V obývacím pokoji slouží k posezení pohovky z dílny majitelky bytu. Tyto bílé

V obývacím pokoji slouží k posezení pohovky z dílny majitelky bytu. Tyto bílé pojmenovala po své dceři Yasmine. | foto: SarahLavoine.com

Chladný minimalismus k nim nesmí. Milují barvy a rodinné vzpomínky

  • 37
Pařížanka Sarah Lavoinová je jednou z nejžádanějších interiérových designérek. Při zařizování svého bytu s výhledem na Eiffelovu věž se ničím neomezovala. Velkolepý prostor působí vtipně, je plný sytých barev a francouzského šarmu.

Poloviční Polka, Sarah Lavoinová, rozená Poniatowská, svým bytem vyvrací často mylnou představu zadumaného designéra, který si doma potrpí na minimalismus a nejlépe se cítí v neutrálně barevných pokojích.

Domov pro sebe, svého manžela, herce a zpěváka Marca Lavoina, a jejich syny Romana, Mila a dceru Yasmine navrhla v zářivých a veselých odstínech, vtipně a s francouzským šarmem.

Projděte se bytem v Paříži

Čtyřicetiletá návrhářka a interiérová designérka již vytvořila bezpočet nejen soukromých, ale i veřejných interiérů, jako jsou hotely nebo restaurace. Vydala knihu o interiérovém designu, má vlastní televizní show a obchod v centru Paříže.

Navrhla exkluzivní kolekce pro nábytkářské řetězce nebo zásilkový obchod La Redoute, loni otevřela s architektem François Schmidtem koncept store CFOC, kde prodává unikátní historické i současné designérské kousky dovezené z Číny, Japonska a Indonésie, pořádá výstavy a servíruje asijskou kuchyni.

Podobně velkolepě přistoupila i k zařizování vlastního bytu. Vtiskla do něj svou lásku k cestování. Byt je vybavený klasickými rodinnými kousky, starým nábytkem z bazarů, od známých designérů i z vlastní dílny a vše doplňuje nesčetné množství uměleckých děl.

Luxusní sedmipokojový apartmán s typickým průchozím uspořádáním, vysokými stropy a krby prošel pod její taktovkou už několika úpravami. Do větších prací se Lavoinová naposledy pustila s narozením posledního synka, kterému letos budou tři roky.

Základní monochromatické ladění vychází z mramorového krbu a je umocněno geometricky zdobenými černobílými skleněnými svícny na římse.

Ani tentokrát si ale neodpustila syté barvy. Ty vedle sebe musí mít pevný základ, o který se mohou opřít a díky kterému vyniknou. Černobílá zde vystoupila z mramorových krbových říms a promítla se do celého bytu.

Monochromatické ladění Lavoinová ráda umocňuje geometrickým uspořádáním, ať jde o design černobílých skleněných svícnů na krbech v obytných pokojích, nebo rozdělení ploch na zdech v jídelně, které ve výsledku slouží jako výstavní panely.

Vše v jednotlivých pokojích doplňuje pestrými barvami na zdech. Knihovna je tyrkysová, jídelna slunečnicově žlutá. V ložnici rodičů a v obývacím pokoji vystupují ven jen akcenty modré, kterou jsou natřeny i všechny dveře v bytě. Pak celek nepůsobí chaoticky, i když kombinuje zdánlivě neslučitelné prvky.

Pohovka v knihovně, kterou Sarah sama navrhla a pojmenovala po jednom ze svých synů, byla až do nedávna sytě růžová. Ostrá barva ustoupila klidné kovově šedé.

Sarah barvy v interiéru ráda obměňuje. "Třeba pohovka Milo, která stojí u zdi v knihovně, byla ještě donedávna fuchsiově růžová. Byt se ale samozřejmě stále vyvíjí a zrovna v knihovně jsem se rozhodla trochu ubrat a ostrou barvu, která s tyrkysovou stěnou kontrastovala možná až příliš, jsem nahradila kovově šedou," přiznala iDNES.cz Lavoinová.

Inspirována věhlasnými designéry Andrée Putmanem a Charlotte Perriandovou, klade důraz i na struktury materiálů. Střídá lesklé hladké plochy s ratanem, dubové parkety sklo a kov, doplněné hrubými textiliemi a marockými koberci. V interiéru je podle ní důležitá provázanost.

"Pokud někde použiji ratanová křesílka, musím stejný materiál jinde zopakovat, ale tak, aby celek nepůsobil křečovitě," vysvětluje designérka. Ratan se pak objeví například na stínidle stojací lampy nebo na sedáku židle v jiné místnosti.

V ložnici jsou na parketách koberce z Maroka.

Ovšem teprve dekorace a doplňky, které jsme si s láskou a mnohdy dlouho vybírali, podle Lavoinové dodají bytu správnou energii, která vytváří domov. Návrhářka byt vyzdobila stovkami fotografií, které pořídil manžel Marc všude po světě za posledních osmnáct let.

Vedle rodinných momentek pak visí i tvorba současných umělců a především umělkyň: malby Fabrice Hyberové, dcery slavného designéra Phillipa Starcka, Ary Starckové, nebo fotografie Alex Pragerové a Jill Greenbergové.

, pro iDNES.cz