K žehlení je příjemná televize

O umístění počítače v bytě lze najít spoustu informací. Kde a jak žehlit, kam patří šicí stroj nebo žehlicí prkno - to už tak atraktivní téma není. Takže, kam s nimi? O tom, kam je nejlepší postavit žehlicí prkno nebo šicí stroj, by měly rozhodovat dvě věci prostor, který je k dispozici, a životní styl rodiny. Kdo má tři děti, jejichž oblečení má neustálou tendenci praskat, trhat se a párat (vina je samozřejmě látka, ne dítě!), ten by rozhodně neměl ukládat šicí stroj někam na dno skříně nebo do komory.
Naopak mladý manažer, jenž si dává práti košile, nepotřebuje asi ani vědět, jak žehlicí prkno vypadá.

Proč si u žehlení nepoplakat

"Při žehlení většího množství prádla by žena neměla být 'vyhoštěna' někam, kde jí bude chybět kontakt s okolím a rodinou," varuje architektka Zdenka Maňáková z brněnské firmy Maniac Interier, která se řadu let specializovala na zařízení kuchyní a pracovních koutů. "Ve velkém bytě nebo v rodinném domku je proto výhodné, aby se pro žehlení používal pootevřený prostor navazující na obytné místnosti. Pokud to nejde, měla by mít žena po ruce alespoň rádio nebo ještě lépe televizor. Žehlení je poloautomatická činnost, tak proč jí neumožnit, aby si třeba nepoplakala u zamilovaného filmu se šťastným koncem?" Tato rada neznamená, že bez televize a srdceryvných telenovel nelze žít. Psychologové však už dávno přišli na to, že ženy na rozdíl od mužů velmi těžko snášejí práci v malém uzavřeném prostoru. Platí to nejen o žehlení, ale třeba i o používání počítače. Být v centru dění neboli v kuchyni však mívá také své chyby. Trend posledních let, kdy se do zásuvek kuchyňských skřínek zabudovávají skládací žehlicí prkna, by se měl využívat jen opatrně. Tato prkna bývají malá a navíc většinou i příliš nízká, hodí se spíše pro příležitostné přežehlení pár kousků než pro plný koš prádla. Pro pohodlné žehlení vestoje totiž potřebujete plochu ve výšce asi 90 centimetrů. Proto je tak únavné žehlení na jídelním stole,což dělá spousta žen. Jenže tyto stoly mívají výšku jen kolem 72 centimetrů. Při práci se tak musíte zbytečně ohýbat a únava na sebe nenechá dlouho čekat. To už je lepší mít v kuchyni skříň na čisticí protředky včetně prkna a to - bohužel pracně vyndat při každém žehlení ven. Žehlit lze i vsedě,pak má mít žehlicí plocha výšku asi 65 centimetrů.

Šicí stroj má být po ruce

"Většinou dávám šicí stroj do ložnice mezi dvě skříně.Nemusíte mít speciální stolek, stačí jedna deska ve vhodné výšce," říká architektka Helena Černíková, která se specializuje na bytové interiéry,"ložnice je výhodná tím, že je to přes den mrtvý prostor, kam návštěvy nechodí, a tak si tady můžete nechat rozdělanou práci i několik dní. A když si pořídíte stahovací roletu, máte uklizeno hned. Pokud nešijete často a stroj používáte spíše jen na příležitostné opravy, stačí vám na sezení třeba i stolička od pianina." Pro rozložení střihu a pohodlné překreslení na látku potřebujete ovšem větší prostor, stůl o rozměrech 90 x 180 centimetrů. Ten má však k dispozici málokdo, a tak bývá nutné improvizovat. "Do naší dvougarsoniéry by se takový stůl nevešel ani náhodou. Mám proto velkou desku z hobry,kterou si při práci dávám na psací stůl v ložnici," vysvětluje Petra Dvořáková z Brna, která si přivydělává šitím doma. "Do hobry lze bez problémů zapichovat i špendlíky. Po skončení práce desku s velkou chutí strčím pod postel." Komu chybí místo, může hledat i netradiční řešení. Architektka Helena Černíková použila například pro umístění domácího mandlu v obývacím pokoji americký psací stůl. Pod jeho typickou žaluzii, kterou se stůl uzavírá po skončení práce, se vejde mandl i prádlo připravené k mandlování, do zásuvek pak šicí potřeby. Podobný prostor jako ložnice může nabídnout také předsíň nebo hala. Jakmile ale uložíte kufříkový šicí stroj někam na dno skříně, používat ho budete jen výjimečně. "Od doby, kdy jsem dala stroj pod regály v šatně, je to stejné, jako kdybych ho neměla. Při představě, co všechno musím vyndat, abych se ke stroji dostala, raději vezmu to, co potřebuji opravit, a zajedu k mamince. T a šije ráda a má stroj hned po ruce," přiznává se Danuše Provazníková z Prahy. "Muž to nevidí rád, tvrdí, že si to mám zařídit jinak." Tato situace odpovídá tomu, co tvrdí architektka Maňáková: "Vyřešit technické zázemí znamená klidnější rodinný život."

Tip pro rodinné domky:

Existují detaily, na které zapomínají i projektanti. "Ve vícepodlažních řadových rodinných domcích, ale i v jiných by se nemělo zapomínat na šachtu pro shoz prádla. Schodiště zde bývají úzká a strmá a ložnice se nacházejí většinou právě v nejvyšším podlaží," doporučuje architektka Helena Černíková, "pokud se do šachty použije bezešvá trubka, stačí i pro ložní prádlo dvířka s průměrem pouze kolem 25 centimetrů. Vstup do šachty může být jak z ložnice, tak i z koupelny.Dole v prádelně stačí nechat pod vývodem koš na špinavé prádlo." Suterénní prádelny jsou velmi praktické, ale každý majitel domu by měl počítat s tím, že zestárne nebo si třeba jen zlomí nohu. "Vývody pro pračku by proto měly být připraveny i tam, kde se bez problémů může pohybovat třeba i babička s holí," radí zase architektka Maňáková.

Doporučené výšky a rozměry:

* pro žehlení vestoje má mít prkno výšku kolem 90 cm
* pro žehlení vsedě 65 cm
* stolek pro šicí stroj by měl mít výšku 70 až 72 cm a šířku 80 a více cm
* stůl na střihání a šití má mít rozměry alespoň 90 x 180 cm

Někteří lidé mohou mít problémy při hledání místa na žehlení.