Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zdraží zvýšení DPH stavbu domu, ale i rekonstrukci bytu

  1:00aktualizováno  1:00
Změna snížené sazby DPH v příštích dvou letech může prodražit stavbu, rekonstrukci či koupi bytu až o statisíce korun. Pokud za stavební práce, materiál či nemovitost zaplatíte alespoň část peněz ještě do konce letošního roku, zdražení se vyhnete.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chystaná změna sazeb DPH může dost výrazně ovlivnit rozpočet. Snížená sazba daně od ledna příštího roku vzroste z 10 procent na 14, o rok později zřejmě až na 17,5 procenta.

Když letos za stavbu rodinného domu zaplatíte 3,3 milionu korun, příští rok by stejný dům stál o 120 tisíc korun více a v roce 2013 by se ve srovnání s letoškem prodražil o 225 tisíc korun. Jestliže máte zajištěné financování, vyplatí se maximum stavebních prací udělat co nejdříve, třeba ještě letos.

Platí to však jen v případě, že si práce objednáte u stavební firmy. Nižší sazba DPH se vztahuje na materiál, jen pokud si zároveň zaplatíte i stavební práce. Když kupujete materiál sami třeba v obchodě, sazba DPH je 20 procent, tato vyšší sazba se příští rok měnit nebude. Nakoupit si stavební materiál do zásoby tedy nemá smysl.

Miroslav Jonáš z realitní kanceláře M&M Reality vidí u zvyšování DPH ještě jiný efekt. "Většina staveb pro soukromníky se bude provádět takzvaně načerno. Případně stavitel vykáže fakturaci třeba na 10 procent objemu stavby a zbytek se nepřizná. Tento trend je cítit už od chvíle, kdy se nižší sazba DPH zvedla na 10 procent," říká odborník.

Dům nabízí ve dvou podlažích dispozici 5 + kk

Dřevostavbu lze postavit během pár týdnů.

Rozhoduje datum platby

Okamžik, který rozhodne o výši daně z přidané hodnoty, je datum platby. "Objednávka není důležitá, pouze zaplacení," potvrzuje Veronika Lukášová z ministerstva financí. Nepomůže tedy stavbu si letos objednat s tím, že byste ji zaplatili až příští nebo přespříští rok.

Čtěte v MF DNES

Ve středu 29. června vychází v dvojčísle přílohy DOMA DNES materiál o zvyšování DPH - Postavte ještě za levno  - dokdy musíte stavbu stihnout, aby se vám neprodražila. A protože se blíží léto, najdete zde i velký atlas hub či článek o světlech na zahradě.

Pouze u částek, které stavební firmě složíte do konce letošního roku, se bude účtovat DPH ve výši 10 procent. Teoreticky existuje možnost ušetřit tím, že zaplatíte celou stavbu předem. To je však příliš velký risk. O své peníze můžete přijít, aniž by firma něco postavila. A i kdyby dodržela smlouvu, zedníci minimálně ztratí motivaci stavbu udělat pořádně.

Lze však udělat kompromis: složit zálohu na nákup části materiálu nebo nechat ještě letos vybudovat alespoň základy. Tím rozpočtu částečně ulehčíte. U letos zaplacených částek byste vydali nižší DPH, prodražil by se jen zbytek stavby.

Vinný sklípek levněji

Nižší sazba daně z přidané hodnoty se však nevztahuje na všechny stavební práce. U stavby rodinných domů a bytů se týká jen takzvaného sociálního bydlení. To jsou byty s podlahovou plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních. Při pořizování větších bytů a rodinných domů se platí základní sazba 20 procent.

U rekonstrukcí bytů nebo rodinných domů je nižší sazba DPH téměř vždy, včetně zateplování, výměny oken, nástaveb či přístaveb. Netýká se to však nástaveb a přístaveb, v nichž vznikne nový byt s plochou větší než 120 metrů čtverečních, a rekonstrukcí nebytových prostor.

Ilustrační snímek

Sazby DPH a jejich očekávaný vývoj

- do konce roku 2011 – platí základní sazba DPH 20 %, snížená sazba je 10 %.
- od ledna 2012 – základní sazba zůstane na 20 %, snížená sazba bude 14 %, vzroste o 4 %.
- od ledna 2013 – obě sazby se sjednotí na 17,5 %, tedy základní sazba klesne o 2,5 %, ta snížená vzroste o další 3,5 %. Ve srovnání s rokem 2011 služby a výrobky ve snížené sazbě podraží celkem o 7,5 %.

Daň s nižším procentem zaplatíte i při stavbě základů nebo přípojek na sítě. Stejně to platí i pro budování a rekonstrukce malých staveb, které jsou příslušenstvím rodinného domu. To znamená garáže, altány, kůlny, vinné sklípky, ploty, jímky, čističky, tepelná čerpadla, studny nebo zděné bazény.

Ale pozor, musejí to být nemovitosti. Když lze stavbu snadno rozebrat a není pevně spojená se zemí, pak se platí vyšší sazba daně. Je to třeba případ dlažby a obrubníků, rozebíratelných opěrných zdí například z volně ložených kamenů, zahradních jezírek a nadzemních bazénů.

Nižší sazba se platí také při rekonstrukcích v bytových domech. Vztahuje se i na opravy společných částí domů a příslušenství domu i jednotlivých bytů. To znamená třeba chodby, sklepy, výtahy či garáže. Dalším případem je rekonstrukce nějaké budovy, která dříve sloužila třeba jako továrna či garáž, na stavbu pro sociální bydlení.

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Atrium uprostřed domu funguje jako žárovka, vnáší do něj světlo

Při pohledu z ulice jednoduchý dům o sobě téměř nic neprozrazuje. Rodina chtěla...

Do prosté černé „krabičky“ vměstnal architekt vše, co rodina s dvěma dětmi potřebovala. I přes minimální pozemek si zde...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Rodinný dům musel architekt přizpůsobit předpisům CHKO, úkol zvládl

Architekt použil zajímavý optický trik, díky němuž má dům z horní strany do...

Navštívili jsme osobitý rodinný dům v malebné horské krajině pod Lysou horou v chráněné krajinné oblasti, který si...Najdete na iDNES.cz