Jak vyzrát nad plevelem a škůdci?

  • 14
Teplé počasí s dostatkem srážek má za následek nejen urychlené dozrávání plodin, ale také zvýšený výskyt plevelů. Průběžně se po celý rok z přírody na zahradu stěhují nové druhy často velmi vytrvalých a agresivních plevelů. Jestliže se včas nezasáhne, tito "tuláci" se začnou rozmnožovat na úkor ušlechtilých rostlin.
Mechanická likvidace není mnohdy příliš účinná, protože v půdě zůstávají zpřetrhané zbytky kořenů a oddenků, z nichž plevely opět rychle vyrostou. Modernější a účinnější cestou je použití vhodných selektivních herbicidů.

Před odjezdem na dovolenou je proto dobré tyto "tuláky" ze své zahrady vyhnat. Stačí totiž jedna odkvetlá pampeliška či sedmikráska a vítr její semena roznese po celé zahradě. Letní období je sice nejkrásnější, ale nejnáročnější i z hlediska výskytu škodlivých organismů a chorob rostlin. Snad dvojnásobně to platí o letošku.

V případě všech škodlivých elementů v zahradě platí zásada, že je nelze podceňovat. Již rozvinutá choroba nebo přemnožený škůdce se likvidují mnohem obtížněji, než když se podchytí v počátečním stadiu.

Ještě lepší je prevence, tedy například v současném teplém a vlhkém počasí vhodnými postřiky předcházet výskytu houbových či plísňových chorob rostlin na zahradě. V řadě případů se totiž již nemusí podařit rozvinutou chorobu zvládnout. A tak si nenechte zkazit ten příjemný pocit po návratu z dovolené.


Raději jednou okopávat než dvakrát zalévat

Tak zní jedna z mnoha osvědčených rad, kterou se řídili už naši předkové. A platí i dnes. Staří zahradníci totiž dobře věděli, že pravidelným okopáváním se upravuje vodní režim v půdě, omezuje se vypařování vláhy z kapilár a současně se hubí i plevely.

Letní období je sice nejkrásnější, ale nejnáročnější i z hlediska výskytu škodlivých organismů a chorob rostlin.


Témata: Zděné domy