Zimní zahrada

Zimní zahrada - Nejlepší je, pokud zimní zahrada navazuje přímo na obytný prostor, například obývací pokoj, jídelnu či ložnici. | foto: www.azeko.cz

Jak získat další pokoj k bytu?

  • 8
"Zelený pokoj" hýčkaný celý rok sluníčkem, světlem a vonící květinami, to je sen nejednoho z nás. A není divu. Zimní zahrady totiž výrazně zvyšují komfort bydlení. Cesta k vysněné oáze však není jednoduchá. Co je tedy pro vybudování zeleného koutku skutečně důležité?

Těch, kteří uvažují o pořízení zimní zahrady, neustále přibývá. A to jak mezi majiteli rodinných domů, tak i bytů.

"Díky takové zelené oáze vzniká jakýsi meziprostor, mezičlánek mezi interiérem a exteriérem, který je možno užívat jak v létě, tak v zimě," říká architekt Vladimír Pacek.

"V letních měsících totiž při vhodném zastínění, provětrání a dobře zvolené zeleni odcloní vedra a v zimě naopak absorbuje a akumuluje teplo ze slunečního záření a šetří energii na vytápění."

Vždy je nutné si ujasnit, jako co budeme zimní zahradu využívat. "Jiné nároky jsou na objekt s bazénem, jiné třeba na ateliér," upozorňuje Miroslav Culka ze společnosti DafePlast Jihlava, která se zabývá výrobou komponentů pro zimní zahrady.

V každém případě však odborníci považují za lepší, když je zimní zahrada přirozenou součástí dispozice a navazuje nejlépe na obytný prostor, jídelnu nebo ložnici.

Nejlepší je hliník
Dalším velmi důležitým faktorem, který je třeba vzít v potaz, je slunce. Sluneční paprsky totiž dokážou během relativně krátké doby zvýšit teplotu v objektu o 10, 20, ale i 30 stupňů Celsia.

Zelená oáza tak musí vydržet značné teplotní rozdíly, vysokou vlhkost vzduchu, námrazu, sníh, a proto nelze podceňovat pevnost její konstrukce a použité materiály.

"Nejvhodnější je určitě hliník," říká Vladimír Pacek. "Je totiž lehký, pevný, má vysokou hodnotu zvukové i tepelné izolace, nepodléhá korozi a je nenáročný na údržbu. Navíc má dlouhou životnost." Pořídit ho lze v řadě odstínů, a dokonce i v módních metalických barvách. Další vhodnou a oblíbenou variantou je dřevo.

Rozhodnout se můžete také pro plastový systém. Výhodou je cenová dostupnost, dobré izolační vlastnosti a bezúdržbovost. Navíc nemusí být plast pouze bílý. Lze ho potáhnout fóliemi, které imitují dřevo, ale k dispozici jsou samozřejmě další barvy.

"Neobvyklým, ale o to zajímavějším řešením pak může být kombinace se skleněnými cihlami, sklobetonem či barevným prosklením," dává tip architekt Pacek.

V létě stín, v zimě teplo
Neméně důležité je vhodné zastínění zimní zahrady v letních měsících. Nejúčinnější jsou venkovní rolety. Cloní nejen střechu, ale i boky objektu, čímž zamezují pronikání tepla dovnitř.

K příjemnému klimatu v zimní zahradě přispívají elektrické ventilátory s termostatem, které odsávají ohřátý vzduch. Montují se nejlépe do střechy. Naproti tomu do podlahy se instaluje podlahové větrání, jež pomáhá k výměně vzduchu.

"Velmi efektní je stínění i ochlazování prosklených ploch tekoucí vodou, například z bazénu, který se tím navíc ohřívá," doplňuje Pacek. A chcete-li "zelený pokoj" využívat i v zimě, nezapomeňte na vytápění.

"Rozhodně bych nedoporučil podlahové topení, které se díky pomalejšímu reagování nedokáže přizpůsobit rychle se měnícím teplotám v solární stavbě. Naproti tomu topná tělesa s termostatickými ventily reagují rychle a efektivně," doporučuje Miroslav Culka, jak si maximálně zpříjemnit zelenou oázu.

Zelená po celý rok
Paleta rostlin, které se hodí do zimních zahrad, je velmi široká. Vždy by však měly mít všechny vybrané exempláře podobné teplotní nároky na pěstování. Jejich konkrétní rozmístění v zimní zahradě potom záleží na tom, zda mají rády sluníčko, či nikoliv.

"Rostliny na plné slunce využijeme jako kostru - hlavní dekorační prvek," říká zahradnice Vlasta Černá Rypáčková. "Podsadíme je rostlinami vhodnými do stínu a polostínu." Takto vytvořené skupinky si totiž udržují lépe vlhkost.

"Pokud navíc použijete rostliny, které zároveň rostou i ve volné zahradě, například cesmínu, zimostráz či brslen, navodíte opticky dojem většího prostoru," dodává zahradnice.

Vhodné rostliny

na slunce: banánovník, livistonie, kokos, medinila, gardenie či fíkus.

do stínu: kapradiny, epifytické orchideje, epifytické tilandsie či různé druhy bromélií, bambusů, filodendronů.

,