Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zlepšit čistotu vzduchu v bytě?

  10:34aktualizováno  10:34
V zimním období mnohem více času trávíme v uzavřeném prostředí svého bytu. Kvalita zde dýchaného vzduchu není vždy nejlepší a v nejednom případě, zejména u alergiků, si vynucuje jeho vylepšení. Ti, které postihla srpnová nebo lednová povodeň, se spíše snaží byty vysušit. Ale co lidé bydlící v přetopených panelových bytech a potýkající se spíše s prašným a suchým vzduchem?

Možností k nápravě není právě mnoho. Jako nejúčinnější řešení se jeví využití poměrně účinné techniky. Vedle již známých čističů vzduchu jsou to zejména zvlhčovače, které jsou významným pomocníkem hlavně v zimě, kdy je venkovní vzduch zbavován vlhkosti vymrzáním vodních par a v bytě pak je vysušován vytápěním.

Za povšimnutí však stojí také ionizátory, jež obohacují vnitřní ovzduší o lehké ionty (záporné). Jejich dostatečné množství zlepšuje subjektivní vnímání prostředí a především pro astmatiky znamená výrazné snížení obtíží. Tam, kde je jich naopak nedostatek, se cítíme mnohem méně výkonní, unavenější a nesoustředění.

Kvalitní luxy
V boji o čistotu ovzduší v bytě, zejména při likvidaci prachu, nesmíme zapomenout na základní techniku v podobě kvalitního luxu. Dokonalejší technické typy dokážou odstranit nejen nejjemnější prach, ale i spory plísní a roztoče z podlah, koberců i z čalounění a matrací.

Nakupujte s rozvahou
Nabídka přístrojů ke zlepšení kvality vzduchu v interiéru je na trhu pestrá nejen co do sortimentu, ale i co do kvality. Jsou nabízeny i přístroje kombinované (čistič - ionizátor, čistič - zvlhčovač). Jde jen o to, umět si správně vybrat. A to není úkol vždy snadný. Některé mohou být zdrojem nadměrného hluku, ultrazvuku nebo i ozonu.

Za kolik?
A jaké jsou ceny? Kvalitní čističe vzduchu seženete od 3000 korun výše. Zvlhčovače vzduchu, které mají zabudovaný digitální elektronický vlhkoměr s možností nastavit požadovanou vlhkost, se pohybují od 2000 výše. Bezsáčkové vysavače pro alergiky jsou poměrně dražší. Jejich cena se pohybuje většinou od 14 000 korun dále.

Aby nepracovaly naprázdno
Je také třeba respektovat požadavky na provoz. Čističe vzduchu jsou plně funkční pouze v uzavřené místnosti, dokonce i při mírně pootevřených oknech pozbývají na účinnosti. Proto není vhodné tyto přístroje instalovat do místností průchozích nebo trvale neuzavřených. Každý čistič vzduchu by měl být v provozu stále nebo alespoň po dobu pobytu osob v domácnosti.

Neměl by být umístěn na zemi ani v blízkosti zdrojů tepla. Optimální je jeho poloha ve střední vzdálenosti mezi okny a dveřmi, na stěně nebo na stropě. Pokud je čistič vzduchu opatřen vodní nádržkou na zachycování nečistot, která současně slouží jako zvlhčovač vzduchu, musíme náplň často měnit, alespoň jednou týdně.

Pohodlí zvýší klimatizace
Každý, kdo chce trvale zlepšit celkové životní prostředí bydlení, měl by dobře zvážit, zda si pořídit klimatizaci. Pokud je správně navržena, může ovlivnit teplotu, rychlost proudění vzduchu, vlhkost a čistotu vzduchu domova. Každý klimatizační systém se skládá z jedné venkovní a jedné nebo několika vnitřních jednotek, přičemž každá vnitřní jednotka je propojena na jednotku venkovní.

Vnitřní jednotky nasávají vzduch v místnosti, upravují jej, čistí, zvlhčují, v létě ochlazují, v zimě naopak ohřívají. Takto dokonale fungující velkou klimatizaci si však zřejmě nepořídí každý a nehodí se všude. V současné době jsou však na trhu i tzv. malé klimatizace, zajišťující některé základní funkce.

Co je třeba mít na paměti?

* Musíme mít takový přístroj, který bude odpovídat podmínkám jeho využívání. Optimální účinnosti totiž dosáhneme tehdy, když vzduchový výkon přístroje převýší dvakrát až třikrát kubaturu místnosti. Tak by tomu mělo být vždy, je-li v místnosti alergik nebo nemocný člověk. Minimálně však musí být výkon přístroje 1,5krát vyšší, jinak se čisticí efekt neprojeví.

* Je nutné posoudit převažující charakter znečištění ovzduší v místě použití či vybrat čistič s odpovídajícím způsobem filtrace. Zatímco polétavý prach zachytí (s různou účinností) každý čistič, pro záchyt plynů jsou nezbytné speciální filtry.

* Filtry s účinností proti chemickým látkám se prakticky dodávají pouze na zakázku. Největší problémy však dělají chemické látky, které se do organismu dostávají spolu s prachem. Proto také je kladen největší důraz na protiprašnou účinnost čističů vzduchu.

* Zanedbatelná není ani výše provozních nákladů. Podstatnější než pořizovací cena vlastního přístroje je cena filtrů, které je třeba měnit i vícekrát do roka.

* Pozor na zcela neznámé výrobce! Návod k použití musí být v českém jazyce a výrobek musí mít příslušný záruční list.

* Pokud se rozhodnete pro čistič vzduchu se zvlhčovačem, ověřte si, zda obě funkce lze provozovat nezávisle. Vlhčení vzduchu není u nás v létě nezbytné, někdy by naopak mohlo podpořit růst plísní.

V extrémně suchých místnostech pomohou zvlhčovače, které dodávají do vzduchu vlhkost teplou párou

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...Najdete na iDNES.cz