Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou typové domy rychlejší a levnější?

aktualizováno 
Typové projekty rodinných domů sice nejsou originálními díly kus od kusu, přesto si mezi lidmi získaly oblibu. Má to v podstatě tři hlavní důvody: v porovnání s individuálními projekty jsou levnější, rychlejší a ověřené praxí.

Domy podle typových projektů se stavějí téměř beze změn po dobu několika let. Proto se v nich odrážejí praktické zkušenosti z minulých staveb, ale také z využití domů po dokončení, tedy už z bydlení. Typové projekty jsou tedy ve všech směrech "vypilované", což se projeví i v nižší ceně stavby.

Typový projekt urychluje stavbu
Další výhodou domu na klíč je časová dostupnost. Projekt lze získat ve velmi krátké době, což má za důsledek urychlení stavebního řízení. Tím se liší od individuálních projektů, kde se kolečko (studie - projekt pro stavební povolení - protáhnout i na několik měsíců, což si uvědomuje jen malé procento stavebníků.

Ačkoliv jsou typové projekty zpravidla navrženy pro rovinaté pozemky, lze je projekčně upravit i podle podmínek konkrétní parcely a podle přání klientů. Společně s projekty je většinou možno si objednat i osazení domu na příslušný pozemek a napojení na inženýrské sítě. Domy lze řešit s plným nebo částečným podsklepením.

Variabilita je podmínkou
Pokud si klient objedná typový projekt, neznamená to, že se musí spokojit s naprosto totožným domem, jaký si koupil například jeho soused. I u typových projektů je možné provádět řadu úprav, které se dotýkají jak vnějšího vzhledu domu, tak i jeho vnitřního provedení. Arkýře, vikýře, polovalba nebo štít mohou vzhled domu výrazně změnit. Většina projektů je také řešena ve dvou variantách s ohledem na světové strany.

Typové projekty je nutné chápat jako jednoduchou stavebnici - základ zůstává stejný a ostatní díly je možné obměňovat. A právě na tyto obměny architekt myslí již při navrhování projektů. Variabilita musí být hlavní vlastností typových projektů a neměla by nepříznivě ovlivnit cenu hotového domu.

U typového projektu také odpadá experimentování při stavbě domu. Prakticky se nemůže stát, že by stavební firma řekla, že něco takového nikdy nedělala. Zkušenosti z několikrát postavené obdoby typového domu se tak odrážejí i v dobré kvalitě stavby.

Dům "na míru" bývá nedostupný
Je pravda, že každý architekt by rád tvořil pouze dle představ klienta a téměř každý stavebník by si rád nechal navrhnout svůj ideální dům. Avšak s ohledem na finanční stránku je pro většinu lidí individuální dům navržený architektem na míru jednoduše nedostupný.

Architekti často napadají typové projekty a satelitní městečka, která vznikají v okolí velkých měst. Jde však o možnost, jak bydlet ve vlastním novém domě za rozumnou cenu. Architekt by měl navrhovat domy pro lidi a vidět postavený dům a spokojené klienty, ne hromadu výkresů, sice architektonicky špičkových, ale zavřených v šupleti kvůli vysoké cenové kalkulaci.

Například u společnosti Central Group stojí typový dům v základním provedení okolo 3,5 milionu korun včetně pozemku, zatímco stavba "ideálního" rodinného domu podle individuálního projektu renomovaného architekta může obnášet i dvojnásobek a cena projektu se pohybuje v řádech desítek i několika stovek tisíc.

Václav Pletka

O architektovi
Ing. akad. arch. Václav Pletka


Narodil se v roce 1956. Architekt společnosti zabývající se stavbou typových domů na klíč CENTRAL GROUP, a. s. Vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze - obor pozemní stavby, kde získal titul inženýr, a Akademii výtvarných umění - obor architektura, kde získal titul akademický architekt. Po absolvování školy byl zaměstnán na projekčních pracích při Ministerstvu školství České republiky ve školské výstavbě. Od roku 1992 soukromě podnikal v oblasti návrhů interiérů a projekce rekonstrukcí ve Spolkové republice Německo. V architektonickém týmu společnosti Central Group pracuje od roku 1996. Je autorem většiny typových i individuálních projektů této společnosti.

Typový dům MARKÉTA - koupelna

Typový dům MARKÉTA - kuchyň a jídelna

Dům roku 2002 - typový dům MARKÉTA firmy FUTUR

Typový dům MARKÉTA - schodiště

Typový dům Central 1 - půdorys prvního patra.

Typový dům Central 1 - půdorys přízemí domu.

Dům Central 1. Tento typ je v současné době nejprodávanějším domem společnosti. Jeho základní cena je asi dva a půl milionu korun.
Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Další z rubriky

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Rodinný dům musel architekt přizpůsobit předpisům CHKO, úkol zvládl

Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do...

Navštívili jsme osobitý rodinný dům v malebné horské krajině pod Lysou horou v chráněné krajinné oblasti, který si...

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...Najdete na iDNES.cz