Tisíce korun můžete ušetřit, když si pořídíte energeticky úsporné spotřebiče

Tisíce korun můžete ušetřit, když si pořídíte energeticky úsporné spotřebiče

Jak zacházet s domácími elektrospotřebiči, abyste ušetřili co nejvíce

  • 29
Od ledna čeká české domácnosti další zdražení energií. Tisíce korun můžete ušetřit, když si pořídíte energeticky úsporné spotřebiče a budete s nimi správně zacházet.

Lednička, mrazák

Zvolte správnou velikost
Prostor chladničky by měl být využit alespoň ze 70 %, přičemž se počítá s objemem 50 až 70 litrů na osobu. Na to myslete už při výběru.

Najděte jí vhodné místo
Rozhodující pro množství spotřebovávané energie je teplota v místnosti, kde chladnička stojí. Za každý stupeň navíc nad 20 °C okolní teploty vzroste spotřeba energie o 6 %. Chladnička by proto měla stát na chladnějším místě a co nejdál od zdrojů tepla, tedy od sporáku, topení a mimo přímé slunce. Vhodné není ani příliš vlhké místo - vysokou vlhkostí vzroste spotřeba energie až o 4 %.

Nastavte správně teplotu
Pro normální provoz stačí v chladničce +5 °C a v mrazničce -18 °C. Snížení teploty o dva stupně znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %.

Jídlo ukládejte přehledně
Dlouhé hledání při otevřených dveřích znamená vyšší spotřebu energie. To platí i u mrazáků - pultové jsou méně přehledné než skříňové.

Pravidelně odmrazujte
Námraza na výparníku tepelně izoluje, a tím snižuje chladicí výkon. Každý centimetr námrazy ubírá na energetické třídě chladničky.

Jakmile vrstva přesáhne tři milimetry, je třeba lednici rozmrazit. Námraza silnější než 3 mm totiž zvyšuje spotřebu energie až o 75 %. Problém odpadá u lednic s funkcí automatického odmrazování.

Kontrolujte těsnění dveří
Zavřete list papíru do dveří, při protahování po obvodu musí klást odpor. Gumové těsnění na rámu dveří je nutné udržovat v čistotě. Pokud je zpuchřelé, vniká dovnitř teplo a zvyšuje se spotřeba energie.

Kolik můžete ušetřit: při dodržení těchto zásad 10 až 20 % spotřebované energie, tedy 0,5 až 1 % z celkové spotřeby energie v domácnosti, minimálně 600 Kč ročně jenom na chlazení.

Pračka

Snižte teplotu praní
Právě v omezení teploty prací lázně spočívá hlavní úspora energie. Snížením teploty z 90 na 60 °C ušetříte až čtvrtinu energie. Málo zašpiněné prádlo perte na 30 nebo 40 °C, hodně zašpiněné prádlo perte na 60 spíš než na 90 °C.

Výsledek je stejný, obzvláště když prádlo namočíte do studené vody s trochou prášku. Naopak program na předpírání byste neměli používat systematicky, konzumuje vodu i elektřinu.

Perte jen plnou pračku
Při praní menšího množství prádla (u některých nových praček v tzv. "úsporném programu") se spotřebuje téměř stejné množství energie i vody jako při praní při plné náplni. Pračka je plná, když zůstane mezi prádlem a stěnou bubnu prostor na výšku ruky. Při praní jemného prádla nebo vlny může být množství prádla menší.

Nekupujte levné prášky
Používejte prací prostředky, které jsou účinné i při nižších teplotách. Úspora energie vyrovná vyšší cenu prášku.

Perte v noci
V domácnostech s dvoutarifovou sazbou za odběr elektrické energie lze snížit platbu za energii praním v době platnosti nižší sazby.

Obejděte se bez sušičky
Sušičky jsou velmi náročné na spotřebu elektřiny, spotřebovávají dvakrát až třikrát více energie než pračka.

