Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme mladí a nemáme kde bydlet

aktualizováno 
Uvažujete o vlastním bydlení? Tak právě vám je určen seriál na toto téma. Mimo jiné se v něm dozvíte, jaká je současná nabídka bytů a domů v Praze a okolí, jak postupovat při koupi rodinného domu, jak vyřídit hypotéku a jaká úskalí na vás v praxi čekají. Prvním krokem je správný výběr!
Dům, byt, nemovitost, stavebnictví

Dům, byt, nemovitost, stavebnictví - Dům, byt - ilustrační foto | foto: Slavomír KubešMF DNES

Ne každému se poštěstí zdědit byt po rodičích a my jsme nebyli žádnou výjimkou. Po svatbě jsme střídavě bydleli u jedněch a druhých rodičů, ale ani v jednom případě to nedělalo dobrotu.

Podobné situace řeší stovky mladých rodin u nás a hledají nějaké rozumné východisko. Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí – zejména v hlavním městě – jsme se rozhodli pořídit si vlastní bydlení právě teď.

Proč koupit nemovitost právě teď
Ke koupi vlastní nemovitosti nás hnalo několik důležitých faktorů. Prvním z nich byl náš věk. Bylo jasné, že pokud zažádáme o hypoteční úvěr, a abychom ho mohli pohodlně splácet, budeme k tomu potřebovat alespoň 20 let. V pokročilejším věku jsou hypoteční úvěry dobou splácení omezené.

Dalším, co nás popohnalo kupředu, byly současné minimální úrokové sazby bank. Je jasné, že již příští rok se budou zvyšovat. Spolu s nimi půjdou nahoru i úroky u spotřebitelských úvěrů a co si budeme povídat: pokud uvažujeme o koupi nějakého zařízení, v hypotéce už na něj asi mnoho prostoru nezbude. Proto bylo výhodné vzít si hypotéku tento rok a s maximální dobou fixace.

Poslední zásadní rozhodnutí přišlo se zprávou, že se od roku 2007 uvažuje o zvyšování DPH, což se dotkne zejména novostaveb. I když jsme zatím nevěděli, zda si koupíme nový byt nebo starý, tato zpráva nás poněkud vyděsila.

Investovat teď se vyplatí

• jsou historicky nejnižší úrokové sazby
• už příští rok porostou úroky i u spotřebitelských úvěrů
• chystá se zvyšování DPH v roce 2007 (dotkne se novostaveb) 

Představy o bydlení versus realita
Naše představy byly jasné. Bydlení někde v dobré dostupnosti do centra. Toužili jsme po bytě, jelikož je s jeho údržbou méně práce a nikdo z nás neměl chuť se nikterak realizovat na nějaké zahrádce. Vše se ale zkomplikovalo tím, že na svět přišel náš syn. Náhle bylo všechno jinak.

Tříčlenná rodina sice dokáže za jistých okolností bydlet i v garsoniéře, pokud jsme ale realisté, je třeba se poohlédnout minimálně po 3+1. My jsme chtěli 4+1, jelikož hodně pracujeme doma a potřebujeme tedy vlastní kancelář.

Nabídka bytů je sice v hlavním městě pestrá, ale těch čtyřpokojových je jako šafránu. Jedná se zejména o panelovou zástavbu a ceny se pohybují přes 2 000 000,- korun, spíše 2 500 000,-. A to by další statisíce padly na rekonstrukci. V novostavbě jsou ceny za čtyřpokojový byt ještě mnohem vyšší - pohybují se od 4 milionů.

Tipy pro vyhledávání nemovitostí

• na internetu
• v inzerci novin a časopisů o bydlení
• podle odkazů na bilboardech
• z reklam developerských firem
• přímo u developerů
• z reklamních spotů v televizi a rádiu

Hodiny hledání s minimálním výsledkem
Při dnešní vyspělosti techniky už člověk nemusí běhat po městě a hledat náhodně rozvěšené inzeráty, nebo si kupovat noviny a zdlouhavě v nich pátrat po ideálním bydlení.

Máte-li přístup k internetu, stačí zadat pár slov a jde to samo. I tak jsme ale strávili spoustu hodin brouzdáním po internetových stránkách. Staré panelové byty se nám zdály příliš drahé vzhledem k tomu, že je třeba počítat i s financemi na jejich rekonstrukci. Prošli jsme si i řadu bytových projektů.

I když jsme zprvu nehleděli příliš na cenu, našli jsme jen tři byty, které nám svým uspořádáním vyhovovaly. S hrůzou jsem zjistila, že se v současnosti staví tím způsobem, že nejvíce prostoru v nových bytech zabírají předsíně, a to na úkor ostatních místností. (Nemluvíme-li o drahých loftových bytech).

Zajímavé internetové odkazy

http://reality.idnes.cz
http://www.reality.cz
http://www.reality.cz/cgi/nbdlist - přehled developerských projektů v Praze a okolí
http://www.bytyvpraze.cz
http://www.prazskereality.cz
http://www.hot-reality.cz
http://www.nemovitosti.cz
nebo konkrétní stránky developerských firem

Obecní byt jsme zavrhli
V jednu chvíli jsme začali uvažovat o obecním bytě. Nájem je zde poměrně nízký. S dítětem však přeci jen toužím po určité jistotě a fakt, že mi ona nemovitost nepatří, mi vadil. Sice existují smlouvy na dobu neurčitou, a pokud člověk platí bez problémů, nemělo by se nic stát.

