Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zkolaudovat ještě letos

  10:48aktualizováno  10:48
Zářečí, který stejně jako mnoho dalších postihly loňské povodně, je připraven na rekonstrukci. Platí pro něj totéž, co pro všechny, jejichž majitelé dostali od státu dotaci na odstranění následků ničivého živlu: musí splnit podmínku, že ho opraví a zkolaudují do konce roku.
Nyní přicházejí na řadu opravy. Devět měsíců po záplavách by již všude měla být skončena první fáze vysoušení. Také by všichni měli mít vyřízeny takzvané "ohlášky" nebo v lepším případě už přímo stavební povolení. Ve sledovaném domku jsou nyní ve všech místnostech osekány omítky aspoň do výše, kam sahala voda. Bylo také nutné vyčistit spáry, především u smíšeného zdiva.

K půdní vestavbě je důležitý posudek statika
V rámci rekonstrukce stropů se nabízí možnost odkrytí až na trámy. Mezi ty se umístí sádrokarton, a tím se vytvoří původní trámový strop. Nejdříve je však nutné zjistit, v jakém stavu trámy jsou. Zeshora je překrývá přibližně půlmetrová vrstva škváry zalitá betonovou stěrkou a ta se musí odstranit. "

Tak se zmenší zatížení konstrukce domu, sníží se podlahy, a tím se zvětší půdní prostor pro vybudování podkroví. K tomu je důležitý i posudek statika, který posoudí konstrukci stávajícího krovu," říká projektant Vít Semrád. Pokud budou trámy po odkrytí v pořádku, může se shodit rákosový strop, na kterém je nahozena omítka. V případě, že bylo už dřív do stropu nějak zasahováno a nyní se připravuje půdní vestavba, bude lepší stropy znovu nahodit.

Při stavebních pracích a v našem případě i vlivem odstraňování škváry z půdy totiž pravděpodobně popraskají. Další možností jsou například sádrokartonové podhledy, zvláště pokud původní stropy nejsou příliš rovné nebo je na nich silná vrstva malby.

Investice do izolací se vyplatí
Další částí, na kterou je možné se zaměřit ještě před vydáním stavebního povolení, jsou podlahy. "Protože sledovaný domek je pouze částečně podsklepen a je celkově vlhký, byla již před lety v některých místnostech udělána izolace," říká Semrád. "Nyní však není možno poznat, jak dalece byla při povodni a následných pracích poškozena. Protože domek čeká generální rekonstrukce, doporučuji udělat podlahy i izolace kompletně znovu. Je mnohem lepší investovat teď víc peněz do rozsáhlejší a kvalitnější rekonstrukce než za pár let zjistit, že jsou opět vlhké zdi."

Jak se levně zbavit suti
Při osekávání omítek byla odstraněna i původní elektroinstalace izolovaná látkou, která dnes neodpovídá předpisům. To znamená, že domek čeká kompletní reinstalace vody, elektřiny i kanalizace, která se již nyní může začít připravovat. Také je potřeba si předběžně zjistit, kde a kdy je nutné objednat kontejnery na odvoz suti.

Doporučuje se u technických služeb si objednat co nejdříve termín na kontejner. Také je dobré se zeptat, zda se zrovna nezaváží nějaká stavba, neboť pak je odvoz suti mnohem levnější. Platí se pak jen za přistavení kontejneru a za benzin. Jinak je nutné započítat i "uskladnění".


STAVEBNÍ POVOLENÍ

Žádost o stavební povolení musí obsahovat:

* Jméno a adresu stavebníka
* Druh, účel, místo stavby
* Parcelní číslo a druhy stavebního pozemku
* Jméno, adresu zpracovatele projektové dokumentace stavby a jeho oprávnění k projektování a způsob provedení stavby (dodavatelsky, svépomocí)
* Základní údaje o stavbě - její členění, technické nebo výrobní zařízení, budoucí provoz a jeho vliv na zdraví a životní prostředí a souvisící opatření;
* Seznam a adresy účastníků stavebního řízení, které jsou stavebníkovi známy
* Orientační náklady na provedení stavby
* Doklad o vlastnictví pozemku
* Projektovou dokumentaci stavby minimálně ve dvou vyhotoveních
* Doklady o jednáních s účastníky stavebního řízení
* Vyjádření dotčených orgánů státní správy vyžadovaná zvláštními předpisy
* Prohlášení oprávněné osoby, která bude zabezpečovat odborné vedení stavby, bude-li stavba prováděna svépomocí

Zdroj: Odbor výstavby a životního prostředí Bechyně


Poznámka: Jednotlivé stavební úřady mohou dělat výjimku. "V Zářečí je stavebník osvobozen od správního poplatku a zvýhodnění spočívá v některých případech ve zkrácení lhůty pro provedení právního úkonu připomínek účastníků řízení až na polovinu," říká vedoucí stavebního odboru města Bechyně Marie Lexová. Vzhledem k tomu, že Zářečí patří do památkové zóny, je nutná konzultace s pracovníkem Národního památkového ústavu České Budějovice.

Je mnohem lepší investovat teď víc peněz do rozsáhlejší a kvalitnější rekonstrukce než za pár let zjistit, že jsou opět vlhké zdi

Autor:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Najdete na iDNES.cz