Klenotem bytu jsou původní zelená kachlová kamna v koutě v jídelně.

Klenotem bytu jsou původní zelená kachlová kamna v koutě v jídelně. | foto: www.ochre.net

Žádný nepořádek a zbytečný nábytek. Byt s výhledem na vinice má styl

  • 21
Návrhářské trio Ochre tvoří tři Francouzky. Společně se pustily do zařizování domova své kolegyně. Byt s dokonalým výhledem na vinice a baziliku Sacré-Coeur vybavily luxusem, který nekřičí. Pravým pokladem je totiž skvělá lokalita, ticho a klid.

Může se hodit

Také chcete byt, co má styl? Najděte si ho ze široké nabídky bytů z celé ČR na Reality.iDNES.cz.

Když se francouzská designérka Solenne de la Fouchardiére začala po patnácti letech bydlení v Londýně pravidelně vracet za prací do rodné Paříže, zjistila, že věčné pendlování mezi hotelovými pokoji a následně nepohodlnými pronájmy pro ni není. Rozhodla se, že si v Paříži vybuduje, společně s partnerem a dvěma dětmi, druhý domov.

Hvězdy jí byly nakloněny a během pár měsíců si v centru Paříže, kde se na výjimečné byty čeká řadu let, našla osmdesátimetrový byt. Nachází se v jednom z poctivých historických domů, postavených pod taktovkou barona Haussmanna, kterého v druhé polovině devatenáctého století pověřil císař Napoleon III., aby zmodernizoval a sjednotil Paříž.

Ačkoliv stojí jen pár kroků od turistického montmartreského náměstíčka du Tertre, zaplaveného pouličními malíři, karikaturisty a hudebníky, na dohled od slavné baziliky Sacré-Coeur, je tichý a obklopen až sváteční atmosférou.

Byt vyniká opravdu krásnými výhledy. Nejkrásnější jsou málo známé pohledy na baziliku Sacré-Coeur a přilehlé vinice. Stejně tak si majitelé užívají i vyhlídku z obývacího pokoje, ze kterého se vstupuje na rozlehlý balkon. Díky západní orientaci si dopřávají klidné relaxační večery se sklenkou vína a až kýčovitě zapadajícím sluncem, aniž by byli rušeni hlukem velkoměsta.

Byt si zařídila Solenne de la Fouchardière sama s pomocí svých dvou kolegyň Harriet Maxwellové Macdonaldové a Johanny Bibby z designérského tria Ochre. Dámy spolu pracují již téměř dvacet let a specializují se nejen na kompletní zařizování interiérů, ale i navrhování a prodej nábytku, svítidel a bytových doplňků.

Pod dámskou taktovkou

Kompletně pod dámskou taktovkou vznikla i současná podoba tohoto pařížského bytu. Kvůli neustálému cestování nemohla Solenne procesu přestavby věnovat tolik času, kolik by si představovala. Proto stavební a architektonické práce svěřila do rukou místního spřáteleného studia, Fritz+Associés, které vede Elke Danetová.

Jednalo se jen o drobnosti, velké stavební úpravy nebyly třeba. Byt byl v perfektním stavu, Solanne ho před dvěma lety zakoupila od manželů v důchodovém věku, kteří v bytě strávili třicet let, vychovali v něm děti a na nyní se rozhodli z Paříže odstěhovat na venkov.

Při zařizování Solenne kladla důraz především na stylové a funkční prvky. Přála si byt bez nepořádku a nesmyslného nábytku. Původní profesí scénografka, která o sobě tvrdí, že se v designu naprosto našla a splnila si tak dětský sen o vytouženém povolání, vnímá každý kout bytu jako část jeviště.

Solanne byt před dvěma lety zakoupila od manželů v důchodovém věku, kteří v bytě strávili třicet let, vychovali v něm děti a na podzim života se rozhodli z Paříže odstěhovat na venkov.

Vznikl tak příjemně zařízený byt s jemnými ženskými prvky. Solenne se nebála použít ani stereotypně vnímané ženské barvy, jako je růžová nebo šarlatově červená, a přesto nevyznívají prvoplánově nebo přemrštěně.

Původní dispozice bytu zůstala zachována, jedinou změnou bylo větší propojení jídelní části s obývacím pokojem a zmodernizování koupelny, toalety a kuchyně. Jednoduché zařízení se objevuje ve všech místnostech bytu, nechybí ale ani zdobné prvky.

Na podlaze v kuchyni je unikátní a na přání vyrobená keramicko-cementová mozaika od umělkyně Delphine Messmerové, kterou Solanne objevila na výstavě Maison & Objet. Mozaika byla inspirována folklórními motivy a jarními kočičkami. Dalším z klenotů bytu, na který jsou majitelé právem pyšní, jsou původní zelená kachlová kamna v koutě jídelny.

Stěny zdobí umělecká díla a žádné prefabrikované plakáty z nabídky bytových řetězců. Nezáleží, zda mají vysokou finanční hodnotu, ale na tom, že jsou jediné na světě. I zde převažují jako autorky ženy. Ve vstupní chodbě je to grafika od malířky Charlotte Jornerheimové, v obývacím pokoji visí nad pohovkou obraz devonské pláže, oblíbeného místa rodiny, od Lizz McDonaldové. Sklo a keramiku navrhla a vyrobila Christiane Perrochinová.

Byt si zařídila Solenne de la Fouchardiére sama s pomocí svých dvou kolegyň, Harriet Maxwellové Macdonaldové a Johanny Bibby z designérského tria Ochre.

Z obývacího pokoje lze vstoupit na balkon, který vede po celé délce bytu.

Jen tolik nábytku, kolik doopravdy potřebuju

Minimalistický je i nábytek, který je převážně od designérek Ochre. Výjimkou je na míru vyrobené zařízení koupelny, kterému kralují dva materiály: beton a ořechové dřevo, a zařízení miniaturní kuchyně. Linka má desku z italského mramoru. Od italského výrobce jsou i korpusy a dvířka sestavy. Pro majitelku je ale nejdůležitější kvalitní kávovar.  

Právě dokonalý výhled, ticho, klid a pořádek navzdory poloze v rušném centru Paříže a lehce marnivé detaily, jako třeba mozaikové podlahy na míru, jsou ony devízy luxusu podle bytové designérky Solenne de la Fouchardière.

, pro iDNES.cz