Vyhněte se pračkám kombinovaným se sušičkami
Aby sušička dobře fungovala, musí být naplněna jen z jedné poloviny, takže je často třeba náplň pračky sušit nadvakrát. Kolik můžete ušetřit: při dodržení těchto zásad 10 až 15 % spotřebované energie, to znamená 0,5 % z celkové spotřeby energie v domácnosti, nebo až 250 Kč ročně.

Osvětlení

Vyměňte klasické za úsporné
Je to to nejjednodušší, co můžete ve své domácnosti kvůli úspoře energie udělat. Energeticky úsporná zářivka ušetří 70 až 80 % energie a má asi sedmkrát delší životnost.

Nekupujte laciné
U neznačkových, nápadně levných zářivek je vyšší pravděpodobnost, že budou mít horší svítivost, horší kvalitu barvy světla a kratší životnost. Nejkvalitnější úsporné zářivky mají energetickou třídu A, životnost minimálně 10 000 hodin, snesou nejméně 100 000 spínacích cyklů.

A pamatujte, že i úsporné zářivky mají dvouletou záruku - pokud se tedy během záruční doby u té vaší zhorší svítivost, reklamujte ji.

Používejte je všude, kde je to možné
Úsporné zářivky můžete umístit všude, určitě však tam, kde se svítí v průměru alespoň hodinu denně.

Osvětlení vybírejte podle účelu
Je vhodné osvětlovat jen ty prostory, kde je světlo zapotřebí. Pro čtení je vhodnější lampička s 15W zářivkou než lustr se čtyřmi 25W nebo jednou 100W žárovkou, což představuje úsporu 85 % energie.

Volte světlejší barvu stěn
Důležitá je takzvaná světelná pohoda. V místnostech je vhodné volit světlejší barvy stěn s vyšším stupněm odrazu světla. Bílá barva odráží 80 % světla, tmavozelená 15 % a černá jen 9 % světla.

Neházejte je do popelnice
Po spotřebování nelikvidujte zářivky do běžného odpadu, obsahují toxické látky.

Kolik můžete ušetřit: při dodržení těchto zásad až 80 % elektřiny pro osvětlení. Za dobu své životnosti jedna úsporná zářivka ušetří 1 300 až 3 700 Kč.

Myčka

Nádobí předem neomývejte
Odstranit zbytky jídla z talířů je třeba, není ale nutné nádobí před uložením do myčky oplachovat.

Volné zbytky odstranit stěrkou nebo papírovým ubrouskem, špína na talířích nezaschne, pokud je okamžitě uložíte do myčky a uzavřete ji.

Vybírejte správný program
Zkuste málo špinavé nádobí umýt při teplotě vody místo standardních 65 na 50 °C - pokud se vám to osvědčí, budete tím šetřit energii, čas i peníze.

Pro nádobí zašpiněné jen lehce postačí úsporný program, pro normálně zašpiněné program standardní.

Pouštějte jen plnou myčku
Nejúspornější je, aby myčka byla před spuštěním vždy plná, na to je třeba myslet už při výběru velikosti myčky.

I když váš model umožňuje přizpůsobit spotřebu vody a elektřiny množství nádobí a stupni zašpinění, je rozdíl, jestli zapnete myčku dvakrát místo jednou.

Nechte myčku pracovat v noci
Tichá myčka je výhodná, protože ji můžete pouštět v noci a využít nižší sazby za noční proud. Vyberte si model s hlučností pod 45 decibelů, výhodou je, když má funkci odloženého startu.

Starejte se o myčku
Čistěte pravidelně filtr. A doplňujte regenerační sůl, chrání nejen nádobí, ale i myčku před usazeninami vodního kamene.

Nepoužívejte sušení
Pokud je to možné, obejděte se bez funkce sušení, nádobí je na konci mytí teplé a při otevřených dvířkách rychle uschne.

Kolik můžete ušetřit: V porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou myčka ušetří téměř 60 % vody a přibližně 35 až 60 % elektřiny. I při započítání dražších saponátů, soli a leštidla je podle statistických údajů ruční mytí dražší až o 45 %. Za rok tak ušetříte asi 500 Kč podle četnosti mytí.

