Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak využít státních příspěvků na vytápění

aktualizováno 
Růst cen energií vyvolal obrovský zájem o alternativní energetické zdroje.
Růst cen energií vyvolal obrovský zájem o alternativní energetické zdroje. Lidé potřebují šetřit. Málokdo však tuší, kdo by mu mohl poradit, případně kde získat finanční podporu.

Biopaliva, slunce, tepelná čerpadla

Méně známé jsou dotační tituly Státního fondu životního prostředí, kde je možné získat státní dotaci na vytápění biopalivy, využití sluneční, vodní i větrné energie či na vytápění tepelnými čerpadly.

Biopaliva a slunce

Pokud uvažujete o změně vytápění na biopalivo či slunce, popřípadě chcete pomocí slunečních kolektorů ohřívat teplou užitkovou vodu, můžete dostat slušnou státní podporu. U soukromých osob jde o dotaci až 50 procent z ceny zařízení. Obce, rozpočtová a nezisková sféra jsou na tom ještě lépe, mohou získat dokonce až o 70 procent přímé dotace a dalších 20 procent jako nízkoúročený úvěr. Pokud jste fyzická, tedy podnikající osoba, máte možnost žádat o podporu formou nízkoúročené půjčky, a to v jednotlivých případech až do výše 90 procent z ceny zařízení.

Vodní a větrné elektrárny

Také pro výstavbu těchto elektráren se dá získat příspěvek. Pro vodní elektrárny mohou obecní úřady získat dotaci až 40 procent a soukromníci nízkoúročenou půjčku do výše 80 procent z ceny zařízení. U větrných elektráren je tato situace ještě lepší, protože dotaci může dostat i soukromník.

Podpora centrálnímu vytápění na biopalivo

Velkou podporu lze mít pro centrální zásobování teplem z biopaliv. Toto řešení je velmi vhodné pro doposud neplynofikované obce, protože jde o levnější způsob vytápění, než je vytápění zemním plynem. Tady se bohužel občas naráží na nechuť obyvatelstva být na něčem závislý, ale je nutné zdůraznit celkový efekt. Získá se tak nejen relativně levné vytápění, ale obyvatelé najdou pracovní příležitost při obsluze zařízení. Pro zemědělství je to do budoucna velmi zajímavý tip. Řada obcí už má s takovým vytápěním dobré zkušenosti. Odpůrci tvrdí, že paliva je nedostatek, ale opak je pravdou. Dobře využít ke spalování jde například vymýcený nálet okolo silnic.

Tepelná čerpadla

Vytápění pomocí tepelných čerpadel podporuje Státní fond životního prostředí. Protože však jde o poměrně drahá zařízení a jejich ekologický přínos může být diskutabilní (vzhledem k tomu, že spotřebovávají nemalé množství elektřiny), je dotace nižší. I přesto činí třeba pro soukromé osoby až 30 procent z ceny zařízení.

Zateplování budov

I na zateplení budov bylo letos možné získat přispěvek v rámci programů České energetické agentury. Přihlásit se však dalo pouze do konce února, takže další zájemci mají letos smůlu.

Panelová výstavba

O podpoře revitalizace panelových domů, tedy jejich komplexní rekonstrukci včetně zateplení, bylo napsáno poměrně mnoho. Připomeňme jen, že jde o dotaci úroků úvěru ve výši tři až pět procent a že tato podpora vychází z nařízení vlády č. 384/2000 Sbírky zákonů.

Autor je spolupracovníkem redakce

***

V případě zájmu se můžete obrátit přímo na garanty dotací. Druhou možností je využít bezplatné poradenství neziskového sdružení Energy Centre České Budějovice, Pražská 99, 370 04 České Budějovice, tel. 038-7312580, fax 038-7312581, e-mail ekis@ccb.cz, kde vám nejen poradí o státních dotacích, ale zdarma vám i vypracují energetický průkaz. Řeknou vám, jak a čím zateplovat, čím je pro vás vhodné vytápět i jakým chybám se vyhnout při stavbě domu. Poradit se však můžete třeba jen o výměně oken.

Autor:Nejčtenější

Velká nádhera. To je přestavěná maringotka pro unavenou podnikatelku

Pestrou skalku stejně jako malý přírodní koupací rybníček vytvořila sama...

Osada Trebudannon uprostřed anglického hrabství Cornwall by se klidně mohla stát synonymem pro obydlenou zatáčku. Kromě...

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Vyzbrojený kladivem, dřevem a hřebíky postavil parádní hausbót

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných...

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných materiálů romantický vodní domek. Stavba...

Po 12 letech dokončil ruský miliardář své opulentní sídlo za Moskvou

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech...

Jediný soukromý dům od architektky Zahy Hadid byl po dlouhých dvanácti letech dokončen. Megalomanskou vilu Capital Hill...

Domky na přívěsu nabízejí levné bydlení v předražených velkoměstech

Tím, že se na miniaturní domy hledí jako na přívěs, je jasně daná i jejich...

S rychle rostoucími cenami bytů v německých městech hledá stále více obyvatel alternativy ke klasickému bydlení. Jednou...

Najdete na iDNES.cz