Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké barvy si pořídit do bytu?

aktualizováno 
Vnímání barev v obytném prostoru ovlivňuje nejen osobní mentalita člověka a z toho pramenící vztah k určitým barevným kombinacím, ale i prostor, ve kterém se barvy mají uplatnit, zejména jeho velikost a světlost. Jak postupovat, když se rozhodnete svůj interiér obohatit barvami?

Při listování stránkami časopisů zaměřených na bydlení jsem narazila na obrázek, který mě zaujal teplem, pohodou, svěžestí i harmonií barev interiéru zároveň. Chtěla bych, aby se i můj byt změnil v ten pravý domov. Ale jak na to, aby se taková změna bytu neminula s očekáváním z inspirace? Čeho se vyvarovat?
Iva Koníčková, Plzeň

Vaše vnímání barev v obytném prostoru ovlivňuje jak vaše osobní mentalita a z toho pramenící vztah k určitým barevným kombinacím, tak prostor, ve kterém se barvy mají uplatnit, zejména jeho velikost a světlost.

Tady platí základní všeobecně platná pravidla. V malých a tmavých místnostech budou tmavé barvy působit za denního světla stísněně - týká se to i tmavých odstínů dřeva použitých na podlaze nebo ve velkých plochách.

Světlé barvy naopak místnost opticky zvětší a prosvětlí. Použití teplých odstínů na bázi žluté, hnědé či červené místnost proteplí. V severně orientovaných chladných místnostech se proto studeným odstínům modré, zelené a bílé úplně vyhněte.

Vliv vaší mentality se projeví už při výběru obrázků, které vás v časopisech zaujmou, nechte se směsí jejich barev inspirovat, ale nezapomínejte na další všeobecná pravidla.

Pokud má místnost sloužit hlavně k odpočinku, vyvarujte se přílišné barevnosti. Tlumené tóny a různě světlé stupně jednoho barevného tónu jako základ, to je řešení i pro víceúčelové prostory.

Abyste se vyhnuli fádnosti, je třeba nejméně jednoho barevného impulzu - akcentu - tedy prvku, který přitáhne pozornost buď svou výraznější barevností tón v tónu, nebo kontrastem barvy. Děti a mladí lidé potřebují pro pocit pohody těchto impulzů více najednou.

U malých místností stačí drobnost - doplněk, jako je váza nebo polštář. Ve větších prostorech můžou být tímto prvkem židle, jedno křeslo, celé sezení nebo zeď.

Přitom nesmíte zapomenout, že výrazné a syté barvy se časem "okoukají" a po půl roce až třech letech vám budou doslova vadit. Proto je výhodné použít je na těch prvcích interiéru, které se dají snadněji vyměnit. Je jednodušší po čase znovu vymalovat, a tedy změnit barvu zdi, než změnit barvu nové sedačky, která je většinou dražší.

U zabudovaných prvků, jako jsou podlahy, dlažby a obklady, je to ještě náročnější, jde o investici na více let. Proto už při výběru myslete na to, že se mohou nejen okoukat, ale věkem se váš vztah k výstřednostem stává konzervativnější, a proto dejte přednost neutrálnějším barvám, které bude možné později sladit i do jiných barevných variací.

Bílá zeď v kombinaci s tmavším nábytkem působí neútulně a zkušenost s historickými interiéry napovídá, že je dobré tento nábytek kombinovat se sytějšími pastelovými barvami. Akcent pak musí být ve světlých neutrálních barvách, třeba smetany, krému nebo lnu. Moderní vzdušnost se snadněji docílí kombinací světlého nábytku se světlými tlumenými pastelovými barvami.

Na otázky čtenářů MF DNES odpovídá Dana Szabóová, architektka

Pečlivě vybírejte barvy tapet a uvažujte o jejich vzájemné kombinaci

Starším dětem vyhovují jemnější pastelové barvy

Teplé barvy kuchyňského nábytku jsou kombinovány s moderními nerezovými spotřebiči. S nimi je barevně sladěno i topné těleso

Když už vyberete správný štětec, měli byste vědět, do jaké barvy ho namočit. Červená podporuje chuť k jídlu, oranžová zase konverzaci, zelená zklidňuje atmosféru - tři ideální barvy pro příjemný domácí interiér.

V koupelnách jsou hodně oblíbené i výrazné pastelové barvy

Barvy v bytě

Barevná varianta sanitární keramiky (Villeroy&Boch). Pisoár v barvě Calypso určený pro soukromé koupelny je opatřen praktickým poklopem, cena 14 393 Kč, SANITOP

barevná místnost

Neonové barvy firmy Kartell

Barvy v bytě Marcely Březinové: "V obývacím pokoji je plno oranžové a modré. Obraz nad pohovkou, který je výtvorem mého manžela, se tam výborně hodí. Věnuji se i jiným věcem, než zpívání - například pořádám svému muži vernisáže jeho obrazů."
Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...Najdete na iDNES.cz