Vizualizace: Kvůli lůžko byla kuchyňka umístěna na pódium. Mladému majiteli pár

Vizualizace: Kvůli lůžko byla kuchyňka umístěna na pódium. Mladému majiteli pár schůdků opravdu nevadí. | foto: Ing. arch. Miroslav Stach, Balance idea

Když do garsoniéry musíte dostat obývák, ložnici, kuchyň i koupelnu

  • 13
Zařídit dobře malou kuchyň je hodně obtížné. Ještě náročnější však bývá vyřešit celý byt, samozřejmě malý. Neměl by být zahlcený nábytkem, ale také zde nesmí nic důležitého chybět. To je i případ garsonky v pražských Holešovicích.

Mladý majitel se s vyřešením své malé garsoniéry (bez koupelny!) obrátil na architekta Miroslava Stacha ze studia Balance idea. Ten dostal za úkol umístit do pokoje s plochou kolem 20 m2 a do malé předsíňky, z níž se vstupovalo na WC, tedy celkově do necelých 24 m2, obývací pokoj, kuchyňku, ložnici, koupelnu a WC. A také dostatek úložných prostor.

"Rekonstrukce a základní koncepce bytu byla dána umístěním stoupaček, s nimiž ve starém činžovním domě nelze téměř manipulovat, a obdélníkovým půdorysem," vysvětluje architekt Stach.  Bytům ve starých činžovních domech sice občas chybí koupelna (a někdy i WC), naštěstí mívají vysoké stropy kolem tří metrů a více. To byl i případ této garsonky.

Vizualizace: Obývací část po zasunutí lůžka - velké prosklení přivádí do kuchyňky denní světlo.

Postel pod kuchyní

Hlavní obytný prostor rozdělil architekt Stach na obytnou část, v níž jsou úložné prostory a pracovní kout. Malá kuchyňská linka byla umístěna do "boxu" na pódium, pod které se vešla výsuvná postel. Denní světlo do kuchyňky přivádí prosklená část příčky. Prosklení se opakuje i na stěně sousedící s koupelnou. I tam "doputuje" část denního světla.

Obytná část je tak opticky i funkčně oddělena pomocí pódia, do "ložnice" nepřijde ani odér z vaření, což bývá typický problém garsoniér.

Varné centrum s dřezem a pracovní plochou je umístěné podél stěny v boxu, prostor mezi chodbou s úložným prostorem odděluje tabule v návaznosti na vysoké spotřebiče.

Za kuchyňskou část umístil architekt Stach samostatnou koupelnu se sprchových koutem, umyvadlem a prostorem pro pračku.

Hlavní úložný prostor je proti pódiu s kuchyňkou, vešla se sem knihovna obrácená směrem do obývací části, vysoká skříň s policemi a se zásuvkami na prádlo, ale také vysoké šatní skříně, jejichž úložnou kapacitu zvýšila sklopná šatní tyč.

"V rámci bytu bylo nutné vyřešit i další úložné prostory v předsíni, kde je hlavní šatní skříň a botník. Do koupelny jsem navrhl další vysokou skříň, v níž je skrytá pračka. Ta navazuje na skříňku pod umyvadlem," popisuje svůj návrh Miroslav Stach.

Vizualizace: Pohled do malé, ale funkční kuchyňky

Pro barevné sjednocení a optické zvětšení nevelkého prostoru bylo použito minimum barev i omezené množství materiálů. Posuvné dveře šetří místo.

V celém bytě se počítá s položením dubové podlahy, nábytek na míru bude s bílého matného thermopalu, tedy materiálu, který se snadno udržuje a zároveň je velmi odolný vůči mechanickému namáhání nebo dokonce nárazům. Thermopal je povrchově upravená dřevotřísková (DTD) nebo dřevovláknitá (MDF) deska s oboustranně nalisovaným vysokotlakým (HPL) laminátem s tloušťkou 0,8 mm a povrchem ve vysokém lesku nebo matu.

V současné době probíhá realizace projektu.

Autor

Ing. arch. Miroslav Stach

Absolvent Fakulty architektury na ČVUT v Praze

 Práce pro ateliér A.M.O. projekt a Sense of living

  •  Autor stavebního systému Box house – spolumajitel patentu
  •  Autor systému e-Qbook.com – elektronického stavebního deníku – spolumajitel patentu
  •  Z realizovaných rodinných domů:  RD Brandýs nad Labem, RD v Tuchlovicích
  • Z projektů: České komerční centrum v Minsku, vinice v Chile, bytový komplex v Holešovicích, polyfunkční dům ve Zlíně, hotelový komplex v Thajsku, projekt Green village v Saudské Arábii
  • V současné době se věnuje konceptům Life technologies a MY garden – pasivní a soběstačné domy, vlastní produkce potravin a energie.
  • Nyní pracuje jako hlavní architekt v architektonickém ateliéru Balance idea.