Při rekonstrukci budete potřebovat stavební povolení častěji, než když budete stavět celý dům.

Při rekonstrukci budete potřebovat stavební povolení častěji, než když budete stavět celý dům.

Jak žádat o stavební povolení

  • 4
Ačkoliv je to paradoxní, při rekonstrukci budete potřebovat stavební povolení častěji, než když budete stavět celý dům. Zatímco patrový dům s obytnou plochou přes 300 metrů čtverečních postavíte jen na ohlášení, pouhá výměna podhledů může znamenat nutnost stavebního povolení - může se tím totiž snížit požární bezpečnost.

Záleží však na přístupu konkrétního stavebního úřadu. Některý bude i u oprav domu, který splňuje podmínky ohlášení, namísto stavebního povolení vyžadovat právě jen ohlášení.

Přinášíme podrobný návod, jak správně vypsat formulář žádosti o stavební povolení, který najdete na této webové stránce ministerstva pro místní rozvoj.

Kdy formulář použít
Podle zákona budete stavební povolení potřebovat u rekonstrukcí, při nichž se zasahuje do nosných konstrukcí, mohou negativně ovlivnit vzhled domu (to jsou například nástavby a přístavby, oprava střechy nebo výměna oken za jiný typ) či požární bezpečnost, nebo pokud jde o památkově chráněnou budovu.

Formulář lze použít nejen u rekonstrukcí. Bude potřeba také u novostavby rodinného domu či chaty, která bude mít zastavěnou plochu větší než 150 metrů čtverečních, více než dvě nadzemní podlaží, sklep hlubší než tři metry, anebo bude třeba vybudovat dlouhé přípojky na inženýrské sítě a na silnici.

Podobně bude nutné povolení k budování podzemních staveb, například žump hlubších než tři metry nebo o ploše větší než 300 metrů čtverečních.

Bez stavebního povolení se neobejdou ani studny, septiky a čistírny odpadních vod, na ty však existuje jiný formulář, který vydávají vodoprávní úřady - odbory životního prostředí na větších radnicích.

Jak vyplnit formulář
Ve formuláři je třeba vyplnit následující údaje:

Adresa příslušného úřadu
Žádat musíte na stavebním úřadě, pod který spadá pozemek, na kterém míníte stavět. Je to zpravidla stavební odbor obecního úřadu nějaké větší obce.

Kde váš stavební úřad najdete, se zeptejte na obecním úřadě nebo hledejte na stránkách portal.gov.cz v sekci adresář - podle druhu - městské a obecní úřady. Seznam najdete také ve sdělení ministerstva pro místní rozvoj č. 544/2006 Sb. (Sbírka zákonů).

I. Stavebník
Zatrhněte, ohlašujete-li stavbu jako fyzická osoba (tedy soukromá osoba -jednotlivec či domácnost), fyzická osoba podnikající (tedy živnostník), nebo jako právnická osoba, pokud ohlašujete stavbu za firmu.

Na volné řádky napište své jméno a příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu a případně adresu pro doručování, pokud se liší od místa trvalého pobytu. Živnostník uvede identifikační číslo (IČ).

U firmy napište její název, IČ, adresu sídla, případně adresu pro doručování. Pokud stavbu ohlašuje jedna osoba, v dalším řádku zatrhněte "ne". Když stavbu ohlašuje více osob, zaškrtněte "ano" a údaje připojte na samostatném listu papíru označeném jako "Příloha".

II. Stavebník jedná
Tento bod využijí stavebníci, za něž vyřizuje ohlášení zástupce, například příbuzný nebo projektant.

Pokud jste takovým stavebníkem, zaškrtne se políčko "je zastoupen" a do prázdných řádků váš zástupce napíše své jméno nebo název firmy, adresu a případně i adresu pro doručování. Pokud žádáte sami, pouze zaškrtněte rámeček "samostatně".

III. Údaje o stavbě a její stručný popis
Pokud chcete budovat novou nebo rekonstruovat starou stavbu, zatrhněte "nová stavba nebo její změna". O povolení můžete žádat také na soubor staveb, třeba zároveň na stavbu rodinného domu, garáže, plotu a přípojek na inženýrské sítě.

Další možností jsou "podmiňující přeložky sítí technické infrastruktury", tedy pokud pod pozemkem vede například vodovod a je nutné potrubí přeložit jinam.

Poslední volbou jsou stavby zařízení staveniště - jde o dočasné stavby potřebné na staveništi, například kanceláře, šatny, WC nebo betonárky.