Vaření

Pořiďte si papiňák
Osvojte si vaření v páře, při vaření pokrmů s delší dobou přípravy nebo s potřebou většího množství vody je možné v tlakovém hrnci uspořit až 60 % energie.

Rozmrazujte před vařením
Ušetříte tím až 30 % energie.

Regulujte teplotu
Při uvádění do varu zvolte maximální intenzitu ohřevu a při vaření ji snižte. Zvykněte si zapínat sporák, až když je hrnec na místě, a vypínat ještě před dovařením, platí to zejména pro sklokeramické desky nebo litinové plotýnky s dlouhou tepelnou setrvačností.

Pořiďte si vhodné nádobí
Nejdůležitější je rovné dno hrnců, hlavně u elektrických sporáků. Nerovné dno způsobí zvýšení spotřeby energie až o 30 %.

Velikost hrnce by měla odpovídat šířce plamene nebo plotýnky. Pokud je hrnec o tři centimetry užší než plotýnka, spotřebujete až o 30 % více energie.

Bez pokličky ani ránu
Vaření v otevřených nádobách je na spotřebu energie náročnější o 150 až 300 %.

Nepřehánějte to s množstvím vody
Větší množství vody prodlužuje dobu vaření a vyžaduje větší spotřebu energie. Když použijete litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie o 75 %.

Pečte racionálně
Pokud chcete péct několik várek, připravte pokrmy tak, aby šly jeden po druhém. Stav pečeně kontrolujte přes okénko spíš než otvíráním dvířek.

Kolik energie spotřebuje k uvaření litru vody
*
nádoba bez pokličky na plotýnce elektrického sporáku - 0,22 kWh (13 minut)
* uzavřená konvice na plotýnce elektrického sporáku - 0,19 kWh (11,5 minuty)
* mikrovlnka - 0,18 kWh (9,5 minuty)
* rychlovarná konvice - 0,14 kWh (3,5 minuty)
* překapávač - 0,11 kWh (8 minut)


Ostatní spotřebiče

Ze všech ostatních spotřebičů nejvíce energie spotřebuje žehlička. Osvojte si tyto praktické zásady.

Žehlení je úspornější než mandlování
Nejlépe uděláte, když budete kupovat oblečení z materiálů, které žehlit nemusíte. K vyžehlení 4 kg prádla spotřebujete asi 0,5 kWh, při mandlování 0,7 až 1 kWh.

Zorganizujte si práci
Nové typy žehliček usnadňují žehlení, ale nesnižují výrazně spotřebu energie. Vhodné jsou napařovací typy. Důležitý je i postup žehlení. Jemné tkaniny žehlete nakonec při vypnuté žehličce. Tím lze ušetřit 20 až 25 % elektřiny.

Nepřesušte prádlo
Příliš vlhké i přesušené prádlo vyžaduje větší spotřebu energie (i lidské) - při správné vlhkosti lze ušetřit až 40 %.

Používejte kolíčky
Suché prádlo skládejte co nejméně, stejně tak je lepší prádlo přichytit na šňůru kolíčky než jen přehazovat. Každý přehyb prodlužuje žehlení a zvyšuje spotřebu energie o 10 až 20 %.

Přístroje, jejichž spotřeba není tak vysoká, přesto stojí za to i u nich šetřit.

Televizory
Zatímco malé LCD obrazovky většinou nepotřebují víc energie než klasické "skleněné", od úhlopříčky 80 centimetrů spotřeba stoupá. A velké plazmové obrazovky jsou skutečnými "žrouty" energie. Za čtyři hodiny denně spotřebují dvojnásobek toho, co lednička s mrazničkou dohromady. 

Počítače
Větší spotřebu energie mají i staré "tlusté" monitory počítačů, potřebují o 60 % více než ploché obrazovky a až o 80 % více než notebooky. Zvykněte si vypínat počítač, tiskárnu i skener, pokud na nich nepracujete.

