Maska, zloděj, útok. Ilustrační foto

Maska, zloděj, útok. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak zabezpečit obydlí, aby se do něj zloděj nedostal

  • 12
Odjíždíte na dovolenou, zamykáte byt či dům a přemýšlíte, jestli po návratu najdete vše na svém místě? Záleží na tom, jak jste svůj domov "vyzbrojili" proti stále vynalézavějším zlodějům. Dveře, okna, balkon, terasa, střecha, zadní vchody a vstupy z garáží - to jsou největší slabiny každého obydlí, jimiž se může dovnitř dostat nezvaný návštěvník.

Relativně nejméně zranitelný bývá byt v pátém poschodí desetipatrového panelového domu; tomu k ochraně obvykle stačí bezpečnostní dveře.

V každém jiném případě byste měli navíc zvážit pořízení mříží či fólií do oken nebo zakoupení elektronického zabezpečovacího systému.

Brána do pevnosti
"Za posledních deset let byl v Praze vykraden každý desátý byt," tvrdí Ivan Pavlíček z firmy Next, která vyrábí zabezpečovací techniku. "A až devadesát procent všech vloupání se uskutečnilo vstupními dveřmi."

Bezpečnostní dveře, které by měly pachatele odradit, zastavit, nebo mu alespoň ztížit přístup, jsou dnes investicí od dvaceti tisíc korun. U novostaveb někdy bývají dokonce už ve standardním vybavení. "Pracovník specializované firmy nejprve zkontroluje a přeměří dveřní otvor. Pak vypracuje návrh technického řešení," popisuje Jaroslav Pecka ze společnosti Next.

"Dveře může firma přivézt do druhého dne a odborná montáž standardně trvá jednu až dvě hodiny." Kvalitní bezpečnostní dveře mívají tuhou kovovou konstrukci s ocelovou kostrou celou pokrytou plechem. Jsou vybaveny nerezovými lištami, chráněným zámkem a bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání.

Při otočení klíče v zámku se vysune minimálně patnáct různě silných ocelových prutů, které hladce zajedou do zárubní. Některé modely mohou mít v zárubni i bezpečnostní páčku, která nahrazuje v minulosti populární a snadno překonatelné řetízky.

Když pak zevnitř otočíte klikou směrem nahoru, dveře se otevřou jen tak, jak jim to páčka dovolí - tedy asi patnáct centimetrů. Dáte-li kliku zpět do klasické polohy a zavřete dveře, páčka dveře zase uvolní.

8 rad pro bezpečný domov

Musí odolat i požáru
Podle toho, jak dveře odolávají poškození, se rozdělují do šesti tříd. Do bytů a rodinných domků se nejlépe hodí dveře 3. a 4. třídy, které také vyžaduje většina pojišťoven. Je dobré dát pozor i na to, aby bezpečnostní dveře měly protipožární úpravu - tedy odolaly požáru a zabránily jeho dalšímu šíření.

Poznáte je podle označení EI 30, 45 nebo 60 minut. Minuty udávají čas, po který jsou dveře schopny ohni vzdorovat. Standardem jsou ty označené EI 30.

Povrch bezpečnostních dveří se vyrábí z masivního dřeva, dýhy nebo laminátu, mohou být dokonce i prosklené. Chcete-li, můžete mít každou stranu dveří z jiného materiálu. Vybírat lze z mnoha barevných odstínů a designů, třeba tak, aby z vnitřní strany ladily s podlahou.

"Někteří lidé chtějí dveře zvenku nenápadné, třeba stejné, jako má soused," vysvětluje Jaroslav Pecka. "Jiní naopak dávají přednost zastrašování zlodějů a informují je na cedulce na robustních dveřích o tom, že mají bezpečnostní dveře a případně i elektronický systém."

Kukátko na dva metry
Bezpečnostní dveře je možné vsadit do původních zárubní, nejsou-li příliš křivé nebo poškozené. Musí se ale vyrobit na míru přesně na milimetr, aby mezi ně a zárubeň nešlo vsunout páčidlo.

"Některé klasické zárubně je možné roztáhnout, nebo dokonce roztrhnout heverem," upozorňuje Roman Skřepek z policejního prezidia. Jistější je proto pořídit si rovnou i bezpečnostní dvojité zárubně. Jedna část se zazdí do otvoru a do ní se pak vsadí druhá. Taková montáž trvá celý den.

Původní dřevěné zárubně v některých historických bytových domech památkáři nedovolují odstranit a nahradit kovovými. "Řeší se to potom přídavnými dveřmi, které se montují zevnitř na stávající dveře, čímž se vyztuží," popisuje Ivan Pavlíček. "Nebo je možné nechat vyrobit repliku celých dveří, to je samozřejmě nákladnější."

Alarm: hlídací pes moderní doby

Ovšem sebelepší dveře a zárubně nestačí, když nemají kvalitní vložku a kování. Obojí by mělo být stejné, nebo vyšší bezpečnostní kategorie než dveře. Odborníci naopak nedoporučují dávat na dveře závory, protože jakékoli narušení dveře oslabuje.

Klasický zámek můžete nahradit takzvaným biometrickým klíčem. Při vstupu jen přitisknete prst, přístroj sejme otisk, vyhodnotí jej a porovná se všemi předem uloženými otisky. Pokud se s některým shoduje, odblokuje zámek.

Bezpečným dveřím by rozhodně nemělo chybět kukátko. Novinkou na trhu je takové, do nějž je možné se dívat už ze dvou metrů a není nutné chodit až ke dveřím, což ocení hlavně starší lidé a děti. Kukátko i s montáží přijde asi na 500 korun.

Život za mřížemi
"Na okna bytů v přízemí a těsně pod střechou si lidé často pořizují mříže. Nejenže to nevypadá hezky, ale zlodějům se po nich dobře šplhá, a problém se tak posouvá do sousedních pater," varuje Ivan Pavlíček. Komu mříže nevadí, měl by si je pořídit u specializované firmy, nikoli od známého kováře, protože pojišťovny na ně mají zvláštní požadavky.

Metr čtvereční pevných mříží přijde asi na 2000 korun, nůžkových, které se dají složit, zhruba na 3000 a rolovací stojí od 5000 do 10 000 korun podle toho, mají-li ruční, či elektrické ovládání.

Vynález z NASA
K ochraně oken je možné použít i průhlednou bezpečnostní fólii. Nalepí se zevnitř, chemicky se spojí se sklem a po čtyřech týdnech stoprocentně chrání proti rozbití. Po úderu se objeví praskliny, ale střepy zůstanou nalepeny na fólii a sklo se nevysype.

"Fólie je dobrý pomocník, ale pokud zloděj vymáčkne výplň nebo vypáčí rám okna, není nic platná," upozorňuje Miroslav Jarolím z bezpečnostní agentury SV-AGENCY.

Fólie, které před třiceti lety vyvinuli vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) na okna raketoplánů, se vyrábějí v různých úpravách. Metr čtvereční bezpečnostní fólie stojí kolem tisíce korun, ochranné a speciální pořídíte za šest až osm set.