Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak zažádat o povolení k odběru vody

Všichni majitelé studní, kteří chtějí čerpat vodu pro potřeby domácnosti, musí mít povolení k nakládání s vodami. Pokud jste v minulosti budovali studnu podle platných předpisů, určitě jste povolení dostali.
voda - ilustrační foto

voda - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jestliže tento dokument nemůžete najít nebo jste ho nedostali ke kupované nemovitosti, zeptejte se na vodoprávním úřadě, tedy pověřeném obecním úřadě, který vám ho může vyhledat v archivu nebo ve své dokumentaci.
 
Pokud se ukáže, že povolení neexistuje, musíte o ně zažádat. Není přitom rozdíl, jestli máte studnu u rodinného domu nebo u rekreační chaty či chalupy, jestli berete vodu pravidelně nebo občas a jestli máte vodu pitnou či užitkovou.
 
Povolení k nakládání s vodami lze získat na takzvaném vodoprávním úřadě, což bývá nejčastěji odbor životního prostředí pověřeného obecního úřadu, tedy radnice nějakého většího města. Pod který úřad spadá zrovna vaše obec, lze zjistit například na webových stánkách www.zanikpovoleni.cz, ale řeknou vám to i na vašem obecním úřadě.

Kolik zaplatíte

* povolení k odběru podzemní vody zdarma
* stavební povolení 300 Kč
* hydrogeologický posudek 3000–5000 Kč
* projekt 3000–4000 Kč
* hydrogeologický posudek a projekt v jednom (nabízejí pouze některé firmy) kolem 5000 Kč
* laboratorní rozbor vody kolem 8500 Kč

Povolení k nakládání s vodami
Na zmíněných webových stránkách je ke stažení mimo jiné i formulář žádosti o povolení, uvedený jako „žádost o povolení k odběru podzemních vod“. Vyzvednout si ho můžete také na příslušném vodoprávním úřadě. Buďte připravení na to, že na nutné údaje a přiložené dokumenty mohou mít různé vodoprávní úřady rozdílné nároky.

UKÁZKOVÝ FORMULÁŘ NAJDETE - zde

Ve formuláři je třeba vyplnit následující údaje:

1. Žadatel Zde napište své jméno, adresu bydliště, datum narození a telefon.

2. Účel užití odebírané podzemní vody Uveďte „zásobování rodinného domu pitnou vodou“, v případě studny na chatě nebo chalupě „zásobování rekreačního objektu pitnou vodou“, případně jiný účel, ke kterému chcete vodu užívat, třeba zásobování užitkovou vodou

3. Údaje o místu nakládání s vodami Zde se uvádí název obce, kde je studna umístěná, název katastrálního území (to jsou například v Praze Dejvice či Dolní Měcholupy), parcelní číslo pozemku, které zjistíte v katastru nemovitostí, a typ odběrného objektu. Pokud budujete kopanou studnu, typem odběrného objektu bude „studna“, u vrtané studny to bude „vrt“. Méně častými typy odběrných objektů může být například „pramenní jímka“, tedy jímka vybudovaná u nadzemního pramene, nebo „zářez“, což je svod povrchové vody vyhloubený například ve svahu nad vaším domem, doplněný o jímku.

4. Údaje o množství vod, se kterými má být povoleno nakládat Tyto hodnoty vám doporučí hydrogeolog, vodoprávní úřad je pak potvrdí nebo upraví. O vyplnění těchto údajů se tedy dopředu informujte na vodoprávním úřadě. Uvádí se zde počet měsíců, kdy se bude voda odebírat, průměrná a maximální hodnota čerpání v litrech za vteřinu, stejně jako maximální odběr vody za měsíc a maximální roční odběr v metrech krychlových.

5. Doba, na kterou je nakládání s vodami žádáno Tuto dobu určí vodoprávní úřad. V každém jednotlivém případě může být rozdílná, závisí na podmínkách v dané oblasti. „Je to velmi individuální, může být například pět nebo i 50 let,“ říká hydrogeolog Jindřich Valíček.

6. Seznam a adresy účastníků vodoprávního řízení, kteří jsou žadateli známi To jsou přímí sousedé, kteří mají na svém pozemku studnu. Pokud neznáte jejich adresy či jejich jména, můžete je zjistit z katastrální mapy, která je k nahlédnutí na katastrálním úřadě. O vyplnění se nejprve poraďte s vodoprávním úřadem. Některé úřady vyplnění těchto údajů nevyžadují a zjišťují si je samy. „Účastníci mohou v průběhu řízení podávat připomínky, které mohou ovlivnit vydání povolení. Mohou také proti rozhodnutí podat odvolání,“ popisuje Michala Kuchařová z Odboru dopravy a ochrany životního prostředí městské části Praha 5.

