Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké budou spotřebiče budoucnosti?

aktualizováno 
Technologický pokrok počítačového věku je nezadržitelný a nelze se mu vyhnout v žádné oblasti života. Nezbývá než se smířit s tím, že počítače nadobro opustily vědecké laboratoře a nastěhovaly se do běžně dostupných míst. Jsou všude a bude jich čím dál více.

Objevují se zcela samozřejmě i v domácnostech a nemusejí mít jen podobu klasické bedýnky s monitorem, na níž hrajete hry, surfujete po internetu nebo vyřizujete elektronickou poštu.

V hlavní roli počítač
Počítač bývá umístěn v telefonu, klimatizaci, domácím kině, v pračce... Často ho můžete najít v kuchyni, na robotického kuchaře ale v dohledné době ještě nečekejte.

Stroj, který by nahradil mozek a cit člověka při tak delikátní činnosti, jakou je příprava jídla, ještě hodně dlouho existovat nebude. To je v podstatě dobrá zpráva – představte si, že byste byli ochuzeni o jednu z posledních možností tvořivosti!

Pokud kdy bude robotu svěřena funkce vymýšlení a přípravy jídel, bude to až v době, kdy množství lidí žijících na Zemi nebude příroda schopna uživit. Strava bude vyráběna nejspíš z bílkovinného polotovaru dobře známého ze sci-fi filmů.

Buďte tedy rádi, že zatím snášíte starosti i radosti spojené s přípravou jídla sami. Můžete si je ale výrazně usnadnit, najmete-li si správné pomocníky - inteligentní kuchyňské stroje.

Prototypy jsou na světě
Základem usnadnění jakékoli kuchyňské práce je zkrácení doby potřebné pro tepelnou úpravu potravin a minimalizování doby potřebné na umývání nádobí. Kuchyňské přístroje blízké budoucnosti vám budou schopny pomoci i při výběru a objednávání potravin.

Aby se za vás lednička lépe orientovala v tom, co je doma k dispozici, budou obaly potravin obsahovat místo dnes známého čárového kódu rádiové čipy, které ji, jakmile se vrátíte z obchodu, informují o tom, kolik jste čeho nakoupili.

Na základě dostupných dat pak lednička obsahující počítač připojený na internet vyhledá vhodné recepty jídel, která je možné z dostupných potravin uvařit.

Prototypy takovýchto ledniček již existují téměř deset let, bohužel se kvůli vyšší ceně zatím běžně neprodávají. Průkopníkem je ovšem společnost Electrolux, jejíž digitální lednice umí nejen zjistit, co se v ní nachází, a nabídnout recept, ale obsahuje i velký displej, na němž lze prohlížet internet jako na běžných počítačích.

Mnohem zajímavější je ale možnost nechávat vzkazy o tom, co je třeba koupit – ne rodinným příslušníkům, nýbrž samotné ledničce, která je schopna objednat potraviny v místním obchodě.

Prohlédněte si fotogalerii


 Lednička prostě vygeneruje seznam sestavený částečně uživatelem, částečně automaticky na základě předprogramovaného pravidelného nákupu, a tento seznam odešle e-mailem do obchodu. Vy si pouze vyzvednete v obchodě tašku s objednaným nákupem a zaplatíte.

I tento proces lze dále automatizovat - a tak může lednička poslat zmíněnou objednávku do donáškové služby a zároveň převést platbu za nákup z bankovního konta majitele na účet prodejce.

Pokláboste s ledničkou
Dnes je možné objednávat různé věci pohodlně přes internet - a jedním z typů zboží s největším potenciálem pro internetový obchod jsou právě potraviny.

S rozvojem hypermarketů se i v naší republice rozmohl zvyk velkých víkendových nákupů, při nichž se domácnost zásobí na delší období. Proč si ale neodpustit stresující nával a neobjednat potraviny prostřednictvím počítače?

V okamžiku, kdy se tento typ nákupů rozšíří do takové míry, že vzniknou společnosti, které ze svého prodejního procesu odstraní náklady na velkoprodejnu a nahradí je nákupem dodávek, nebude ani třeba zvyšovat cenu potravin.

Jídlo se rozveze z velkoskladů přímo do domácností a náklady na dovoz se pokryjí ušetřenými náklady na velkoprodejnu. Prodejci navíc budou moci přesněji objednávat množství potravin a rozšířit sortiment nabídky.

Báječnou výhodou bude také možnost využít receptů uložených v počítači k zadání jídelníčku na delší dobu – prostě jednou týdně nadiktujete, co plánujete jíst, a o objednání všech potřebných ingrediencí se postará počítač.

Novinky v přípravě jídla
Určitě i vy jste svědky trendu směřujícího ke zrychlení přípravy jídla a k úspoře energie. Kombinaci těchto faktorů spolu s dokonalým designem představují známé ploché varné desky či nová generace mikrovlnných trub, využívajících technologii „heatwave“. Pracuje na základě proudění teplého vzduchu ohřátého mikrovlnným zdrojem.

Pokud vám tyto přístroje připadají jako vrchol technologického pokroku, máte se nač těšit. Například společnost General Electric již představila první ohřívač budoucnosti – zdrojem tepla je v něm speciální halogenová lampa, jež ohřeje jídlo čtyřikrát rychleji než mikrovlnka.

