Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K Vánocům patří adventní věnec

aktualizováno 
Předvánoční shon nemusí být jen ve znamení kupování dárků. Nastává také čas zapřemýšlet, jak si vyzdobit byt. I když už uplynula druhá adventní neděle, stále ještě máte čas připravit adventní věnec, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Nejčastěji se vyrábí z chvojí, šišek nebo jeřabinových proutků.

Adventní doba trvá čtyři neděle před prvním svátkem vánočním, tedy před 25. prosincem, proto se počet svíček na adventním věnci ustálil na čtyřech. Každou adventní neděli se jedna z nich zapálí.

Další adventní neděle připadají letos na 14. a 21. prosince. K vánoční výzdobě patří neodmyslitelně svícny. K jejich výrobě lze použít chvojí, které se dá doplnit například větévkami břečťanu nebo cesmíny.

Pokud se však někdo necítí na vlastní výrobu, může se porozhlédnout po obchodech, kde nalezne nepřeberné množství nejrůznějších svíček a svícnů v mnoha tvarech a barvách.

Vánoční květiny
K Vánocům patří též květinová výzdoba. Mezi tradiční rostliny patří vánoční hvězda (poinzécie). Podle Holandské květinářské kanceláře dostala mexická kráska jméno po svém objeviteli Joelu Poinsettim, který byl americkým velvyslancem v Mexiku.

Její hlavní pýchou jsou červeně zbarvené listy. Avšak mohou být i růžové nebo lososové. Vzhledem ke svému původu vyžaduje vánoční hvězda stálou pokojovou teplotu v rozmezí 16-20 °C a dostatečně vlhkou půdu.

Neuškodí, když se jí občas rosí listy. Neobejde se bez světlého místa, kam však nedopadají přímé sluneční paprsky. Pro zálivku je vhodná vlažná voda, jednou za týden je třeba rostlinu přihnojit.

Pokud je v bytě příliš suchý vzduch, začnou listy brzy opadávat, proto není vhodné, aby vánoční hvězda stála v blízkosti topení.

Voňavý brambořík
Také bramboříky jsou rostliny, které mohou zpestřit vánoční čas. Jejich bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené květy doprovází vůně, což se zejména o Vánocích, které mají být provoněné, dobře hodí.

Bramboříky lze použít do mnoha vánočních aranžmá v kombinaci s řezanými květinami. V teplém bytě tyto rostlinky rychle odkvétají, a proto je vhodné postavit je na místo, kde je polostín a poněkud chladněji. Nejlépe jim vyhovuje teplota vzduchu mezi 12-18 °C.

Právě proto jsou v předvánočním období vhodnými rostlinami do ložnice. V poslední době se prodávají i takzvané minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu. Zalévat by se měly do misky a raději měkkou vodou. Odkvetlé květy je dobré i se stonkem odstranit vykroucením.

Jak si vytvořit věnec

Kdo letos na adventní věnec zapomněl, může si ho ještě zkusit vyrobit. Téměř všechen materiál lze nalézt v přírodě. Fantazii se meze nekladou. Základem jsou smrkové větvičky, ale i břečťan, jeřabiny nebo šišky. K výrobě je dále potřeba slaměný věnec, svíčky a drát na květiny. Pokud se chcete pustit do výroby netradičního věnce, stačí vám třeba jen jablečné křížaly, skořice a svíčky.

1. Vázání věnce
Smrkové větvičky nařežeme na délku 4-5 cm a jednu větvičku po druhé pomocí drátu připevňujeme k věnci.

2. Zdobení věnce

Zdobení záleží na fantazii. Vhodné jsou nejrůznější slaměné ozdoby, stuhy, sušené květiny a podobně, které se upevní na větvičky. Aby věnec vypadal dobře, měl by být dodržen určitý řád v uspořádání ozdob.

3. Připevnění svíček

Po nazdobení se silnější drát ohne a nahřeje nad plamenem (drát je potřeba držet kleštěmi). Zahřátý se pak zasune dva centimetry hluboko do spodní části svíčky. Poté se svíčka připevní na věnec.

Jedna z mnoha podob adventního svícnu

Jedna z mnoha podob adventního svícnu

Klasickou vánoční květinou je vánoční hvězda, která může mít kromě tradičních červených listů i růžové nebo lososové.

Místo jedlových větviček na tomto adventním věnci jsou použity suché plody, ořechy, slaměnky, mašle...

Autoři:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

Příběh o pronájmu. Nábytek a oblečení našla zoufalá rodina u popelnic

1

Přes realitku jsme našli pěkný byt v Mariánských Lázních. Majitel nám však oznámil, že s námi končí. Zoufale jsme s...Domek má 13 metrů čtverečních. Žít se v něm dá překvapivě velmi dobře

Na fotografii pózuje designér a spoluautor projektu Jack Mama.

Návrháři z ateliéru Studio Mama navrhli proměnu malého domku v severním Londýně. Původně kancelář předělali pomocí...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Interiér domu pro mladou rodinu rozsvítily barvy i vtipné nápady

Celý obytný prostor se otevírá směrem ven do zahrady.

Dům v developerském projektu nedaleko Prahy posunuli mladí architekti ze studia Boq architekti do kategorie...

Devět splněných snů. Bydlet můžete na zámku i v prvorepublikové vile

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Najdete na iDNES.cz