Byt známého finančníka na Manhattanu

Byt známého finančníka na Manhattanu | foto: Archiv Josepha Balaze

Josef Baláž ze Žižkova staví pro boháče z Manhattanu

  • 12
Mezi zákazníky jeho stavební firmy najdete třeba Sandru Bullock a další příslušníky americké smetánky. Buduje pro ně rezidence. Znají ho jako Josepha Balaze, jen když přijede do Čech, dodává k tomu: Josef Baláž ze Žižkova.

Jeho klientela má na to, aby si dopřála libůstky nákladných a extravagantních sídel, ale pro koho z Anglie do New Yorku stěhovali renesanční pokoj a pro koho zase až z Asie dřevěný chrámek, to z něj nedostanete.

„Součástí našich služeb je mlčení,“ tvrdí. „V prostředí, které pro zákazníky stavíme, se musí cítit komfortně. A důvěřovat nám, že je a zůstane jejich soukromím.“

Dostala mě příroda
Příběh „stavitele pro celebrity“ začal takřka klasicky: v roce 1982 se s kamarádem rozhodl emigrovat. Bylo mu jedenadvacet, měl za sebou maturitu na stavební průmyslovce, studoval ČVUT, ale cítil, že se mu tady nechce zůstat.

Přihlásili se tedy na lyžařský zájezd do Rakouska, oběhali si úřady a vyjeli do Salcburku. Aby se vyhnuli pobytu v uprchlickém táboře, ilegálně se přesunuli o adresu dál, do Bonnu. Jenže Evropa byla Josefovi malá, a tak za krátký čas zamířil do západní Kanady. Tenkrát mu poprvé do pasu místo Baláž napsali Balaz a to jméno od té doby nosí.

„První půlrok jsem to chtěl v Kanadě zabalit a vrátit se do Německa,“ vzpomíná. „Neuměl jsem anglicky, rozkoukával jsem se pracně. Jenže pak mě známí vzali do hor a příroda mě dostala.“ Nakonec zakotvil v New Yorku, kde potkal přítele stavbaře, a spolu založili první firmičku. Téma: renovační práce. Drze zamířili na Manhattan a postupně si budovali dobrou klientelu.

Do časů, kdy stavební konjunktura v Americe opadla, přišel listopad 1989. Poprvé směl domů do Prahy. „S trvalým návratem jsem ale nepočítal, New York pro mě pořád zůstával první,“ připouští.

Díla Josefa Baláž

Podnikat? Ano, to tady zkusil. Nikoli ve stavebnictví, jak by se dalo čekat, ale v oblasti sportovních letadel. Létání se totiž stalo jeho velkým koníčkem, v New Yorku získal pilotní licenci, a tak tím směrem namířil i zdejší podnikatelské akce.

Jednou z nich měla být i výroba komponentů pro P-51 Mustang, legendární stíhačku z druhé světové války. Přesněji řečeno, pro její pětaosmdesátiprocentní verzi, dnes oblíbenou mezi sportovními letci. „Přistoupil jsem k tomu s láskou, ale obchodně jsem to nezvládl,“ přiznává. „Zdejší plány skončily neúspěchem, a tak jsem se v New Yorku zas vrátil ke stavebnímu řemeslu.“

Trochu stavebník, trochu terapeut
Tehdy s kolegy naplno rozjel stavby rezidenčních objektů pro newyorské milionáře. Z těch mála, které je ochoten jmenovat, to byla vedle herečky Sandry Bullock například i velmi vážená Norma Dane, dáma ze starobylé a velmi majetné newyorské rodiny, proslulá vyhlášenými dobročinnými akcemi. „Velké staré peníze,“ stručně poznamenává na její adresu Joseph Balaz.

V praxi prý takové zakázky obvykle mívají podobný scénář: klient si koupí na Manhattanu adresu s fasádou, a firma J. Balaz & associates. Ltd dodá kreativní tým, který vybourá vnitřek a udělá z domu novou, luxusní rezidenci. Někdy zákazník ví, co chce, někdy ne, každopádně kolem architektury exteriérů i interiérů bývají debaty.

„Tvrdíme, že z šedesáti procent jsme terapeuti a jen ze čtyřiceti stavebníci,“ vtipkuje majitel firmy. „Klienti především chtějí špičkovou kvalitu, ale jinak se jejich vkus pohybuje od ultramoderního minimalismu ke košatému historismu.“

Obdiv Američanů ke starožitnostem neklesá, dokonce spíš stoupá, a tak kdo má na cenné originály, dopřává si je. A protože jich v Novém světě moc nenajde, ohlíží se jinam. Tak musí firma občas plnit opravdu velmi speciální přání: pro jednoho ze svých zákazníků například v Indonésii rozebrala zmíněný dřevěný chrám a v New Yorku ho znovu sestavila.

Z jednoho ze starobylých panských sídel ve staré dobré Anglii zase podobně získala kompletní dřevěnou místnost ze 17. století, aby ji zabudovala do prostoru nové manhattanské rezidence.

Ke skutečné lahůdce v historii Balazovy společnosti však patří úpravy newyorského komplexu Hit Factory, slavné sítě hudebních studií, jimiž prošly snad všechny hvězdy rocku, popu i jazzu. V úloze generálního stavitele tou přestavbou žili celé čtyři roky.

Díla Josefa Baláže

„Spolupracovali jsme s týmem expertů z Anglie a technologicky to pro nás byla nesmírně zajímavá zakázka,“ říká Joseph Balaz. S Johnem Lennonem, Frankem Sinatrou či Stevem Wonderem už se tam nepotkal, ale s Michaelem Jacksonem ano. „To, že jsme mohli být při jeho nahrávání, byl vlastně výraz důvěry, že umíme mlčet.“

Moje politická kariéra
Před pár dny pobýval Joseph Balaz znovu v Praze, tentokrát jako reprezentant týmu, který se pokouší o dokončení rekonstrukce Národního domu v New Yorku.

Sto let stará budova, kterou si kdysi postavili čeští krajané a před šesti lety ji za symbolický dolar prodali České republice, měla být hotová už v roce 2004. Jenomže zatím se v ní topí peníze a konec je v nedohlednu.

Sám do krajanských kruhů zabrousil poměrně nedávno a spíš náhodou, nikdy ho to moc netáhlo. „A najednou jsem zažil raketovou politickou kariéru,“ žertuje.

Dnes je jednou z vedoucích postav sdružení českých krajanských spolků Bohemian Benevolent and Literary Association. Jako člověk s novým pohledem, nezatížený zbytečnými vazbami z minulosti, byl mimo jiné přizván, aby záležitost Národního domu pomohl konečně dotáhnout do finále. Do Česka přijel jednat s premiérem Mirkem Topolánkem a bývalým newyorským konzulem Petrem Gandalovičem.

Jak říká, baví ho to a krajanským světem je okouzlený. A co byty pro newyorské celebrity? „Jejich stavby pokračují,“ tvrdí. „Čekají nás další velké akce.“ Diskrétní akce.

,