Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou typové domy rychlejší a levnější?

aktualizováno 
Typové projekty rodinných domů sice nejsou originálními díly kus od kusu, přesto si mezi lidmi získaly oblibu. Má to v podstatě tři hlavní důvody: v porovnání s individuálními projekty jsou levnější, rychlejší a ověřené praxí.

Domy podle typových projektů se stavějí téměř beze změn po dobu několika let. Proto se v nich odrážejí praktické zkušenosti z minulých staveb, ale také z využití domů po dokončení, tedy už z bydlení. Typové projekty jsou tedy ve všech směrech "vypilované", což se projeví i v nižší ceně stavby.

Typový projekt urychluje stavbu
Další výhodou domu na klíč je časová dostupnost. Projekt lze získat ve velmi krátké době, což má za důsledek urychlení stavebního řízení. Tím se liší od individuálních projektů, kde se kolečko (studie - projekt pro stavební povolení - protáhnout i na několik měsíců, což si uvědomuje jen malé procento stavebníků.

Ačkoliv jsou typové projekty zpravidla navrženy pro rovinaté pozemky, lze je projekčně upravit i podle podmínek konkrétní parcely a podle přání klientů. Společně s projekty je většinou možno si objednat i osazení domu na příslušný pozemek a napojení na inženýrské sítě. Domy lze řešit s plným nebo částečným podsklepením.

Variabilita je podmínkou
Pokud si klient objedná typový projekt, neznamená to, že se musí spokojit s naprosto totožným domem, jaký si koupil například jeho soused. I u typových projektů je možné provádět řadu úprav, které se dotýkají jak vnějšího vzhledu domu, tak i jeho vnitřního provedení. Arkýře, vikýře, polovalba nebo štít mohou vzhled domu výrazně změnit. Většina projektů je také řešena ve dvou variantách s ohledem na světové strany.

Typové projekty je nutné chápat jako jednoduchou stavebnici - základ zůstává stejný a ostatní díly je možné obměňovat. A právě na tyto obměny architekt myslí již při navrhování projektů. Variabilita musí být hlavní vlastností typových projektů a neměla by nepříznivě ovlivnit cenu hotového domu.

U typového projektu také odpadá experimentování při stavbě domu. Prakticky se nemůže stát, že by stavební firma řekla, že něco takového nikdy nedělala. Zkušenosti z několikrát postavené obdoby typového domu se tak odrážejí i v dobré kvalitě stavby.

Dům "na míru" bývá nedostupný
Je pravda, že každý architekt by rád tvořil pouze dle představ klienta a téměř každý stavebník by si rád nechal navrhnout svůj ideální dům. Avšak s ohledem na finanční stránku je pro většinu lidí individuální dům navržený architektem na míru jednoduše nedostupný.

Architekti často napadají typové projekty a satelitní městečka, která vznikají v okolí velkých měst. Jde však o možnost, jak bydlet ve vlastním novém domě za rozumnou cenu. Architekt by měl navrhovat domy pro lidi a vidět postavený dům a spokojené klienty, ne hromadu výkresů, sice architektonicky špičkových, ale zavřených v šupleti kvůli vysoké cenové kalkulaci.

Například u společnosti Central Group stojí typový dům v základním provedení okolo 3,5 milionu korun včetně pozemku, zatímco stavba "ideálního" rodinného domu podle individuálního projektu renomovaného architekta může obnášet i dvojnásobek a cena projektu se pohybuje v řádech desítek i několika stovek tisíc.

Václav Pletka

O architektovi
Ing. akad. arch. Václav Pletka


Narodil se v roce 1956. Architekt společnosti zabývající se stavbou typových domů na klíč CENTRAL GROUP, a. s. Vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze - obor pozemní stavby, kde získal titul inženýr, a Akademii výtvarných umění - obor architektura, kde získal titul akademický architekt. Po absolvování školy byl zaměstnán na projekčních pracích při Ministerstvu školství České republiky ve školské výstavbě. Od roku 1992 soukromě podnikal v oblasti návrhů interiérů a projekce rekonstrukcí ve Spolkové republice Německo. V architektonickém týmu společnosti Central Group pracuje od roku 1996. Je autorem většiny typových i individuálních projektů této společnosti.

Typový dům MARKÉTA - koupelna

Typový dům MARKÉTA - kuchyň a jídelna

Dům roku 2002 - typový dům MARKÉTA firmy FUTUR

Typový dům MARKÉTA - schodiště

Typový dům Central 1 - půdorys prvního patra.

Typový dům Central 1 - půdorys přízemí domu.

Dům Central 1. Tento typ je v současné době nejprodávanějším domem společnosti. Jeho základní cena je asi dva a půl milionu korun.
Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Dům v prudkém svahu si vyžádal masivní opěrné stěny a odvážnou statiku

Z ložnicového podlaží lze přes malou terasu (tzv. anglický dvorek) vyjít do...

Čisté geometrické tvary, kontrast hladkých omítek a prosklených ploch, moderní technologie a funkčnost bez složitých...

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz