Retro interiér jako z doby idolu Jamese Deana. Je jediný na světě

  1:00aktualizováno  1:00
Vhoďte deseticent a můžete z jukeboxu staršího víc než šedesát let poslouchat stejnou muziku jako James Dean. Idol, který nikdy nezestárl. Stejně jako džíny a bílé tričko, které i díky němu na sebe navlékla americká mládež a celý svět. V Praze se do jeho doby "oblékl" celý klub.

Interiér restaurace je kopií amerických "diningů". | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nápad vytvořit v centru Prahy klub ve stylu americké diner restaurace byl spontánní, stejně jako výběr hvězdy, jejíž jméno nese. Jenže jakmile se někdo začne zajímat o život Jamese Deana, "rebela bez příčiny", propadne jeho kouzlu stejně jako miliony tehdejších i současných obdivovatelů. A to se stalo majitelům i v tomto případě.

Auta, motorky, ženy (včetně první bondgirl Ursuly Andressové), občas prý i muže. To vše James miloval miloval, a proto zde nic z toho nemůže chybět. Cílem majitelů bylo vytvořit dokonalou iluzi Jamesovy doby a slávy, doslova divadelní zážitek. Klub ve své podobě je unikátní, marně byste ve světě hledali jeho obdobu.

Typické symboly 50. let chybět nemohou.
Typické symboly 50. let chybět nemohou.
Typické symboly 50. let chybět nemohou.

Typické symboly 50. let chybět nemohou.

Když vstoupíte dovnitř, můžete mít pocit, že vás stroj času přenesl o pěkných pár desítek let zpátky. A také o hezkých pár tisíc kilometrů jinam. Jste v Americe padesátých let, v diner restauraci, s typickým jídelním lístkem plným hamburgerů, i servírkami v tyrkysových a růžových uniformách s nezbytnou lodičkou na hlavě, snad jen s odvážnější délkou sukně, než bylo v té době zvykem. Dokonce i uklízečka tu nosí stejný oděv jako její předchůdkyně z 50. let.

James a Marilyn

Zatímco ušít dobové uniformy byl ten nejmenší problém, zařídit celý klub znamenalo dohledat a hlavně získat spoustu věcí. Na zakázku byl tak například pro James Dean Restaurant vyrobený stylový robustní červenobílý "US diner" nábytek inspirovaný sedačkami z chevroletu Bel Air z roku 1952, najdete tu však i spoustu zcela originálních kousků.

Funkční je například starý jukebox značky Seeburg Coca-Cola z roku 1949. V Evropě je jediný. Nemáte potřebný deseticent? Nevadí, lze jej spustit zezadu.

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět ani zde.

Originální je i telefonní automat, funkční pokladna Coca-Cola typu No. 721, při jejímž otevření uslyšíte typický zvuk přezdívaný cha-ching. Chybět samozřejmě nemůže ani automat na Coca-Colu.

Pečlivé hledaní u sběratelů po celém světě, od Švýcarska až po Spojené státy, ale také na e-Bay totiž přineslo své ovoce. Pražský James Dean Restaurant se tak může pochlubit brýlemi slavného herce, pramínkem jeho vlasů a řadou dalších amerických relikvií z padesátých let.

Fotogalerie

Některé detaily představují spoustu mravenčí práce. Interiéru třeba vévodí monumentální sloup obložený mozaikou. Tři měsíce zkušenému výtvarníkovi trvalo, než ručně vyskládal portréty Jamese Deana a Marilyn Monroe ze 60 000 kousků štípané keramiky. Unikátní dominantou interiéru je také 16 metrů dlouhý dřevěný pult.

Zařídit dvoupodlažní klub znamenalo kromě jiného přemístit do restaurace 14 tun železa včetně originálních lamp, pump nebo dalšího amerického idolu, automobilu Lincoln či motorky Triumph Trophy z roku 1955. Můžete ji obdivovat zavěšenou pod stropem. Je stejná, jakou vlastnil James Dean, liší se pouze tvarem řídítek.

Výzdobě restaurace sice vévodí řada portrétů tří amerických hvězd, vedle Jamese Deana také Marilyn Monroe a Elvise Presleyho, ale zklamaní nebudou ani milovníci výtvarného umění a designu, byť jejich "výstavní síň" začíná na místních toaletách: ty v horním patře totiž představují poctu Andymu Warholovi a stylu pop-art. Pisoáry Kisses! byly zase navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět

Motorky k hereckému idolu Deanovi neodmyslitelně patřily, nemohou proto chybět ani zde.

Americké metro v Praze

Pokud nechcete zůstat v horní restauraci, stačí "postoupit dále do vozu" neboli sestoupit do podzemí. Prostor připomínající staré americké metro nabízí odpočinek na pohovce zhotovené ze sedačky automobilu Lincoln Continental HardTop.

Kolem najdete spoustu dekorací z typických amerických benzinek. Originální tankovací panely i parkovací automat, barely, kanystry, plechovky: majitelé pro navození divadelní atmosféry udělali možné i nemožné.

Kdo dá přednost pohybu před odpočinkem, rovněž nebude ochuzený. Industriální prvky ze starých továren doplňují prostor hudebního klubu, pro nějž se našlo místo právě v suterénu.

Místo benzínu se tu čepují poněkud jiné tekutiny...

Místo benzinu se tu čepují poněkud jiné tekutiny...

Pisoáry Kisses! byly navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Pisoáry Kisses! byly navrženy pro letiště JFK v New Yorku.

Po tanci si lze odpočinout na originálních barových židlích vyrobených z kožených sedaček Harley Davidson. Spodní bar pak nese zářící jméno slavného Deanova filmu, který se stal symbolem celé americké generace 50. let minulého století: Rebel bez příčiny.

James Dean zahynul 30. září 1955 v automobilové legendě, benzinovém čtyřválci Porsche 550 Spyder. Bylo jich vyrobeno pouze 1 171 kusů. Dean v něm havaroval na silnici 46 v Paso Robles při cestě na závodní dráhu v Salinas.

James Dean

8. 2. 1931 – 30. 9. 1955
V devíti letech přišel James o matku, která zemřela na rakovinu. Otec se o něj kvůli práci starat nemohl, a tak jej dal na výchovu tetě a strýci na farmu. Po střední škole se stěhuje James do Los Angeles, kde studuje práva a hraje basketbal. Jenže tyto dvě aktivity začíná brzy vytlačovat herectví. Začíná v reklamách a malých rolích v několika filmech a televizních pořadech. Po příchodu do New Yorku hraje na Brodwayi a věnuje se herectví v Actors Studiu, jeho učitelem je slavný režisér Elia Kazan.

James Dean natočil pouhé tři velké filmy. Ve snímku Na východ od ráje podle slavného románu Johna Steinbecka (režie E. Kazan) ztvárnil roli mladého Cala Traska, odmítaného farmářského syna. A hned přišla první nominace na Oscara.

V Rebelu bez příčiny měl skvělého partnera a další nastupující hvězdu, Marlona Branda. Za film Gigant získal svou druhou nominaci na Oscara, tentokrát však už posmrtně. Dodnes je pokládán za jednoho z nejlepších herců.

James Dean

James Dean

James Dean ve filmu Obr (1955)

James Dean ve filmu Obr (1955)

Autor:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Jak se žije na Albertově. Čtvrť pod Vyšehradem je světovým unikátem

Natalie navrhuje šperky. Inspiraci čerpá z procházek v přírodě, na historií...

Při návrhu šperků ze série Origami se Natalie Vicenová inspirovala stejnojmennými japonskými skládačkami z papíru,...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Další z rubriky

Tudy teče řeka. Rodinný dům z roku 1965 přečkal v suchu všechny povodně

Dům Bridge End House stojí v idylické oblasti anglického města Dorchester na...

Dům Bridge End House stojí v idylické oblasti anglického města Dorchester na Temži v Oxfordshiru. Kvůli zvedání hladiny...

Ve světě slaví úspěch česká sexy křesla i vibrátory. Podívejte se

Chips staví na měkkých křivkách. Je to solitér s vlastním charakterem a...

Mnozí čeští designéři a výrobci patří ke světové špičce. V některých oborech určují i trendy. Platí to o sklářích, ale...

Není přítelem současného designu, patří však k jeho současným hvězdám

Židle Elle jsou vyrobené z metakrylátu.

Jacopo Foggini zkoumá ve své tvorbě hranice umění a designu. Proslul svými návrhy z metakrylátu, který se využívá v...

Najdete na iDNES.cz