Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vyzdobit domov na Vánoce

aktualizováno 
Vánoční výzdoba bytu patří k Vánocům stejně jako kapr nebo stromeček. Jakou použít? Dát přednost umělým ozdobám, nebo raději přírodním materiálům? Každé má své pro i proti.

Umělé ozdoby a doplňky, kterých je nyní v obchodě množství, mají tu výhodu, že dlouho vydrží a většinou se dají použít několik let po sobě. Také jejich barevné i tvarové kombinace jsou téměř neomezené.

Ať jsou to svícny, věnce, figurky sněhuláků či Santa Clausů nebo ozdoby na římsy či na dveře a okna. Některým to však může připadat jako kýč.

"Záleží na každém, jak to cítí. Člověk by si měl vyzdobit byt tak, aby se mu líbil, aby se v něm cítil dobře," říká Eva Šplíchalová z pražské prodejny dekoračních předmětů a dárků Levandule, která se zabývá výrobou přírodních i vánočních výzdob.

Ona sama však dává přednost čistě přírodním materiálům. "Nemám ráda plasty. Vždyť dřevo, sláma, sušené plody mají svoje kouzlo. A do bytu, který je zařízen v podobném duchu, se umělé nebo zlaté stromky ani dekorace příliš nehodí," dodává.

Ani moderní interiér se nemusí přírodních materiálů bát. Existují i ozdoby ze dřeva v kombinaci se sklem nebo kovem. A ty do strohého designu velmi dobře zapadnou.

Fazole, ořechy, šípky...
Eva Šplíchalová se specializuje na aranžmá stromečků, adventních i vánočních věnců, svícnů a rámečků na obrázky, na mozaiková zrcadla nebo květináče.

Používá takových materiálů, jako jsou žaludy, kaštany, bukvice, šípky, paraořechy, mandle, vlašské ořechy, arašídy, slaměnky, sušené fazole, jižní plody i kokosová vlákna.

Aby dekorace dostala vánoční nádech, některé části lehce přestříká zlatavým nebo stříbrným sprejem. Přírodní dekorace by měla ladit s interiérem, proto je dobré barevně je doplnit.

Například pokud zbyl kousek látky ze závěsu, lze z něj udělat mašli a připevnit ji třeba na svícen, na adventní věnec na stole či do květináče s vánoční hvězdou. "Doplňky by se neměly vzájemně tlouct. Měly by ladit, aby vytvořily příjemnou atmosféru," říká Eva Šplíchalová.

Vánoční výzdoba
podle architekty Dany Szaboové

Vánoční přípravy vrcholí. Opět stojíme před rozhodnutím, kam umístit stromek či jinou výzdobu. Začít je možné už u vchodu, věncem nebo jednoduchou zdobenou chvojkou. Kdo má zahrádku, může vánočně osvětlit stromek.

Při nákupu tohoto osvětlení si dejme pozor, aby jeho balení mělo označení pro použití do exteriéru. Majitelé bytů mohou vyzdobit balkony tújemi, ozdobenými chvojím s elektrickými svíčkami. V oknech vypadá hezky svícen nebo girlandy s vánočním osvětlením.

Vytváříme zátiší
Současným trendem je vytvářet v bytě několik oddělených zátiší, kde umístíme více ozdob vzájemně barevně a stylově sladěných. Adventní věnec už pravděpodobně zdobí příbytky.

Další zátiší lze vytvářet na příborníku, na odkládacím stolku, na konzole pod zrcadlem v předsíni. Přírodně laděné zátiší tvoří teplé barvy košíků s jablky a ovocem, živé chvojí, jmelí, břečťan, šišky, oříšky, sušené plátky pomeranče, sláma, svícny s přírodními motivy.

Sváteční lesk moderny vytvářejí tradiční materiály se zlacenými, stříbřenými či bílenými efekty, keramické a kovové mísy a svícny. Vše je dnes možno bez problémů koupit v trvanlivé i živé podobě ve specializovaných prodejnách. Omezení fantazií udávají jen praktická hlediska, jako je náročnost na úklid, věk dětí a rizika vzešlá z jejich dosahu.

Vánoční stromek nesmí chybět
Symbolem Vánoc je nepochybně vánoční stromek. Pokud se použije jeho umělá imitace, vůni jehličí do bytu vnese živá chvoj.

Můžeme použít také živý v květináči nebo řezaný. Stromek se má umístit v hlavním zorném úhlu při vstupu do místnosti, ale mimo hlavní průchozí plochu.
Nejvhodnější z místností k umístění stromku je obývací pokoj, jídelna nebo vstupní hala. V dětském pokoji u malých dětí hrozí riziko úrazu.

Ke zdobení stromku se nabízí bezpočet možností. Poslední trendy jsou obecně barevně střídmější, s použitím jedné, maximálně dvou barev (bílou, modrou, červenou variantě se zlatou nebo stříbrnou, kombinace slámy a jiných přírodních materiálů a v poslední době velice módní imitace bílé jinovatky.

Ozdobený vánoční stromek, dárky a dekoraci obývacího pokoje ve stříbrné a modré barvě naaranžovali designéři z IKEA

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Postavili si dům v Dolním Rakousku. Mají rozumnější stavební předpisy

Jednoduchou, ale ne nezajímavou architekturu dřevostavby tvoří dvě na sebe...

Jaký dům vlastně člověk potřebuje? S dostatkem soukromí a prostoru pro rodinu, aby poskytoval pohodlí, útočiště a v...

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Klimatizace a problémy kolem nich. Možností jsou i chladicí stropy

Mobilní klimatizace využívá k odvodu horkého vzduchu okenní sadu, kterou lze...

Vysoké teploty se odmítají vzdát, příští týden mají opět přesáhnout tropické třicítky. A tak z obchodů mizí často i...Najdete na iDNES.cz