Barvy, vzory a pruhy dokážou zázraky. Rozsvítí i tu nejtmavší místnost

  1:00aktualizováno  1:00
Barvy jsou při proměně bytu těmi nejlepšími pomocníky. Mají schopnost výrazně proměnit náladu každého místa, se kterým nejste spokojeni. Zaměřte se na barvu jednotlivých stěn a pokud máte chuť na něco originálního, můžete se pustit do různých vzorů a pruhů.

Přirozeným mezníkem pro změnu barvy v jedné místnosti jsou její rohy. Nemusí to však platit bezpodmínečně.. | foto: Dulux

Podíváme-li se na pokoj komplexně, nevidíme pouze stěny, ale také podlahu a strop. Teprve po jejich začlenění jsme schopni zvolit ideální postup pro vytvoření námi zvolené atmosféry místnosti. V celkovém dojmu hraje velmi důležitou roli právě podlaha.

Barvy, které umí prozářit byt

Neexistuje zaručený návod, který by řešil, jaká podlaha se hodí k zabarvení stěn.

Ovšem je možné vysledovat určité zákonitosti. Světlá barva rozšiřuje místnost do stran i do výšky.

Pro malé byty se proto doporučuje světlá podlaha, nejlépe z jedné souvislé krytiny, kterou lze docílit pocitu mnohem většího prostoru.

Mezi další základní pravidla barvy podlahy patří:

  • teplé a světlé barvy zespodu odlehčují
  • teplé a tmavé barvy působí bezpečně při chůzi (jsou vhodné zejména pro starší lidi)
  • studené a světlé působí hladce
  • studené a tmavé působí těžce, stahují pod povrch, ale dodají pocit luxusu

Podobné zákonitosti platí také pro barvu stropu. Zvolíme-li barevnou podlahu i strop, působí místnost nižším a širším dojmem. "Tmavé odstíny stropu sníží jeho výšku, pro zvýraznění tohoto efektu "přelijeme" odstíny i na stěny a s výmalbou končíme zhruba 15 - 30 centimetrů od stropu," radí Patrik Skála z Duluxu.

Nejen konkrétní barva podlahy a stropu, ale také kombinace odstínů dělají s optickým dojmem z místnosti hotové divy. Pokoj rozšíříme sladěním podlahy se zadní stěnou, podobný efekt má zadní stěna ve stejné barvě se stropem.

Pruhy nejsou náhoda. Podélné pruhy na podlaze krásně rozšíří malé místnosti, ty...
Zaměřte se na barvu jednotlivých stěn, a pokud máte chuť na něco originálního,...

Pokud mátě náladu na něco originálního, můžete se pustit do různých vzorů a pruhů.

"Pro zúžení širokých místností skvěle slouží barevně odlišené boční stěny, pokud k nim přidáme i stěnu zadní, navodíme uzavřený a celistvý dojem. Je-li naším cílem prostor oživit a vdechnout mu originalitu, rozhodně bych volila zadní stěnu v jiném, výrazném odstínu," doporučuje Miroslava Plánková ze společnosti AkzoNobel.

Vzory, ornamenty, pruhy

Vzhled interiéru ozvláštní nejen odlišné odstíny, punc jedinečnosti mu dodají i různé ornamenty, vzory a pruhy. V současné době jsou na trhu k dostání barvy, se kterými již můžeme takto experimentovat i sami beze strachu o výsledek. Podobně jako u barevných variací bychom však měli mít na paměti základní optické důsledky jejich použití.

Velké vzory či ornamenty na zadní stěně na sebe přitahují pozornost a zmenšují a zkracují prostor. Obzvlášť se to projevuje při použití červené barvy. "Malé vzory ve světlých barvách místnost naopak zvětšují a rozšiřují, působí pak opravdu velkoryse a vstřícně," dodává Miroslava Plánková.

Interiér na nás působí jako celek, proto by neměl být přeplácaný. V místnosti...
Barvy nám pomáhají opticky rozčlenit prostor podle jeho funkčních částí.

Experimentování s barvami je zábava, ovšem vždy bychom se měli držet alespoň základních pravidel.

Také pruhy nepoužívají profesionálové náhodou. Příčné pruhy na stěnách působí rozšiřujícím dojmem a celkově celý prostor snižují. Svislé naopak stěny prodlužují, čím širší pruhy jsou, tím je výsledný efekt silnější.

Podobně to platí i pro pruhy na podlaze. Příčné velmi pomáhají dlouhým úzkým chodbám, jelikož je opticky rozšiřují a zkracují, vše je najednou mnohem blíž. Přesně opačně působí na podlaze podélné pruhy, které se doporučují do malých pokojů.

Pomocí barev, vzorů a pruhů lze zkrášlit i ty nejtemnější a nejmenší místnosti. S jejich pomocí dokážete i z mála vytvořit zajímavý a útulný domov. Stejně tak však mohou kvůli nevhodnému použití zhatit celou atmosféru. Experimentování je zábava, ovšem vždy bychom se měli držet alespoň základních pravidel či se poradit s odborníkem. Výsledný efekt pak bude určitě stát za to.

Autor:Nejčtenější

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Obývací kuchyně ve srubu vyšla na 500 tisíc. Zábradlí muselo pryč

Obývací kuchyně v přízemí získala novou moderní tvář.

Lucie svůj srub za Prahou miluje. Ráda by se do něj s rodinou přestěhovala na trvalo. Místnosti však nejsou pro...Dvoupodlažní dřevostavba se snadno vytápí i větrá, hluk zde nehrozí

Dům snů. Každý má vlastní představu o ideálním domě. Ten, o kterém snila...

Po letech náročné práce, za kterou se přestěhovali do města, začali pomalu plánovat návrat do tiché vesnice v nádherném...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Rodina si za městem postavila vilku. Zachránila stromy i peněženku

Manželé si dům postavili na okraji severoitalského městečka Fagnano Olona.

Mladá rodina se dvěma malými dětmi si v sadu v severoitalském městečku Fagnano Olona postavila vilku, která všem...

Další z rubriky

Pražský výběr. Navštivte osm architektonických skvostů první republiky

Když jste v dosahu chrámu, orientujete se podle něj v čase i prostoru. Víte,...

Vznikly v období první republiky, v hlavním městě a podle návrhů předních architektů. Někteří z tvůrců za své realizace...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...

Venkov v Praze. Z kopce nad Vltavou je nádherný výhled na hlavní město

Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a PR na FSV UK, na...

„Když někomu řeknu, že jsem z Děvína, představí si Bratislavský hrad. Stejnojmennou čtvrť zná málokdo, přitom tvoří...Najdete na iDNES.cz