Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zlepšit čistotu vzduchu v bytě?

  10:34aktualizováno  10:34
V zimním období mnohem více času trávíme v uzavřeném prostředí svého bytu. Kvalita zde dýchaného vzduchu není vždy nejlepší a v nejednom případě, zejména u alergiků, si vynucuje jeho vylepšení. Ti, které postihla srpnová nebo lednová povodeň, se spíše snaží byty vysušit. Ale co lidé bydlící v přetopených panelových bytech a potýkající se spíše s prašným a suchým vzduchem?

Možností k nápravě není právě mnoho. Jako nejúčinnější řešení se jeví využití poměrně účinné techniky. Vedle již známých čističů vzduchu jsou to zejména zvlhčovače, které jsou významným pomocníkem hlavně v zimě, kdy je venkovní vzduch zbavován vlhkosti vymrzáním vodních par a v bytě pak je vysušován vytápěním.

Za povšimnutí však stojí také ionizátory, jež obohacují vnitřní ovzduší o lehké ionty (záporné). Jejich dostatečné množství zlepšuje subjektivní vnímání prostředí a především pro astmatiky znamená výrazné snížení obtíží. Tam, kde je jich naopak nedostatek, se cítíme mnohem méně výkonní, unavenější a nesoustředění.

Kvalitní luxy
V boji o čistotu ovzduší v bytě, zejména při likvidaci prachu, nesmíme zapomenout na základní techniku v podobě kvalitního luxu. Dokonalejší technické typy dokážou odstranit nejen nejjemnější prach, ale i spory plísní a roztoče z podlah, koberců i z čalounění a matrací.

Nakupujte s rozvahou
Nabídka přístrojů ke zlepšení kvality vzduchu v interiéru je na trhu pestrá nejen co do sortimentu, ale i co do kvality. Jsou nabízeny i přístroje kombinované (čistič - ionizátor, čistič - zvlhčovač). Jde jen o to, umět si správně vybrat. A to není úkol vždy snadný. Některé mohou být zdrojem nadměrného hluku, ultrazvuku nebo i ozonu.

Za kolik?
A jaké jsou ceny? Kvalitní čističe vzduchu seženete od 3000 korun výše. Zvlhčovače vzduchu, které mají zabudovaný digitální elektronický vlhkoměr s možností nastavit požadovanou vlhkost, se pohybují od 2000 výše. Bezsáčkové vysavače pro alergiky jsou poměrně dražší. Jejich cena se pohybuje většinou od 14 000 korun dále.

Aby nepracovaly naprázdno
Je také třeba respektovat požadavky na provoz. Čističe vzduchu jsou plně funkční pouze v uzavřené místnosti, dokonce i při mírně pootevřených oknech pozbývají na účinnosti. Proto není vhodné tyto přístroje instalovat do místností průchozích nebo trvale neuzavřených. Každý čistič vzduchu by měl být v provozu stále nebo alespoň po dobu pobytu osob v domácnosti.

Neměl by být umístěn na zemi ani v blízkosti zdrojů tepla. Optimální je jeho poloha ve střední vzdálenosti mezi okny a dveřmi, na stěně nebo na stropě. Pokud je čistič vzduchu opatřen vodní nádržkou na zachycování nečistot, která současně slouží jako zvlhčovač vzduchu, musíme náplň často měnit, alespoň jednou týdně.

Pohodlí zvýší klimatizace
Každý, kdo chce trvale zlepšit celkové životní prostředí bydlení, měl by dobře zvážit, zda si pořídit klimatizaci. Pokud je správně navržena, může ovlivnit teplotu, rychlost proudění vzduchu, vlhkost a čistotu vzduchu domova. Každý klimatizační systém se skládá z jedné venkovní a jedné nebo několika vnitřních jednotek, přičemž každá vnitřní jednotka je propojena na jednotku venkovní.

Vnitřní jednotky nasávají vzduch v místnosti, upravují jej, čistí, zvlhčují, v létě ochlazují, v zimě naopak ohřívají. Takto dokonale fungující velkou klimatizaci si však zřejmě nepořídí každý a nehodí se všude. V současné době jsou však na trhu i tzv. malé klimatizace, zajišťující některé základní funkce.

Co je třeba mít na paměti?

* Musíme mít takový přístroj, který bude odpovídat podmínkám jeho využívání. Optimální účinnosti totiž dosáhneme tehdy, když vzduchový výkon přístroje převýší dvakrát až třikrát kubaturu místnosti. Tak by tomu mělo být vždy, je-li v místnosti alergik nebo nemocný člověk. Minimálně však musí být výkon přístroje 1,5krát vyšší, jinak se čisticí efekt neprojeví.

* Je nutné posoudit převažující charakter znečištění ovzduší v místě použití či vybrat čistič s odpovídajícím způsobem filtrace. Zatímco polétavý prach zachytí (s různou účinností) každý čistič, pro záchyt plynů jsou nezbytné speciální filtry.

* Filtry s účinností proti chemickým látkám se prakticky dodávají pouze na zakázku. Největší problémy však dělají chemické látky, které se do organismu dostávají spolu s prachem. Proto také je kladen největší důraz na protiprašnou účinnost čističů vzduchu.

* Zanedbatelná není ani výše provozních nákladů. Podstatnější než pořizovací cena vlastního přístroje je cena filtrů, které je třeba měnit i vícekrát do roka.

* Pozor na zcela neznámé výrobce! Návod k použití musí být v českém jazyce a výrobek musí mít příslušný záruční list.

* Pokud se rozhodnete pro čistič vzduchu se zvlhčovačem, ověřte si, zda obě funkce lze provozovat nezávisle. Vlhčení vzduchu není u nás v létě nezbytné, někdy by naopak mohlo podpořit růst plísní.

V extrémně suchých místnostech pomohou zvlhčovače, které dodávají do vzduchu vlhkost teplou párou

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Skvělé bydlení na prodej. Renesanční zámek v Encovanech i vila od Kotase

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Najdete na iDNES.cz