Olomoucký rodinný dům od Szymona Rozwalky a Tomáše Pejpka je posazen na vrcholu obilného sila.

Olomoucký rodinný dům od Szymona Rozwalky a Tomáše Pejpka je posazen na vrcholu obilného sila. | foto: Szymon Rozwalka a Tomáš Pejpek

Je libo vilu postavenou na střeše sila?

  • 16
Jeden je posazený na silo, druhý obepíná zahradu, třetí připomíná krystal postavený na špičku. Tak vypadají tři originální rodinné domy, které ocenila porota v prestižní soutěži Grand Prix architektů 2008.
Rodinných domů byla z přihlášených projektů jen šestina, přesto získaly tři ze sedmi cen. V některých kategoriích, třeba urbanismus nebo krajinářství, přitom porota ani cenu neudělila.

"Zajímala nás kvalita. Hledali jsme projekty, které měly něco výjimečného, abychom neudělovali trofeje za každou cenu,“ říká Juliette Bekkeringová, holandská architektka a předsedkyně poroty.

Z toho se dá soudit, že v oblasti rodinných domů je na tom česká architektura dobře. Jinými slovy, kdo se chystá stavět s architektem, má velkou šanci, že dům bude kvalitní.

Vila změnila panorama města
Bývalý sklad obilí na kraji centra Olomouce posloužil architektům Szymonu Rozwalkovi a Tomáši Pejpkovi jako sokl, na který posadili vilu - bílou kostku s proskleným obytným prostorem s balkonem.

"Autoři chytře využili opuštěného sila pro exkluzivní rezidenci, jejíž hlavní kvalitou jsou panoramatické výhledy,“ hodnotí Osamu Okamura, šéfredaktor architektonického časopisu Era 21. Porota ocenila, že vila dodala průmyslové budově nový význam a zajímavě dotváří krajinu.

S nápadem nepřišli architekti, ale majitel Radim Králík. Na silo jeho firma vyvěšovala reklamy, a když se dozvěděl, že je na prodej, koupil ho. Získal tak unikátní parcelu v centru města.

Teď může vychutnávat výhledy, zvlášť úchvatné za bouřky. "S každým pohledem skládám hold předchozím generacím stavitelů, kteří vybudovali Olomouc,“ říká Radim Králík.

Stavba není zcela dokončená, v plánech tak zatím zůstává třeba projektovaná visutá zahrada. "Do výšky asi 10 metrů nad zemí jsme navrhli železobetonové květináče se zelení zavěšené v prostoru,“ vysvětluje architekt Pejpek.

Zahrada uprostřed domu
Některé domy zaujmou už názvem, jako třeba EggO od ateliéru A69 - architekti. Je to slovní hříčka s anglickým "egg" - vejce, a latinským "ego" znamenajícím osobnost. Vejce kvůli tvaru dvora, výrazné ego vyzařuje z budovy díky jejímu svébytnému výrazu se zelení uprostřed.

"Architekti z ateliéru A69 v sérii svých děl zpracovávají téma zahrady obklopené domem. Samotný dům je potlačen, stává se jen bariérou mezi chaotickým vnějším světem a vnitřní nedotčenou ideální ‚rajskou zahradou‘,“ odhaluje šéfredaktor architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamura inspiraci ve stavbách historických klášterů.

Porotě Grand Prix se líbila volba materiálů, které vytvářejí zvláštní hřejivou a příjemnou atmosféru. Podařilo se to i s využitím kovu, skla a betonu.

Autoři založili koncepci domu na intimitě a prolínání se zahradou: "Před gigantickou stěnou paneláku na jihu nelze uniknout, aniž bychom se vzdali slunce. Takže kromě betonové desky s vejčitým otvorem hraje podstatnou roli vzrostlá zeleň,“ říká jeden z autorů, architekt Jaroslav Wertig.

Listnaté stromy v létě tlumí slunce, v zimě naopak umožňují, aby do domu pronikalo světlo. Pod stromy mohou obyvatelé pořádat letní večírky.

Majitel si dům sám projektoval a postavil, díky tomu stlačil cenu na minimum. "Za stejnou cenu by nebylo možné v Praze pořídit ani nový byt 3+1,“ srovnává architekt Wertig.

Dům vzbudil v Česku i v zahraničí velký zájem už před soutěží Grand Prix, takže autoři zvažují opakování projektu i na jiných místech.

Rodinný dům bez přízemí
Když dům od ateliéru ksa uvidíte poprvé, napadne vás možná, že na pozemku v Černošicích přistál létající talíř. Anebo že se architekti zbláznili a postavili dům střechou dolů. Neobvyklý tvar budovy však není samoúčelný, vyšel ze situace na pozemku.

"Soused stíní svým domem nádhernému výhledu do údolí Berounky. Architekti tuto závadu obrátili v hlavní koncept projektu, rezignovali na přízemí a soustředili se na vytvoření maximální plochy v obytném patře,“ popisuje Osamu Okamura.

Proto zůstal v přízemí jen vstup, od něj stoupají do stran konzoly, které tvarují dům do podoby krystalu. Z patra mají obyvatelé nerušený výhled a zůstalo i dost místa na zahradu.

Vše uvedené najdete jako klady i v hodnocení poroty. "Jednoduchý zásah vytvořil sošnou budovu s různorodými prostory. Tvar objektu je vzrušující a zároveň funkční,“ napsali porotci ve zprávě o černošickém krystalu.

Kdo získal ceny v Grand Prix
Grand Prix a čestné uznání ministerstva životního prostředí:

Nové ústředí ČSOB v Praze-Radlicích, AP atelier
Cena za novostavbu:
Terasový dům v PrazeKošířích, atelier hcA
Ceny za rodinný dům:
* Přestavba sila na rodinný dům v Olomouci, Szymon Rozwalka a Tomáš Pejpek
* Dům EggO, A69 - architekti
* Rodinný dům v Černošicích, ateliér ksa
Cena za interiér:
Centrální schodiště Ústavu molekulární genetiky AV ČR, Jan Šesták
Cena za celoživotní dílo:
Jaroslav Kadlec