Jemné barikády proti hmyzu

Ve sportu tvrzení, že nejlepší obranou je útok, určitě platí.
Ve sportu tvrzení, že nejlepší obranou je útok, určitě platí. V případě bodavého hmyzu někdy ovšem postačí i děravá obrana. Jak jinak označit moskytiéry či sítě v oknech, které však dokáží zastavit hmyz stejně důsledně jako metrákový obránce hráče na útočné modré?

Vhodnou ochranu před hmyzem, dokonce s romantickým nádechem, představuje moskytiéra. Lze ji použít přímo v místnosti, ale i venku u vody či na terase chalupy. Někomu může tato ochrana před dotíravým hmyzem připadat příliš exotická a vhodná jen tak do zavazadel cestovatelů Zikmunda a Hanzelky, kteří se bez ni v Africe obejít nemohli, ale její přednosti oceníte i na Šumavě či u Máchova jezera a dokonce i v panelákovém bytě. Zejména pokud bydlíte blízko lesa a v parném létě bez otevřeného okna spát nedokážete. Moskytiérou udělají rodiče obrovskou radost hlavně holčičkám, které v ní vidí ani ne tak ochranu před hmyzem jako romantický závoj splývající kolem postele jako "něžná bariéra". Možná si pod ní připadají jako princezny z Pohádek tisíce a jedné noci. Důležité je ovšem to, že se přes moskytiéru, která se snadno připevní ke stropu, nedostane žádný létající hmyz. IKEA má v nabídce moskytiéru Bryne za 795 korun. Někteří výrobci mají ve svém programu i typy se speciální konstrukcí na dvoj- či jednolůžko nebo i malou verzi na dětskou postýlku. Společnost L&L nabízí moskytiéry na internetu od šestnácti set do dvou a půl tisíce korun. Moskytiéry prodávají i některé obchody s bytovým textilem a hlavně se sportovními potřebami. Šikovná maminka si může z vhodné látky ušít malou moskytiéru i na kočárek.

Bezpečí za sítí

Zastavit komáry lačné po lidské krvi mohou však především sítě v oknech i dveřích. Buďto si je koupíte již hotové, nebo si "síťová" okna či dveře vyrobíte sami. Jednu z možností představují napevno uchycené rámy se sítí, které se po sezoně sundají. Příjemnější jsou sítě uchycené otočnými vruty tak, že je podle potřeby můžete otevírat jako okno. Sítě bývají ze skelného vlákna či skelného vlákna potaženého plastem, které má dlouhou životnost. Sítě tak mohou být umístěny celoročně v oknech a dveřích. Rámy bývají z hliníkových profilů. Na plastová okna se používají takzvané motýlkové úchyty, kterými se síť na okno připne. Za metr čtvereční síťového okna včetně montáže zaplatíte asi čtyři sta korun. U dveřních sítí se často používají samouzavírací panty, takže se dveře sami zavřou, není proto nutné pečlivé zavírání. Aby byla jistota, že je vstup do pokoje či domu dokonale utěsněný, instalují se na rámy magnety. Sítěné dveře můžete sehnat do dvou tisíc korun. Mohou být opatřeny i středovou a okopovou lištou proti prokopnutí, což ocení zejména maminky budoucích fotbalových útočníků.

Roleta na suchý zip

Další možností jsou síťové rolety. Za metr čtvereční zaplatíte včetně montáže do dvou tisíc korun. Existuje i roleta a síť v jednom. Díky zvláštním vodicím lištám ovládáte roletu i síť proti hmyzu nezávisle na sobě, případně současně.Na trhu si můžete koupit i síťku proti hmyzu na suchý zip. Instalace je jednoduchá do drážek rámu se vlepí páska se suchým zipem a na na něj se síť přitlačí. Přebývající síť se odstřihne. Metr čtvereční přijde na necelých dvě stě korun. Dodací lhůta u okenních a dveřních sítí bývá jeden až dva týdny od objednání. Některé firmy nabízejí záruční i pozáruční servis a záruku až pět let. Sítím do oken a dveří se nemusí vyhýbat ani ti, kteří si pořídili atypické provedení, pro výrobce totiž není problém vyrobit síť na okno s obloukem. Cena se příliš neliší.Často jsou sítě proti hmyzu dodávány jako komplet se všemi potřebnými díly i detailním návodem na montáž.

Jak na hmyz

* jednou z možností jsou vodní spreje s mechanickým rozprašovačem na hubení lezoucího a létajícího obtížného hmyzu, jako jsou mouchy, komáři, mravenci, blechy či švábi v domácnostech. Je dodáván jako vodní sprej v mechanickém rozprašovači.

* na hubení much slouží i granulované insekticidní přípravky na lepenkové destičce

* elektrické odpařovače se používají v uzavřených místnostech. Malé nádobky s insekticidem se zapojí do zásuvky, vzduch se po několika minutách naplní látkou hubící komáry.

* jiné typy do zásuvek mají polštářek, který se však musí vyměňovat každý večer

* obtížný hmyz můžete odpudit i zápalnými repelentními přípravky. Existují insekticidní spirály a svíčky. Některé se používají pro posezení na polootevřené terase či balkoně, jiné se hodí pouze ven.

* elektrické lapače se hodí na zahradu i do místností. Instalují se většinou do výšky 2 až 2,5 metru mimo dosah slunečního záření.

Základem některých elektrických lapačů jsou například silné zářivky, které přitahují hmyz. Ten se zničí dotykem s mřížkou a padá do misky. Jinak se však lapačů bát nemusíte, elektrický proud v mřížce je pro člověka zcela neškodný. Za takové lapače zaplatíte asi od necelých pěti tisíc do deseti tisíc korun.