Jak vybrat toho pravého architekta?

Rozhodli jste se využít služeb architekta? Než tak učiníte, měli byste vědět, jak postupovat, jaký je rozsah vámi zadané práce, a také: co vás to celé bude stát. Pokud nevíte, podle čeho mezi mnoha architektonickými studii vybírat, máme pro vás tip. Přečtěte si tedy naše rady a postřehy!
1. Každé odborné řešení vychází z rozměrů prostoru, který chcete rekonstruovat. Proto nezapomínejte na půdorys domu nebo bytu, z kterého architekt při práci vychází.

2. Před zahájením prací by měl architekt absolvovat návštěvu v daném prostoru, kde by měl provést kontrolní měření a zhodnocení.

3. Práce architektonického studia může spočívat v komplexních službách, což znamená vypracování architektonického návrhu a jeho realizaci. Nebo v práci částečné, kdy se vytvoří jen architektonický návrh, nebo v opačném případě se interiér přestavuje bez návrhu.

4. Ceny za návrh jsou většinou fixní, vycházejí ze stanovených cenových tabulek, které se odvíjejí od ceníku Unie architektů.

5. Ceny za realizaci se nedají předem určit, závisí na individuálních přáních a finančních možnostech klientů.

6. Spolupráce se seriózním studiem by měla být dokumentována smluvním vztahem.

7. Před výběrem studia nebo architekta se seznamte se stylem jejich práce a s referencemi. Ty můžete najít na webových stránkách, v časopisech se zaměřením na bydlení a architekturu nebo se můžete obrátit i na své dobré známé, kteří už mají nějakou zkušenost v daném směru.

8. Cena za rekonstrukci je ovlivněna především značkou výrobků. To znamená, že například za vanu ve standardu můžete zaplatit 10 000 Kč, ale za luxusní až deset i dvacetkrát více. Výrazné cenové rozdíly poukazují na širokou možnost výběru a na charakter trhu, který je přizpůsoben skutečně každému.

Pramen: Megaron


Zajímavá stavba v někdejších Záběhlicích nezapře navzdory novodobé adaptaci své stáří a podobu bývalé usedlosti