Dřevěný dům, který vyhrál první cenu

Dřevěný dům, který vyhrál první cenu - Dřevěný dům, který vyhrál první cenu | foto: Jakub Sobotka

Jak vypadají nejlepší domy ze dřeva

  • 44
Na Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně byly koncem dubna vyhlášeny výsledky soutěže Dřevěný dům 2006. Odborná porota ocenila projekty především mladých architektů. Do architektonicko-konstrukční soutěže Dřevěný dům 2006 přihlásilo 227 architektů, stavebních inženýrů a studentů celkem 136 projektů nízkoenergetických dřevěných rodinných a bytových domů.

"Tolik návrhů v jedné soutěži dosud nikdy nebylo," říká Jan Řezáč, výkonný ředitel Nadace dřevo pro život, která soutěž spolupořádala.

"Podle statistik České komory architektů je to tedy největší soutěž pro architekty za posledních dvacet let." Pořadatelům se tak potvrdilo, že o projektování dřevostaveb a podobná odborná klání je v Česku velký zájem.

Vystoupili z šera ateliéru
Ze 115 přihlášených dřevostaveb v kategorii rodinný dům odborná porota ocenila jedenáct projektů, navržených na ideální pozemek. Vítězem se stalo řešení autorů Petra Jurečka a Michala Kotlase.

Dva studenti architektury navrhli dům pro čtyřčlennou rodinu se společenskou částí v přízemí a klidovou částí v patře.

Konstrukce domu projektovali tak, aby byl maximálně energeticky úsporný a nenáročný na provoz. Dům je vytápěný rekuperační jednotkou, do které je vzduch přiváděn zemním výměníkem.

"Oceněním jsme byli příjemně překvapeni. Poté, co jsme se dozvěděli, kolik návrhů je v soutěži, jsme si moc nadějí nedělali," říkají autoři.

"Přihlásili jsme se z touhy získat nové zkušenosti a zkusit si jiný typ architektonické soutěže - více zaměřené na konstrukční a technologickou vyspělost návrhu. A v neposlední řadě také kvůli lákavé finanční prémii spojené s vítězstvím," přiznávají s tím, že je to pro ně zatím největší úspěch v začínající kariéře.

A zúčastní se dalších soutěží? "Samozřejmě," odpovídá Petr Jureček. "Čas od času je dobré odpoutat zrak od monitorů, vystoupit z šera ateliéru a konfrontovat svoje návrhy s konkurencí. Navíc v běžné praxi se těžko setkáme s některými tématy, která jsou v soutěžích vypisována," říká Jureček.

Mezi projekty rodinných domů udělila porota vedle prvního a druhého místa i dvě třetí. "Návrhy byly natolik vyrovnané, že by byla škoda neudělit dvě třetí ceny. Ty domy si to zasloužily," říká předseda poroty Josef Smola z České komory architektů.

Spíš než cvičení je to turnaj
V kategorii bytových domů soutěžilo 21 návrhů projektovaných přímo na konkrétní lokality v Kutné Hoře, Třeboni a České Třebové a odborná porota ocenila osm z nich. "Neudělili jsme však první cenu, protože jsme nenašli návrh, který by beze zbytku splňoval všechna soutěžní kritéria," hodnotí Josef Smola.

Nejlepší návrh bytového domu z dílny architektů Aleše Břečky a Jana Lefnera tedy získal druhou cenu a o něco vyšší peněžní prémii, než bylo původně plánováno - 280 tisíc korun. "Rozhodnutí poroty nás těší," komentuje Aleš Břečka.

"Chtěli jsme se nějaké soutěže zúčastnit už dlouhou dobu, ale žádná se nám příliš nezamlouvala. Když pak vyhlásili Dřevěný dům, přišlo nám to zajímavé."

Aleš Břečka a Jan Lefner navrhli dřevostavbu bytovky ve tvaru kvádru, vloženou do zástavby na předměstí Kutné Hory. "Respektuje tvar obdélníkového pozemku, nad nímž se vznáší a nově definuje ulici a soukromí zahrad," doplňuje Jan Lefner. "Pod domem jsou garáže, za ním pak zahrádky, do zvýšeného přízemí se vstupuje po lávkách."

Jestli domy budou někdy stát, není jasné. Stejně jako to, jak ocenění v soutěži ovlivní profesní dráhu obou architektů. "Nejzajímavější na soutěžích je volnost při navrhování a hlavně porovnávání projektu s ostatními. Spíš než cvičení je to turnaj," říká architekt Břečka.

Zájem o dřevostavby v Česku roste
Od soutěže Dřevěný dům si pořadatelé i architekti slibují větší zájem o nízkoenergetické dřevostavby. O návrhy bytových domů už projevilo zájem město Kutná Hora.

"U rodinných domů bude záležet na tom, zda se najde investor," říká Jan Řezáč. "Zájem o domy ze dřeva ale v Česku roste. Ročně se postaví už okolo osmi set dřevostaveb, což jsou asi čtyři procenta."

Předpokládá se tedy, že architekti, kteří navrhují dřevěné domy, budou mít o práci postaráno. "A pokud na počátku své profesní dráhy získali ocenění v soutěži dřevostaveb, stanou se uznávanými a žádanými odborníky," uzavírá Řezáč.