Dále je zde bod o územním rozhodnutí nebo souhlasu. Pro většinu staveb, které vyžadují stavební povolení, budete některý z uvedených dokladů potřebovat, v tom případě bod zaškrtněte a vyplňte datum a číslo jednací.

Výjimkou, kdy rozhodnutí ani souhlas nejsou potřeba, jsou stavební úpravy nebo údržbářské práce, například výměna podhledů, výměna oken či střešní krytiny nebo rekonstrukce bytového jádra. Výjimka se však nevztahuje na nástavby a přístavby - k těm je nutné rozhodnutí o změně stavby.

Do volných řádků vepište stručný popis stavby, což vyčtete v projektu, tedy její označení, účel, půdorys, výšku, tvar, vzhled a členění.

IV. Místo stavby a pozemky nebo stavby dotčené záměrem
Jsou to pozemky, na kterých budete stavět. Uvádí se jméno obce, v níž má být stavba umístěna, název katastrálního území, druh pozemků z hlediska využití, jejich parcelní číslo a výměra, což zjistíte v dokladech k nemovitosti, případně v katastru nemovitostí.

Pokud vám na výčet nebudou stačit řádky v tabulce, ty zbývající doplníte v samostatné příloze a zaškrtnete políčko "ano", jinak označte políčko "ne". Pod tabulkou také zaškrtněte, zda jsou pozemky, kde stavíte, vaše (stavebníka) anebo někoho cizího, s kým jste o svém záměru dohodnuti (jiného vlastníka).

V. Sousední pozemky a stavby na nich
Zde vypište pozemky, které sousedí s těmi, na nichž budete stavět. Uvádí se vše podobně jako u pozemků dotčených stavbou. Údaje zjistíte v katastru nemovitostí.

VI. Napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu
Jde o napojení na silnici a inženýrské sítě. Zde popište, jakým způsobem bude řešen příjezd na pozemek a připojení na vodovod, kanalizaci, plynovod, elektrickou síť a podobně.

VII. Rozsah a vybavení staveniště
Zde vypište seznam pozemků, které hodláte využít pro stavbu a zařízení staveniště, tedy nejen vlastní, ale případně i ty sousední, pokud přes ně budete na stavbu přijíždět, mít na nich skládku a podobně.

Připište také dobu, po jakou bude staveniště na místě, a popište jeho vybavení, tedy zda tam bude pouze skládka materiálu, případně jeřáb či výtah.

VIII. Zpracovatel projektové dokumentace
Projekt smí vypracovat pouze autorizovaný technik či inženýr - toho můžete najít přes Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků. Do řádků vepište jeho jméno a příjmení, adresu, titul a číslo autorizace.

IX. Provedení stavby
Stavět nebo rekonstruovat v případech, kdy je třeba stavební povolení, nelze svépomocí. Jestliže už máte vybranou stavební firmu, napište její název, případně jméno podnikatele, sídlo a IČ. Jinak nechte kolonky prázdné.

X. Navrhovaná stavba
Projektant musí garantovat, že stavba je v souladu s obecnými požadavky na výstavbu, tedy například, že je stabilní a odolná proti požáru, navržená tak, aby neohrožovala zdraví nebo životy, a je vyřešeno nakládání s odpady, a také v souladu se závaznými stanovisky dotčených orgánů.

Označte, jestli jsou doklady o této garanci součástí projektové dokumentace, nebo je přikládáte k žádosti o povolení.

XI. Předpokládaný termín zahájení a dokončení stavby
Zde se uvádí datum, kdy počítáte, že stavbu zahájíte a dokončíte.

XII. Orientační náklad na provedení stavby
Předpokládaný rozpočet zjistíte od stavební firmy nebo spočítáte podle cen na trhu.

XIII. Seznam a adresy známých účastníků řízení
To jsou přímí sousedé. Vyplňte jejich jména, příjmení a bydliště, u firem název a sídlo. Pokud vám kolonky nebudou stačit, připojte další údaje na zvláštním listu papíru označeném jako "Příloha" a označte křížkem "ano". V jiném případě zatrhněte "ne".

XIV. K provedení stavby má být použit sousední pozemek (stavba)
Jestliže ke stavbě využijete pouze vlastní pozemky nebo stavby, v kolonce o využití sousedních pozemků zatrhněte "ne" a další již nevyplňujte.

Pokud však hodláte využít také sousední pozemky nebo stavby, musíte s jejich vlastníky předem uzavřít dohodu. V tom případě zaškrtněte "ano" a vypište rozsah záboru, tedy vyměřený prostor, který chcete využít, dobu záboru a druh prací, což může být třeba skládka, stavba lešení nebo příjezd.

Podpis
Dokument podepište, bez podpisu by byl neplatný.

,