Jen kotel nestačí

Plynový kotel sám o sobě ještě nikoho nezahřál, bez rozvodů a radiátorů by byl jako brankář bez spoluhráčů na hřišti.
Plynový kotel sám o sobě ještě nikoho nezahřál, bez rozvodů a radiátorů by byl jako brankář bez spoluhráčů na hřišti.

Na trhu jsou dnes tři druhy trubek pro rozvádění plynu. Nejlevnější z nich jsou ocelové. Metr délky včetně pracné montáže vychází asi na tři sta korun. "Jejich životnost trvá asi jen dvacet let," uvádí Slavoj Štěpánek ze společnosti Prometheus, poskytující komplexní energetické služby. Nejvíce se proto používají měděné trubky, přestože za metr zaplatíte ve srovnání s ocelovými téměř dvojnásobek, zhruba pět set až šest set korun. Zato "nestárnou". Rozhodnout se můžete i pro plastové. Metr délky vyjde kolem pěti set korun. Mají však jednu nevýhodu - praskají.

Plechový, nebo litinový radiátor?

Na tuzemském trhu najdete asi šest výrobců. "Běžně se instalují plechová topná tělesa, například od firmy Korado nebo Giacomini," říká Slavoj Štěpánek. Cena se může výrazně lišit, záleží na délce panelu. Jeden kus přijde na tisícovku, ale třeba i na sedm tisíc korun. Bohužel, jejich životnosti je dost krátká, s výměnou počítejte asi po patnácti letech. Mnohem déle, až padesát let, vydrží litinové radiátory. Ty vyrábí například firma Viadrus. Podle počtu žeber a výšky stojí jeden kus 800 až 2000 korun.

Teplo lze regulovat

Součástí každého radiátoru jsou termostatické hlavice, které pomocí radiátorových ventilů omezují průtok plynu. Slouží k regulaci teploty. Nastavují se ručně, podle potřeby tepla v jednotlivých místnostech, například v obývacím pokoji třeba na 21 °C, v kuchyni na 19 °C a v ložnici jen kolem 16 až 18 °C. Za jeden kus ventilu zaplatíte asi 180 korun, za hlavice od 180 do 370 korun.

Plyn lze doplnit solárními kolektory

Sluneční energie je důležitá zejména pro rodinné domky. Odborníci uvádějí, že solární systémy dovedou přeměnou sluneční energie na tepelnou uspořit při celoroční přípravě teplé užitkové vody šedesát až pětasedmdesát procent energie, při zimním přitápění nebo ohřevu bazénu třicet až čtyřicet procent, při letním ohřevu dokonce osmdesát až devadesát procent, výrazně pomáhají i při vytápění domu. "V největších mrazech, od prosince do února, však slunce nestačí, musíte přitápět plynem nebo elektřinou," říká Miroslav Dostál z České energetické agentury. Vyšší úspory platí pro nákladnější solární zařízení. Návratnost investice trvá deset let m a více. "Je to drahý koníček, který však souvisí se snahou s chránit životní prostředí," dodává Miroslav Dostál.

Víte, co představuje 1 m3 zemního plynu?

* Týden vaření
* Ohřátí 185 litrů vody z 15 °C na 60 °C
* Jednu hodinu vytápění v zimě
* Třináct kilometrů jízdy autem na zemní plyn
* Energii 34 MJ nebo 9,45 kWh

Čím můžete při vytápění nahradit 1 m3 zemního plynu?

* 1,66 kg koksu
* 2,93 kg hnědého uhlí
* 0,82 kg topného oleje
* 0,73 kg propanu
* 0,031 GJ tepla z centrálního zdroje tepla
* 8,65 kWh elektřiny