Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K Vánocům patří sváteční tabule

aktualizováno 
K opravdové vánoční atmosféře patří nejen dobré jídlo a pití. Důležitá je také výzdoba domu, a zejména krásně upravený stůl. A nemusí to být jenom klasika. I u prostírání štědrovečerní tabule lze popustit uzdu fantazii.
Slavnostní vánoční tabule

Slavnostní vánoční tabule - Výzdoba vánoční tabule v tradiční červené a zelené vyhrává ve většině rodin i na začátku 21. století. | foto: Detaily v interiéru / Slovart

Na co tedy dbát o Štědrém večeru především? Na to, aby byl stůl připraven s dostatečným předstihem, aby byly prostřeny všechny talíře a připraveny příbory pro všechny chody, stejně jako sklenice.

Zúčastnit se příprav může celá rodina. A některé dekorace mohou vyrobit a naaranžovat i děti úplně samy. Odmala se tak naučí mít dobrý vztah k Vánocům i k rodině.

Ubrus je základ
Stůl pokryjeme tím nejlepším ubrusem, ať už je to bílý damaškový s jemným vyšíváním, který používáme jen při výjimečných příležitostech, nebo přímo s vánočním motivem. Pěkně vypadá i bílý ubrus ozdobený třeba malými větvičkami.

"A neměla by chybět ani snítka jmelí," říká aranžérka a zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková. "Jmelí totiž podle starých zvyků přináší do domu štěstí, lásku a spokojenost po celý následující rok."

Květinové aranžmá
U slavnostně prostřeného stolu bychom neměli opomenout květinové aranžmá. Květiny můžeme dát do vázy - ta však nesmí být příliš vysoká, abychom na sebe při večeři dobře viděli. "Je-li stůl jednou stranou u

Důležitý detail: ubrousky

Malým, nicméně velmi důležitým detailem jsou ubrousky. Poslouží nám nejen na otření rukou a úst, ale též jako jeden z efektů výzdoby stolu. Měly by být součástí vánočního prostírání, nebo alespoň textilní neutrální bílé. Na trhu je však i mnoho hezkých barevných papírových ubrousků s vánočními motivy.

zdi, můžeme mít i vázu s vyšším aranžmá," vysvětluje aranžérka.

Barva zvolených květin by měla ladit s barvou svátečního ubrusu, tvar by měl odpovídat tvaru stolu. Na oválný stůl se tedy hodí oválné uskupení květin.

Atmosféru dotvářejí svíčky
K výzdobě štědrovečerního stolu patří také svícny s jednou či více svíčkami, které se při večeři zapálí.

"Ve svícnu s živými květinami by vždy mělo být jmelí pro štěstí a kousek chvojí kvůli vůni, která spolu s plápolajícím plamínkem svíček dotváří poklidnou vánoční atmosféru," říká aranžérka Černá-Rypáčková. Hezký je také adventní věnec. Na stole má být i mísa s čerstvým i sušeným ovocem.

I prostírání má svá pravidla
Prostírání při slavnostních příležitostech by nikdy nemělo být nahodilé. Talíře prostíráme na štědrovečerní stůl podle pořadí chodů. Sklenice mají být vždy čiré a zdobené.

"Na stůl položíme velký mělký talíř, na něj dáme ubrousek a na ten teprve dezertní talířek," radí Vladimír Svoboda z firmy Maximum party service, která se přípravou různých slavností a party zabývá.

"Po předkrmu se talířky odnesou a místo nich položíme talíře polévkové." Po polévce následuje hlavní jídlo. Při odnášení polévkového talíře odneseme i ubrousek pod talířem. Nyní můžeme servírovat hlavní chod.

Příbory se prostírají podle pořadí chodů. "Velký nůž položíme ostrou částí k talíři, vidličku na levou stranu. Na pravou stranu vedle nože přijde lžíce na polévku. Vedle lžíce je menší nůž na předkrm. Vidličku na předkrm položíme vedle vidličky na hlavní jídlo, tedy vlevo," popisuje Svoboda. Servírujeme-li však předkrm, který se jí pouze vidličkou, položíme ji na pravou stranu.

Slavnostní i sklenice
Neméně důležité je i prostírání sklenic. Při slavnostních událostech prostíráme jemné sklenice na štíhlých nožkách. "Na štědrovečerní tabuli zakládáme nejvýš dvě až tři sklenice," říká Svoboda.

Klademe je na pravou stranu od talíře podle velikosti. "Nejdřív největší sklenici na vodu, jiné nealko nápoje či pivo, větší sklenici na červené nebo bílé víno a koňakovou sklenku," doplňuje.

5 rad: Co patří na vánoční stůl

1. Na vánoční stůl patří ten nejlepší ubrus bílý damaškový ubrus s jemným vyšíváním nebo přímo s vánočními motivy.
2. Na stole by neměla chybět pro každého snítka jmelí pro štěstí.
3. K vánoční tabuli patří také vánoční svícen nebo adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které vyjadřují čtyři týdny adventu.
4. Servírovat budeme na sváteční porcelán. Příbory by měly být nerezové či stříbrné, skleničky jemné na nožkách.
5. Nezapomeňte dát na stůl také mísu s čerstvým i sušeným ovocem.Podle jednotlivých chodů se podává také určitý druh vína. O vánočních svátcích to bude hlavně dobré vychlazené bílé víno, k předkrmu i k rybě. "Lahev nepokládáme přímo na stůl, ale postavíme ji na příruční stolek," upozorňuje Svoboda.

Víno se rozlévá do sklenic před přípitkem tak, že po odzátkování obalíme hrdlo lahve ubrouskem, abychom stékající kapkou nepotřísnili ubrus, a teprve poté naléváme do sklenic. Pamatujme však, že vínem sklenice nenaplňujeme až po okraj, ale jen do dvou třetin.

K moučníku patří sekt
K moučníku, jímž bude pravděpodobně ve všech domácnostech především vánoční cukroví, vánočka či jablečný závin, můžeme podávat dobře vychlazený sekt. "Naléváme ho do širokých sektových sklenek nebo do štíhlých vysokých flétnových sklenic," říká Svoboda.

Milovníci kávy nezapomenou ani v tento sváteční den na svůj oblíbený nápoj a po večeři se osvěží šálkem voňavé kávy. Tu bychom měli podávat v kávových šálcích s malou sklenkou vody a se sklenkou kvalitního koňaku.

Štědrovečerní večeře končí. Ale ještě nás čekají obědy a večeře božíhodové, svatoštěpánské, silvestrovské a novoroční. Ať jsou všechny krásné, bohaté a slavnostní.

Autoři:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Kuchyňské trendy opisují od profesionálů, někdy jde ale jen o módu

Pokud se na pánvi smaží, plocha s patentovanou  úpravou SensoRed je pouze...

Evropa propadla euforii z domácího vaření a pečení. A také nutnosti dodržování pitného režimu. Jen tak si lze vysvětlit...

Podlaha a obklady změní celý styl kuchyně. Podívejte se na příklady

Komu nevyhovuje typický odstín cihly, může volit další barvy ze stejné série,...

Atmosféru a styl kuchyně ovlivní nejen nábytek, ale také zvolená podlahová krytina a obklady. Při rozhodování o vhodném...

10 nejpraktičtějších vychytávek do kuchyně, kterými oslníte i návštěvu

Na pánvi Speed Professional od WMF lze díky unikátnímu složení vícevrstvého...

Vaření i stolování chce občas nejen šikovné ruce, ale také chytré pomocníky. Nejlépe takové, kteří umí hned několik...

Najdete na iDNES.cz