Ideální kombinaci energeticky nenáročné a rychlé přípravy jídla představuje také sporák pracující na principu magnetického pole.

Prototyp tohoto přístroje dokáže uvařit vodu v hrnci za pětadvacet sekund, a to díky tomu, že střed magnetického pole je zaměřen přímo doprostřed ohřívaného obsahu. Použijete-li navíc nádobí z vhodného materiálu, bude samotný hrnec studený a zbytečné teplo se nebude rozprostírat po kuchyni.

Chameleon v kuchyni
Technologické inovace se projeví i na tvaru a designu kuchyňského zařízení. Pastelové ledničky a sporáky můžete koupit běžně, ale nebude to dlouho trvat a k dispozici budou i zařízení schopná měnit barvu na požádání. Ledničky budou moci navíc měnit i vnitřní objem – opět v závislosti na tom, kolik potravin se v nich nachází, a s ohledem na úsporu elektrické energie.

Změně funkční i vzhledové se nevyhne ani myčka nádobí. Nebude využívat tolik vody a saponátů, ale kombinaci uzavřeného obvodu čisticí tekutiny, ultrazvuku a desinfekčních paprsků. Díky tomu může být umístěna nejen na podlaze - kvůli lepšímu přístupu se dá i zavěsit.

Elektropřístroje typu mixéru, toasteru a kávovaru projdou pouze drobnou designovou úpravou. Pokud při vaření způsobíte nepořádek na podlaze, možná vás potěší, že k mání je například i samostatný vysavač, schopný práce bez pomoci člověka. Firma Electrolux jej nazvala Trilobit a můžete si ho pořídit už dnes – ovšem za cenu kolem 50 000 Kč.

Potřebujete ve své domácnosti hospodáře?

Nabaví vás vaření ani jiné domácí práce? Neradi nakupujete? Pak právě na vás myslela společnost Merloni Elettrodomestici, která vyvinula elegantní dotykový monitor Leon@rdo. Je nenápadný, funguje bez myši i bez klávesnice, stačí se ho dotýkat prstem. Komunikuje s uživatelem i s asistenčním centrem pomocí internetového prohlížeče. Umožňuje nákupy po internetu, pomocí regulace spotřeby energie zabraňuje výpadkům proudu, monitoruje funkčnost všech domácích spotřebičů a hlásí veškeré poruchy do zákaznického asistenčního centra. Dokonce je schopen zobrazit obsah vaší spíže. Kromě toho nabízí milovníkům gastronomie a kuchařského umění velmi originální aplikaci, takzvaný e-cooking. Sporák či trouba si z internetu pomocí produktu Leon@rdo stahuje neustále aktualizované recepty a kuchařské programy. Sám si reguluje časy přípravy jídel, vaří je nejlepším možným způsobem a sám se vypne, když je vše dokonale uvařeno. Leon@rdo umožňuje také vytváření nových receptů, které jsou vylepšenou verzí receptů stažených z internetu, čímž spojuje vysokou dostupnost s kuchařskou představivostí uživatele. Společnost Merloni Elettrodomestici uvažuje rovněž o využití funkcí Leon@rda ve formě softwarové aplikace. Srdce kuchyně se tak přesune přímo do vašeho počítače či laptopu. Software lze snadno nainstalovat i dále ovládat. Malá krabička připojená do zásuvky funguje jako přijímač a vysílačka zároveň.


Více článků o bydlení: LIVING

Koncept elegantní myčky nádobí od společnosti Electrolux.

Mikrovlnná trouba s displejem a slotem pro SD karty.

Inteligentní lednička se s vámi v budoucnu domluví i po mobilu.

Minilednice Bess v noci září

Odnímatelnou myčku nádobí lze umístit i do dřezu.

Varné centrum Maják od Electroluxu.

Inteligentní vysavač, který vysává bez pomoci člověka.

Druhá generace internetové ledničky Electrolux vybavená dotykovým displejem a počítačem. Můžete z ní posílat elektronickou poštu či surfovat po internetu.

Dotykový monitor Leon@rdo umožňuje například nákupy po internetu nebo monitoruje funkčnost všech domácích spotřebičů a hlásí poruch.Nejčtenější

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř shodovaly. Ale než k tomu došlo, byt se na...  celý článek

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost však trvala krátce. Přesně do chvíle, kdy...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Další z rubriky

Pro tablety v kuchyních už existují i praktické stojánky.
Co zjistil výzkum IKEA: čím se baví Češi při vaření a proč vůbec vaří

Možná je to zásluha šéfkuchařů typu Zdeňka Polreicha, Romana Pauluse nebo Romana Vaňka či dalších kuchařských hvězd, ale svůj podíl má i osvěta a internet....  celý článek

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...
Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300 významných ocenění spolu s faktem, že...  celý článek

Nákupy s OnaDnes
Využijte slevy při nákupech s Ona DNES. Tipy pro dům i byt

Už v pondělí 19. října startuje týden zlevněných nákupů s Ona DNES. V pondělní MF DNES najdete více než stovku kuponů, s nimiž se můžete vypravit i pro...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.