Režim stand-by
Mnohé spotřebiče spotřebovávají elektřinu, i když jsou vypnuté, v takzvaném klidovém režimu. Stand-by spotřeba jednoho zařízení je poměrně nízká, řádově 5 až 20 W, problém je v tom, že zařízení spotřebovává tento výkon nepřetržitě. Znamená to totéž, jako kdybyste měli v provozu neustále jednu 60W žárovku, tedy roční výdaj 1 800 korun. Proto je dobré vybírat spotřebiče s nízkou stand-by spotřebou, nebo přístroje úplně vypínat po skončení provozu.

Tipy, jak snížit účet za vodu

Vodou plýtváme v domácnosti víc než elektrickým proudem. Průměrná roční spotřeba v běžné domácnosti je 200 000 litrů. Při dobrém hospodaření s vodou je možné uspořit až 40 procent a přitom ještě ulehčit rodinnému rozpočtu až o 2 460 korun ročně.

Vodou můžete šetřit:
Na WC:
Až 60 procent vody na splachování záchodu ušetří zařízení nazývané Skrblík, které umožňuje regulaci průtoku vody a zlepšuje těsnění uzávěru vody WC. Při stokorunové ceně se investice čtyřčlenné domácnosti vrátí již za měsíc.

Při koupání: Při koupeli spotřebujete asi 100 litrů vody, při sprchování asi jen 30 litrů vody. Při sprchování navíc uspoříte, když si pořídíte stopventil a úspornou sprchovou hlavici.

Při praní prádla: Využívejte plnou kapacitu pračky. Ani při takzvaném úsporném pracím programu příliš vody neušetříte. Úsporný program spotřebuje při polovině vypraného prádla téměř stejné množství vody.

Při mytí: Při čištění zubů nebo holení nenechávejte puštěný kohoutek. Za minutu odteče do odpadu pět litrů vody, čtyřčlenná rodina tedy zbytečně odplaví při ranní hygieně denně 80 litrů pitné vody a ročně zaplatí kolem 950 korun za vodu vylitou do odpadu.

Kapající kohoutek s frekvencí jedné kapky za sekundu znamená ztrátu 1 m3 vody za měsíc. Za rok tak proteče do odpadu asi 400 korun.

U dřezu: Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. Při mytí ve dřezu lze omezit spotřebu vody až o 70 procent. Vodu ušetří i termostatické nebo pákové baterie, které umožní rychlejší nastavení požadované teploty vody.

Při vaření: Nevařte potraviny ve větším množství vody, než je nezbytné.

Spotřeba vody podle účelu použití
WC 32 %
koupání 29 %
praní prádla 11 %
mytí nádobí 7 %
vaření a pití 4 %
mytí v umyvadle 7 %
ostatní (úklid, zahrada) 10 %

Co říká energetický štítek
Energetickými štítky, které zařazují spotřebiče do kategorií podle spotřeby energie, musí být povinně opatřeny: pračky a sušičky prádla, chladničky, mrazničky, myčky, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, zdroje světla, předřadníky k zářivkám a klimatizace.

Nenajdeme je na vysavačích, televizích, hi-fia videopřístrojích ani na rychlovarných konvicích nebo mikrovlnkách, protože u nich nejsou většinou rozdíly ve spotřebě velké.

Kategorie A zahrnuje nejlepší a nejúspornější výrobky, které jsou v průměru o polovinu lepší než výrobky kategorie C a D, jež jsou uváděny jako standardní.

Kategorie F je již o 25 % horší než standard. Pro chladničky, mrazničky a jejich kombinace se používají ještě třídy A+ a A++. Spotřebič ve třídě A+ je ještě o 25 % a ve třídě A++ o 50 % úspornější než spotřebič třídy A.

Jakou třídu zvolit
* chladnička, mraznička -energ. třída A+ nebo A++
* myčka - energ. třída A, účinnost mytí A, účinnost sušení A, spotřeba vody do 12 litrů u 45cm a 10 litrů u 60cm myček
* pračka - energ. třída A+, účinnost praní A, účinnost odstřeďování A a spotřeba vody do 40 litrů
* sušička prádla - energetická třída A
Zdroj: databáze energeticky nejúspornějších spotřebičů www.uspornespotrebice.cz.

,