Jaké kupovat spotřebiče, abychom už nemuseli pracovat

  • 14
Moderní spotřebiče šetří čas, energii a třeba i vodu. Mají co nejvíce funkcí s tím nejsnazším ovládáním. Proti svým méně dokonalým kolegům však stojí více peněz. Výrobci domácí techniky každý rok zaplavují trh novinkami s převratnými dovednostmi. Vždyť koho by ještě před několika lety napadlo, že lednice, pračka, sušička či myčka budou mít svůj vlastní mozek?

Práce v domácnosti se tak pro ty, kdo na to mají, může stát pouze záležitostí mačkání knoflíků a kontroly displejů.

Nejvíce záleží na „mozku“
Sražené svetry a bílé prádlo obarvené narůžovo, oblečení připálené od klasické žehličky, nepříjemné vysypávání sáčku z vysavače, mytí nádobí s příšernou spotřebou vody a energie. Tak to už je dnes minulost.

Tím, že se zdokonaluje „mozek“ spotřebičů, je používání jednodušší a bezpečnější. „Šestý smysl u špičkových přístrojů sám zařídí, že spotřeba vody a energie klesne až o třetinu a čas se zkrátí o polovinu, čímž je proces i ekologičtější,“ tvrdí Ján Živný, marketingový ředitel společnosti Whirlpool.

Velký důraz se klade také na to, aby při provozu nebyly přístroje příliš hlučné, což je důležité zejména u vysavačů, myček nádobí a kuchyňských odsavačů par. Moderní spotřebiče jsou také mnohem lépe bezpečnostně zajištěné.

Nesprávnému použití, a tím třeba i ohrožení uživatele zabraňují různé elektronické a dětské pojistky, senzory a čidla. Voda tak ve spotřebičích nikdy nepřeteče, topné těleso se nikdy nezapne bez vody, dvířka od pračky či sušičky se sama nezaklapnou, plynové sporáky a trouby jsou zajištěné proti zhasnutí plamene.

Všechno zvládnou samy
U mnoha spotřebičů je možné nastavit nejen vypnutí, ale i zapnutí. To se hodí zejména u těch, které ohřívají vodu a mohou běžet v noci, tedy za levnější elektřinu. Naprogramovatelné vypnutí je výhodné i u přístrojů, které mají určitou tepelnou setrvačnost, jako jsou žehličky nebo elektrické sporáky.

Po zapnutí si moderní spotřebiče už většinou nastavují programy samy. Pračky podle druhu tkaniny a váhy prádla zvolí množství a teplotu vody a vyberou nejvhodnější program. Stejně fungují i sušičky.

Myčky se řídí množstvím nádobí a mírou jeho zašpinění, sledují intenzitu znečištěné vody, upravují dobu mytí, počet oplachů a teplotu vody. Varné desky umějí rozeznat velikost hrnce a některé trouby mají speciální samočisticí funkce.

Mikrovlnným troubám stačí, když se jim zadá druh a hmotnost jídla, a samy už vědí, jak je upravit. „Zvládají to všechno v neuvěřitelně krátkém čase,“ říká Ján Živný.

„Jablečný koláč upečou za devět minut, půlku kuřete asi za dvacet.“ Vysavače dnes zvládnou celý úklid bez pomoci člověka a vůbec nepotřebují papírové ani látkové sáčky, protože mají speciální filtry, které se čistí samy. Chladničky obsahují programy rychlého zmrazení, pro udržení vlhkosti nebo proti zápachu. Už nepotřebují rozmrazovat.

Víte, co se děje
Moderní kuchyňské spotřebiče mají i tu výhodu, že dovedou s uživatelem komunikovat. Špičkové modely už jsou vybaveny LCD displejem, na němž se zobrazují všechny informace o tom, co se v přístroji právě děje. To zejména starším lidem výrazně usnadňuje práci.

Displeje jsou užitečné i tím, že hlásí různé chyby a poruchy. Na pračce se tak může objevit nápis, že není zapnut přívod vody nebo že jsou špatně zavřena dvířka. V neposlední řadě displeje informují o tom, kolik času zbývá do skončení programu nebo že už je konec.

Úplnou novinkou na trhu je pračka, která s uživatelem dokonce mluví. Výjimkou už není ani kontakt jednotlivých spotřebičů mezi sebou. „Prací centrum je tvořeno pračkou a sušičkou, které spolu komunikují,“ vysvětluje Dalibor Eliáš ze společnosti Electrolux.

„Pračka vypere a sdělí sušičce, jak má postupovat dál, tedy jaký zvolit program, teplotu a čas sušení.“

Vysavač se pohybuje rychlostí 40 centimetrů za vteřinu. Díky ultrazvukovým sonarům včas zaznamená překážku a vyhne se jí. Po zapnutí zajede k nejbližší stěně a pak objede celou místnost a zmapuje si ji. Vysává koberce i hladké povrchy. Stojí kolem 30 tisíc korun.