Je vám trochu horko? Zatočte si vzduchem

  • 7
Horké letní dny proměňují byty i kanceláře ve žhnoucí výhně. Proti oslepujícímu světlu nám pomůže roleta či žaluzie, horko však zůstane. Co s tím, když klimatizace je pro vaši peněženku příliš drahá? Poohlédnout se po vhodném ventilátoru. I ten zvládne zatočit s dusným, stojatým vzduchem.

Ventilátory pomáhají cirkulaci vzduchu, takže dobře poslouží i v zimě či v zakouřených prostorech, odkud pomáhají vyhnat vzduch znečištěný nikotinem. V žádném případě je však neinstalujte do prašných prostor.

Otáčení zvyšuje účinnost
Současné výrobky mají ochrannou mřížku, zabraňující možnému úrazu, několik rychlostí větrání, stabilní stojan a možnost otáčení do stran, které znásobuje účinky větrání.

Komfortnější modely jsou vybaveny automatickou oboustrannou oscilací, díky níž se vzduch rovnoměrně šíří po celé místnosti.

Moderní přístroje jsou úsporné a účinné, ať již v provedení jako stolní, stojanové, sloupové, stropní nebo podlahové. Často překvapí i velmi elegantní design.

V zahraničí se prodávají ventilátory vybavené iontovou technologií pro zdravé a čisté ovzduší. Vzduch obsahuje nabité částice s kladnými ionty, které škodí lidskému zdraví a jsou také jednou z příčin bolení hlavy, stresu a únavy. Tyto ventilátory jsou vhodné především pro alergiky, ale bohužel v Česku zatím nejsou k dostání.

Malý ventilátor s klipsovým úchytem lze připevnit připevnit třeba na okraj desky, parapet, tyč nebo i na knížku

Malá vrtule zabere méně místa

Existují však i modely s průměrem pouhých 15 centimetrů, vybavené klipsovým úchytem. "Ty zaberou ještě méně místa, než by odpovídalo jejich rozměrům. Lze je tak připevnit například na okraj desky, parapet, tyč nebo i na knížku,“ říká Šárka Seidlerová z firmy Isolit-Bravo.

Do velkých obytných místností se hodí stojanové větráky s průměrem hlavice 40 centimetrů. Standardem je možnost nastavení několika rychlostí otáčení vrtule.

K dostání jsou také ventilátory podlahové, které mají nejméně dvakrát větší výkon než ostatní ventilátory. Hodí se proto především do velkých domů.

ČTĚTE: Vyzrajte na horko v bytě, pořiďte si klimatizaci

Probouzíte se za svítání zpocení a nemůžete spát, protože je vzduch k zalknutí? Ideálním řešením je pořízení klimatizace. Pomůže vám nejen chladit, ale i čistit vzduch. ZDE...

Bezpečnost v první řadě
Velmi důležitá je také bezpečnost ventilátorů, zvláště máte-li doma malé děti. "Všechny moderní ventilátory jsou opatřeny kovovou mřížkou, která zabraňuje náhodnému zasažení vrtulí. Mřížka musí být dostatečně tuhá a v žádném místě nesmí být otevřená,“ vysvětluje Jan Lang ze společnosti Orsat elektronic.

"Při nákupu proto doporučuji vybrat si mřížku s co nejmenším okem, aby se tam nevešly prstíky zvědavých dětských ručiček. Nikdy nepoužívejte větrák bez ochranné mřížky a jejího kompletního namontování,“ varuje.

Mřížka se většinou skládá ze dvou navzájem spojených dílů, z nichž se jedna část připojuje k tělu větráku. Některé mřížky se spojují jen otočnou západkou, jištěnou samořezným šroubkem.

"Velmi často se stává, že zákazníci si tyto šroubky nenainstalují a při povolení západky se pak může sesmeknout mřížka a spadnout do vrtule. Proto se před montáží dobře seznamte s návodem,“ upozorňuje Jan Lang.

Velikost větráku se volí podle jeho umístění. U modelů, které lze instalovat přímo na pracovní stůl, konferenční nebo noční stolek či do jejich těsné blízkosti, postačí vrtule o průměru 25 centimetrů.

Pokud nemáte klimatizaci, s dusným vzduchem zvládne zatočit i ventilátor