Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak využít státních příspěvků na vytápění

aktualizováno 
Růst cen energií vyvolal obrovský zájem o alternativní energetické zdroje.
Růst cen energií vyvolal obrovský zájem o alternativní energetické zdroje. Lidé potřebují šetřit. Málokdo však tuší, kdo by mu mohl poradit, případně kde získat finanční podporu.

Biopaliva, slunce, tepelná čerpadla

Méně známé jsou dotační tituly Státního fondu životního prostředí, kde je možné získat státní dotaci na vytápění biopalivy, využití sluneční, vodní i větrné energie či na vytápění tepelnými čerpadly.

Biopaliva a slunce

Pokud uvažujete o změně vytápění na biopalivo či slunce, popřípadě chcete pomocí slunečních kolektorů ohřívat teplou užitkovou vodu, můžete dostat slušnou státní podporu. U soukromých osob jde o dotaci až 50 procent z ceny zařízení. Obce, rozpočtová a nezisková sféra jsou na tom ještě lépe, mohou získat dokonce až o 70 procent přímé dotace a dalších 20 procent jako nízkoúročený úvěr. Pokud jste fyzická, tedy podnikající osoba, máte možnost žádat o podporu formou nízkoúročené půjčky, a to v jednotlivých případech až do výše 90 procent z ceny zařízení.

Vodní a větrné elektrárny

Také pro výstavbu těchto elektráren se dá získat příspěvek. Pro vodní elektrárny mohou obecní úřady získat dotaci až 40 procent a soukromníci nízkoúročenou půjčku do výše 80 procent z ceny zařízení. U větrných elektráren je tato situace ještě lepší, protože dotaci může dostat i soukromník.

Podpora centrálnímu vytápění na biopalivo

Velkou podporu lze mít pro centrální zásobování teplem z biopaliv. Toto řešení je velmi vhodné pro doposud neplynofikované obce, protože jde o levnější způsob vytápění, než je vytápění zemním plynem. Tady se bohužel občas naráží na nechuť obyvatelstva být na něčem závislý, ale je nutné zdůraznit celkový efekt. Získá se tak nejen relativně levné vytápění, ale obyvatelé najdou pracovní příležitost při obsluze zařízení. Pro zemědělství je to do budoucna velmi zajímavý tip. Řada obcí už má s takovým vytápěním dobré zkušenosti. Odpůrci tvrdí, že paliva je nedostatek, ale opak je pravdou. Dobře využít ke spalování jde například vymýcený nálet okolo silnic.

Tepelná čerpadla

Vytápění pomocí tepelných čerpadel podporuje Státní fond životního prostředí. Protože však jde o poměrně drahá zařízení a jejich ekologický přínos může být diskutabilní (vzhledem k tomu, že spotřebovávají nemalé množství elektřiny), je dotace nižší. I přesto činí třeba pro soukromé osoby až 30 procent z ceny zařízení.

Zateplování budov

I na zateplení budov bylo letos možné získat přispěvek v rámci programů České energetické agentury. Přihlásit se však dalo pouze do konce února, takže další zájemci mají letos smůlu.

Panelová výstavba

O podpoře revitalizace panelových domů, tedy jejich komplexní rekonstrukci včetně zateplení, bylo napsáno poměrně mnoho. Připomeňme jen, že jde o dotaci úroků úvěru ve výši tři až pět procent a že tato podpora vychází z nařízení vlády č. 384/2000 Sbírky zákonů.

Autor je spolupracovníkem redakce

***

V případě zájmu se můžete obrátit přímo na garanty dotací. Druhou možností je využít bezplatné poradenství neziskového sdružení Energy Centre České Budějovice, Pražská 99, 370 04 České Budějovice, tel. 038-7312580, fax 038-7312581, e-mail ekis@ccb.cz, kde vám nejen poradí o státních dotacích, ale zdarma vám i vypracují energetický průkaz. Řeknou vám, jak a čím zateplovat, čím je pro vás vhodné vytápět i jakým chybám se vyhnout při stavbě domu. Poradit se však můžete třeba jen o výměně oken.

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Hedvika se zbavila staré ložnice. V nové za 130 tisíc se cítí jako v ráji

Nová ložnice vyšla Hedviku na 130 tisíc korun.

Hedvika se chtěla zbavit staré ložnice. Je vášnivá čtenářka a přála si místo, kde by pohodlně odpočívala a četla si....

Další z rubriky

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...

Soukromý ráj našli v lese. Uprostřed hvozdů si postavili senzační domy

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali...

Domy v lese slibují úžasné ticho, klid a dokonce snad i ráj na zemi. Vybrali jsme deset nejzajímavějších zahraničních...

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...Najdete na iDNES.cz