Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zdraží zvýšení DPH stavbu domu, ale i rekonstrukci bytu

  1:00aktualizováno  1:00
Změna snížené sazby DPH v příštích dvou letech může prodražit stavbu, rekonstrukci či koupi bytu až o statisíce korun. Pokud za stavební práce, materiál či nemovitost zaplatíte alespoň část peněz ještě do konce letošního roku, zdražení se vyhnete.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chystaná změna sazeb DPH může dost výrazně ovlivnit rozpočet. Snížená sazba daně od ledna příštího roku vzroste z 10 procent na 14, o rok později zřejmě až na 17,5 procenta.

Když letos za stavbu rodinného domu zaplatíte 3,3 milionu korun, příští rok by stejný dům stál o 120 tisíc korun více a v roce 2013 by se ve srovnání s letoškem prodražil o 225 tisíc korun. Jestliže máte zajištěné financování, vyplatí se maximum stavebních prací udělat co nejdříve, třeba ještě letos.

Platí to však jen v případě, že si práce objednáte u stavební firmy. Nižší sazba DPH se vztahuje na materiál, jen pokud si zároveň zaplatíte i stavební práce. Když kupujete materiál sami třeba v obchodě, sazba DPH je 20 procent, tato vyšší sazba se příští rok měnit nebude. Nakoupit si stavební materiál do zásoby tedy nemá smysl.

Miroslav Jonáš z realitní kanceláře M&M Reality vidí u zvyšování DPH ještě jiný efekt. "Většina staveb pro soukromníky se bude provádět takzvaně načerno. Případně stavitel vykáže fakturaci třeba na 10 procent objemu stavby a zbytek se nepřizná. Tento trend je cítit už od chvíle, kdy se nižší sazba DPH zvedla na 10 procent," říká odborník.

Dům nabízí ve dvou podlažích dispozici 5 + kk

Dřevostavbu lze postavit během pár týdnů.

Rozhoduje datum platby

Okamžik, který rozhodne o výši daně z přidané hodnoty, je datum platby. "Objednávka není důležitá, pouze zaplacení," potvrzuje Veronika Lukášová z ministerstva financí. Nepomůže tedy stavbu si letos objednat s tím, že byste ji zaplatili až příští nebo přespříští rok.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 29. června vychází v dvojčísle přílohy DOMA DNES materiál o zvyšování DPH - Postavte ještě za levno  - dokdy musíte stavbu stihnout, aby se vám neprodražila. A protože se blíží léto, najdete zde i velký atlas hub či článek o světlech na zahradě.

Pouze u částek, které stavební firmě složíte do konce letošního roku, se bude účtovat DPH ve výši 10 procent. Teoreticky existuje možnost ušetřit tím, že zaplatíte celou stavbu předem. To je však příliš velký risk. O své peníze můžete přijít, aniž by firma něco postavila. A i kdyby dodržela smlouvu, zedníci minimálně ztratí motivaci stavbu udělat pořádně.

Lze však udělat kompromis: složit zálohu na nákup části materiálu nebo nechat ještě letos vybudovat alespoň základy. Tím rozpočtu částečně ulehčíte. U letos zaplacených částek byste vydali nižší DPH, prodražil by se jen zbytek stavby.

Vinný sklípek levněji

Nižší sazba daně z přidané hodnoty se však nevztahuje na všechny stavební práce. U stavby rodinných domů a bytů se týká jen takzvaného sociálního bydlení. To jsou byty s podlahovou plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních. Při pořizování větších bytů a rodinných domů se platí základní sazba 20 procent.

U rekonstrukcí bytů nebo rodinných domů je nižší sazba DPH téměř vždy, včetně zateplování, výměny oken, nástaveb či přístaveb. Netýká se to však nástaveb a přístaveb, v nichž vznikne nový byt s plochou větší než 120 metrů čtverečních, a rekonstrukcí nebytových prostor.

(ilustrační snímek)

Sazby DPH a jejich očekávaný vývoj

- do konce roku 2011 – platí základní sazba DPH 20 %, snížená sazba je 10 %.
- od ledna 2012 – základní sazba zůstane na 20 %, snížená sazba bude 14 %, vzroste o 4 %.
- od ledna 2013 – obě sazby se sjednotí na 17,5 %, tedy základní sazba klesne o 2,5 %, ta snížená vzroste o další 3,5 %. Ve srovnání s rokem 2011 služby a výrobky ve snížené sazbě podraží celkem o 7,5 %.

Daň s nižším procentem zaplatíte i při stavbě základů nebo přípojek na sítě. Stejně to platí i pro budování a rekonstrukce malých staveb, které jsou příslušenstvím rodinného domu. To znamená garáže, altány, kůlny, vinné sklípky, ploty, jímky, čističky, tepelná čerpadla, studny nebo zděné bazény.

Ale pozor, musejí to být nemovitosti. Když lze stavbu snadno rozebrat a není pevně spojená se zemí, pak se platí vyšší sazba daně. Je to třeba případ dlažby a obrubníků, rozebíratelných opěrných zdí například z volně ložených kamenů, zahradních jezírek a nadzemních bazénů.

Nižší sazba se platí také při rekonstrukcích v bytových domech. Vztahuje se i na opravy společných částí domů a příslušenství domu i jednotlivých bytů. To znamená třeba chodby, sklepy, výtahy či garáže. Dalším případem je rekonstrukce nějaké budovy, která dříve sloužila třeba jako továrna či garáž, na stavbu pro sociální bydlení.

Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

Další z rubriky

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Najdete na iDNES.cz