Přílohy k žádosti
Aby byla žádost o povolení platná, je třeba přiložit k ní několik dokumentů:

Mapový podklad
Měl by být v měřítku 1:50 000 (popřípadě 1:25 000 nebo 1:10 000) se schematickým zákresem místa, kde má být umístěna vaše studna. Pro to můžete použít jakoukoliv aktuální a čitelnou mapu daného místa, do níž zakroužkujete místo vaší studny.

Kopie katastrální mapy území, jehož se povolení týká
Včetně zakreslení vaší studny – tu získáte na katastrálním úřadě.

Vyjádření osoby s odbornou způsobilostí
Jde o posudek hydrogeologa. „Ten ve svém vyjádření zhodnotí mimo jiné původ vody, možnosti a rozsah ovlivnění okolních zdrojů podzemních vod,“ vypočítává Michala Kuchařová.

Tento posudek může úřad ve výjimečných případech prominout, Jindřich Valíček však doporučuje si ho raději obstarat: „Když si bude stěžovat soused, že se mu ztratila voda, bez posudku může vina ležet na vás. Hydrogeolog také většinou doporučí dobrého vrtaře, který nepokazí vrt. Může být o něco dražší, ale máte větší jistotu, že studna nevydrží třeba jen 10 let.“

Kopie stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí
Pokud ho v minulosti vydal jiný vodoprávní úřad než ten, u kterého nyní podáváte žádost o povolení.

Rozhodnutí, stanoviska, vyjádření, souhlasy, posouzení
Popřípadě jiná opatření dotčených orgánů státní správy, týkající se dané věci, pokud to vyžaduje zvláštní zákon – ve velké většině případů nemusíte dokládat nic.

Pouze například v případě, kdy se studna nachází v ochranném pásmu chráněné oblasti, budete dokládat stanovisko orgánu ochrany životního prostředí.

Plná moc žadatele pro jeho zástupce
Je nutná pouze v případě, že žádost je podána v zastoupení.

Stavební povolení
V případě budování nové studny budete kromě povolení k nakládání s vodami potřebovat také stavební povolení. Vydává ho stavební úřad, který často najdete pod stejnou střechou jako úřad vodoprávní. Někdy obě činnosti v záležitosti studní vykonává dokonce stejný úředník.

Formulář obdržíte na stavebním či vodoprávním úřadě, vyplňované údaje jsou podobné jako u žádosti k odběru vody. Chybějí údaje o množství čerpané vody, navíc je třeba uvést předpokládaný termín dokončení stavby, seznam pozemků, s nimiž se počítá pro výstavbu, přehled sousedních pozemků, zpracovatele projektové dokumentace a zhotovitele stavby.

K žádosti se přikládá územní rozhodnutí, doklady o vlastnictví pozemku, zjednodušená projektová dokumentace stavby ve dvou vyhotoveních, případně povolení k nakládání s vodami či jiné vyjádření vodoprávního úřadu nebo plná moc. Většina úřadů vyžaduje také posudek hydrogeologa.

Můžete se setkat i s tím, že po vás úřad bude požadovat oznámení o posouzení vlivů na životní prostředí. Přestože by to úřady měly chtít vždy, dbají na to hlavně v Plzeňském kraji, v menší míře v kraji Moravskoslezském či Karlovarském.

„Oznámení může vypracovat každý, dobrým zdrojem informací je hydrogeologický posudek,“ říká tisková mluvčí ministerstva zemědělství Jana Filípková. Abyste mohli studnu užívat, potřebujete získat také kolaudační rozhodnutí. U studní pro pitnou vodu je k tomu nutný také laboratorní rozbor vody.

SLOVNÍČEK
Vodoprávní úřad – úřad, který mimo jiné povoluje odběr povrchové i podpovrchové vody a vydává souhlas ke stavbám studní. Spadá pod státní správu, ale jeho činnost vykonávají pověřené obecní úřady.

Pověřený obecní úřad – obecní úřad, který má pověření vykonávat některé činnosti státní správy.

Obecní úřad s rozšířenou působností – obecní úřad, který vykonává určité činnosti za menší obce náležející do jeho územního obvodu.

Septik – zařízení sloužící k předčištění odpadních vod, ze kterého jsou odpadní vody vypouštěny buď přímo do vodního toku, nebo průsakem do podloží.

Žumpa – bezodtoková jímka, stavba sloužící pouze ke shromažďování odpadních vod, nikoliv k jejich čištění, a odpad z ní se vyváží do čistírny odpadních vod.

Kde hledat informace
www.zanikpovoleni.cz – informační portál k povolování odběru a vypouštění vody včetně seznamu vodních úřadů, formuláře ke stažení
studny.info – stránky věnované problematice studní
portal.gov.cz – mimo jiné seznam stavebních úřadů
www.env.cz/www/geo-experti. nsf/category – seznam expertů na geologii
www.ckait.cz – Česká komora autorizovaných techniků a inženýrů (ČKAIT)
www.geolog.cz – odkazy na geology, vrtaře a akreditované laboratoře
 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...