Mám však několik známých, kteří již podepisovali smlouvu na dobu určitou a navíc nevím, jak ceny nájemného ovlivní jejich tolik diskutovaná deregulace. I přesto jsem se vypravila na obecní úřad s tím, že si žádost vyzvednu a pozeptám se, jak to v praxi chodí. Přímo na místě jsem se dozvěděla, že i když máme dítě, žádnou přednost tím nezískáme.

Znamená to se na tvrdo zařadit do pořadníku a čekat, zda na nás někdy dojde řada. Aktuální nabídka bytů je k dispozici přímo na úřadě nebo na webových stránkách příslušného úřadu. Paní za přepážkou říkala, ať si moc velkou šanci nedávám. Lepší prý je zkoušet nabízet finance v konkurzech na byty dlužníků.

To ovšem zkusila má kamarádka a se zlou se potázala. V momentě, kdy máte nabídnout nějaké odkupné, najde se téměř vždy někdo, kdo má více peněz než vy a přeplatí vás. Ona nabídla přes půl milionu a z výsledkové listiny se dozvěděla, že výherce bytu dal přes milion a půl. Která mladá rodina má však okamžitou hotovost půldruhého milionu - a ještě k tomu na cizí byt? Po těchto zkušenostech jsme obecní byt zavrhli.

Družstevní byt z našeho pohledu
pro a proti

klady 

- nižší pořizovací cena
- splátky prostřednictvím nájmu
- možnost odkoupení do OV za výhodných podmínek
- možnost koupi družstevního bytu přes hypotéku, ručí se však jinou nemovitostí (americká hypotéka)

zápory

- jako člen družstva si nemůžete dělat v bytě všechno, co chcete
- o úpravách v domě rozhoduje jeden zástupce všech členů
- při případných úpravách nebytových prostor nemusí mít všichni nájemníci na jejich zaplacení (v takových případech na to často doplácejí ostatní nájemníci) 

Zvítězil řadový dům za cenu bytu
Nechtěli jsme nic ponechat náhodě, takže jsme směr našeho hledání soustředili i na nabídkové katalogy nových bytových domů a rodinných domů s pozemkem. Proč? Cena starého bytu 4+1 v paneláku se lišila zhruba o půl milionu od nových bytů v okolí Prahy.

V jednom z katalogů jsem si všimla skvělé nabídky bytů směrem na východ od metropole za úžasnou cenu. Nelenili jsme a hned druhý den se tam rozjeli obhlédnout stav zástavby z první etapy. Byty ale ještě nestály, takže jsem měla možnost se porozhlédnout po hotových řadových domech, které byly za stejnou cenu.

Proč dům a ne byt
I na tuto otázku jsme hledali dlouho odpovědi. Jedno bylo jasné již od začátku: dispozice řadového domu byla lepší (přestože byt disponoval větší obytnou plochou) než námi požadovaný mezonetový byt, který měla firma v nabídce. Zahrádka nebyla nikterak velká, takže jsme si řekli, že na její údržbu stačíme.

Hlavní úlohu při závěrečném rozhodování však sehrála manželova otázka: co se dá v budoucnu lépe prodat? A bylo jasné, že v lokalitách za Prahou se snáze prodá dům, i když řadový, než byt. Je méně takových, kteří se stěhují za hlavní město do bytu.

Poslední, kdo nás v našem rozhodování podpořil byl stavbyvedoucí, který jasně řekl, že dům je lepší, jelikož se nemusíte přít se sousedy, když jejich dítě poničí společné prostory a vy to máte platit ze společné kasy. Když se na domě něco poškodí, je to jen na vás. Není žádný zástupce společného družstva vlastníků, který za vás oroduje u starosty apod.

Ceny bytů 3+1 v osobním vlastnictví
Vždy záleží na lokalitě, velikosti bytu a dostupnosti do centra

• Novostavba 3+1 od 3 000 000,- Kč
• Starší byt v panelovém domě cca od 1 600 000,-
• Starší byt v cihlové zástavbě kolem 2 000 000,-
 
Ceny bytů 3+1 ve družstevním vlastnictví
Vždy záleží na lokalitě, velikosti bytu a dostupnosti do centra

• kolem 60 metrů čtverečních od 1 200 000,-
• kolem 70 metrů čtverečních od 1 450 000,-
• kolem 80 metrů čtverečních od 1 800 000,- 

Výběr domu byl však pouhý začátek celého kolotoče problémů a neuvěřitelných situací, kterým je lepší se vyhnout. To bohužel nejde, pokud o nich nevíte a nejste na ně připraveni.

Jaké jsou ceny domů s pozemky a kolik stojí byty v okrajových lokalitách Prahy? Jaký je postup při rezervaci a na co si dát pozor? To vše se dozvíte v dalším díle našeho seriálu. 
 

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz