Zahrada celoročně barevná, kvetoucí a půvabná vyžaduje dobré znalosti o vzhledu rostlin v průběhu roku

Zahrada celoročně barevná, kvetoucí a půvabná vyžaduje dobré znalosti o vzhledu rostlin v průběhu roku | foto: Profimedia.cz

Jakou zahradu si vybrat? Přinášíme sedm variant

Na většině zahrad to vypadá podobně: velký trávník, na něm pár stromů a keřů, v rohu záhonky s rajčaty, u plotu maliny. Tímto stereotypem se však řídit nemusíte.

Založte si zahradu, nikoliv divoký prales - čtěte ZDE
Zahradníkův kalendář aneb co na zahradě udělat a kdy - čtěte ZDE

Chcete, aby kolem nového domu zahrada co nejrychleji vyrostla? Nebo si klidně počkáte, ale pak oceníte, že na ní v každé roční době něco pokvete? Anebo se o zahradu nechcete starat, takže zvolíte raději "suchou" variantu s kameny a dřevem? Přinášíme sedm modelů, jak vaše zahrada může vypadat.

1. Minimalistická - málo rostlin, dřevo a kameny
Zahrada bez zeleně může být hlavní zahradou nebo také předzahrádkou. Takové zahrady se někdy označují jako "suché".

Dominují v nich stavební prvky, kameny, dřevo, mohou se přidat nádoby nebo kovové artefakty. Vyplatí se prostřídat různé materiály, které rozčlení plochu, vytvoří vizuální efekty a dynamiku.

Zahrada může být v jednom odstínu nebo barevné materiály prostřídá. Rostliny sem patří jen v náznaku, někdy vůbec. Pak je ale nahraďte například kompozicí z proutí, suchým věncem či samorostem.

Místo vody se instalují kamenná nebo dřevěná koryta, která naznačují pomyslný tok. Před založením takovéto zahrady položte na půdu geotextilii, která brání prorůstání plevelů, jinak zde budete muset pravidelně zasahovat s herbicidem a schnoucí rostliny navíc působí nevzhledně.

Z rostlin vysaďte například borovici, kroucenou vrbu, čarověníky a roubované jehličnany, trsnaté trávy, rozchodníky a netřesky.

2. Bezpracná - zasadíte a už se nestaráte
Do zahrady s minimální údržbou vysazujeme skupinky půdopokryvných rostlin, jako jsou barvínek, břečťan či tlustice, nenáročné trvalkové záhony, nižší dřeviny, rostoucí do šířky - skalníky, zimolez lesklý nebo kloboukatý, mochnu křovitou, třezalku kalíškatou.

Vyšší patro by měly tvořit stálezelené keře a jehličnany. Jako proměnlivé dominanty přidejte kvetoucí keř nebo zajímavý listnatý strom s výraznou texturou nebo zajímavě vybarvenými listy.

Malou údržbu vyžadují i dobře založená vřesoviště, kde lze kombinovat rododendrony a azalky s drobnými vřesovištními rostlinami. Místo trávníku použijte porost kobercových trvalek.

3. Kvetoucí - od jara do podzimu v květu
Zahrada celoročně barevná, kvetoucí a půvabná vyžaduje dobré znalosti o vzhledu rostlin v průběhu roku. Kostru můžete sestavit ze stálezelených keřů a jehličnanů.

Přidejte různé keře, které postupně od jara do podzimu nakvétají. Podle velikosti zahrady je sesazujte do skupinek nebo jen po jednom prostřídejte různé druhy.

Přidejte propracovanou skladbu trvalek a vyplatí se vysadit i různé letničky a cibuloviny kvetoucí na jaře, v létě i na podzim. Pro závěr sezony vysaďte nějakou dřevinu se zajímavými plody.

Nezapomeňte doplnit i nejčasněji kvetoucí keře - jasmín nahokvětý či kaliny, trvalky, jako je čemeřice, nebo vřesovce.

4. Užitková - ovocné stromy či zelenina ve skleníku Užitková zahrada poněkud zatlačí krásu do druhé linie, protože dává rostliny tam, kde přinesou nejvyšší výnos. Určitě však nemusí být neuspořádaná.

Své místo zde mají stěny ovocných dřevin nebo ovocný sad, linie drobného ovoce, prostor pro vinnou révu, záhony s jahodami a zeleninou, ale také kompost, pařeniště nebo skleník.

I zde se najde místo pro ostrůvky barevných květin nebo keříčky růží. Abyste z plochy sklidili maximum, můžete záhony budovat v různé výškové úrovni, vyrábět drátěné konstrukce, střídat tvary kmínkové a keřové.

5. Na vaření - bylinky budou čerstvé a vonící Bylinková zahrada může mít přísné geometrické uspořádání jako klášterní zahrady, ale také mírně neuspořádaný vzhled kuchyňských zahrad, kde bylinky rostou ve větších plochách a volně do sebe prorůstají.

Také může mít tvar bylinkové spirály, pečlivě sestavené z kamene, kde má každá bylinka své vhodné místo a neschází ani miniaturní jezírko. Obvyklým doplňkem bylinkových zahrad bývá zimostráz, který ohraničuje záhony, keříčky růží, případně jednotlivý listnáč.

6. Rychlerostoucí - keře a rostliny za rok
Zahrádka, která rychle vyroste, může být osázena osvědčenými vitálními keři, jako jsou kaliny či svídy. Plot většinou tvoří ptačí zob, růže se používají keřové, z popínavek dominuje přísavník "psí víno", přidává se různě velká plocha trávníku. Rozmanité výškové stupně a barevnost doladí trvalky, v létě se pro efekt pěstují například slunečnice.

7. Malá - postačí jeden strom a trávník
Současná městská předzahrádka bývá poněkud strohá, většinou s trávníkem doplněným nižšími keři a nízkými, poléhavými i miniaturními jehličnany. Vhodným doplňkem mohou být jednoduché konstrukce s popínavými rostlinami nebo pnoucí růže.

Pro rámování budovy a vchodu se přidává i menší strom, nezřídka převislý nebo sloupovitý, větve nesmí bránit provozu ani budově. Podél přístupové cesty se vysazují například polštářové trvalky, aby se zabránilo sešlapávání okraje trávníku.

Japonská zahrada
V japonské zahradě člověk rychle obnovuje energii. Základem jsou tvarované i netvarované dřeviny, hlavně borovice, tisy, javory a azalky. Dalším důležitým prvkem jsou kameny složené tak, aby zahradě propůjčily dynamiku a přirozenou krásu.

Protipólem kamenů je voda jako zdroj života a pohybu. Členité břehy a klidná hladina jsou zrcadlem odrážejícím živé a neživé kompozice, přinutí k procházce a objevování zbylých zákoutí.

Japonské zahrady jsou barevně střídmé, ale v toku času ročního období vždy něco zazáří. Na jaře květy sakur a magnolií, v létě květy vodních rostlin a na podzim bohatá paleta barev v listech javorů. Vždy se počítá s dokonalým provedením a citem pro detail.
Vlastimil Kastner, odborník na japonské zahrady