Pokud máte jen obyčejné dveře, je vhodné stávající zámek doplnit ještě o zámek přídavný. | foto: Profimedia.cz

Jak vybrat správnou zámkovou vložku pro dveře

  • 4
Jistě se ptáte, proč věnovat tolik pozornosti a času výběru takového "malého kousku železa". Odpověď je jednoduchá: tento "malý kousek železa" může totiž ztížit nezvaným návštěvníkům vstup do vašich prostor natolik, že je v důsledku odradí od dalších pokusů o nezvanou návštěvu.
Uvážíme-li, že podle statistik pronikají zloději do objektů ve 48 % případů přes vstupní dveře (vyháčkují panty, roztáhnou zárubně, vyvrtají či vypáčí zámek), jedná se o velmi pádný argument.

Navíc bylo prokázáno, že náklady na odstranění následků vloupání jsou zpravidla vyšší než prostředky vynaložené na prevenci. Z řečeného tedy jednoznačně vyplývá, že volba správného systému zamykání a celkové zabezpečení vstupních dveří má pro ochranu vašeho soukromí a majetku primární význam.

Při výběru zámkové vložky - což je srdce každého zámku - pro svoje dveře, vrata či vrátka zcela jistě nebudete váhat a sáhnete po nejpoužívanějším a univerzálním typu, kterým je cylindrická zámková vložka.
Ač se na první pohled zdá, že tím byly vyřešeny všechny starosti se zabezpečením vašeho majetku před nezvanými návštěvníky, není tomu zdaleka tak.

Je totiž nutné velmi pečlivě zvolit vhodný typ, a to nejen z hlediska úrovně zabezpečení, ale musí být přihlédnuto také např. k tloušťce dveří, k profilu tělesa vložky, její délce, zda je jednostranná nebo oboustranná atp.

Jak vybrat správnou zámkovou vložku

Záleží na druhu dveří
Při výběru vhodné cylindrické zámkové vložky je především nutné si ujasnit, pro jaké dveře ji chceme použít: zda se jedná o vstupní dveře do bytu, domu či sklepa, domovní branku, garážová vrata atd.

Kdo má bezpečnostní vstupní dveře, které mají vícebodové uzamykání už ve své konstrukci, rozhodně by neměl šetřit na kvalitním rozvorovém zámku a zámkové vložce.

Pokud máte jen obyčejné dveře, je vhodné stávající zámek doplnit ještě o přídavný zámek, abyste předešli možnému vypáčení. Také vrata do garáže nebo dveře do sklepa by měly být opatřeny odpovídající zámkovou vložkou, protože právě přes garáž a sklep vnikají zloději poměrně snadno do domů.

Vhodným řešením, které zohledňuje riziko napadení zlodějem, je kombinace levnější a dražší zámkové vložky.

Princip spočívá v tom, že do vnějších dveří se používají "lepší" zámkové vložky, které poskytují vyšší míru zabezpečení, zatímco do dveří uvnitř bytu nebo domu se použije "levnější" řešení s nižší třídou zabezpečení.

Další nezanedbatelnou předností tohoto řešení je to, že klíčem od zámkové vložky s vyšším zabezpečením můžete otevřít také zámkovou vložku s nižším stupněm zabezpečení, ale opačně to nelze.

Jinými slovy řečeno, klíčem od venkovních dveří, garáže atp., které jsou prvním cílem zlodějů, si otevřete také uvnitř bytu nebo domu, zatímco s klíčem od vnitřních dveří zámek od vrat garáže nebo vstupních dveří ani neotevřete, ani nezamknete.

Jak vybrat správnou zámkovou vložku

Úroveň zabezpečení, certifikace
Pokud nakupujete zámkovou vložku do vstupních dveří bytu či domu, vždy byste měli zajít do prodejen, které nabízejí certifikované výrobky od známých firem s dlouholetými zkušenostmi.

Zde vám vyškolení pracovníci vysvětlí nejen to, jak zámek namontovat a jak se o něj starat, ale doporučí vám i vhodné příslušenství k němu (např. kování aj.), takže máte jistotu, že vše půjde dohromady.

Mezi hlavní výhody certifikovaných zámkových vložek patří především to, že se jedná o kvalitní výrobky, které byly testovány podle normy ČSN P ENV 1627, případně podle kritérií nutných k udělení atestu Národního bezpečnostního úřadu.

Důležité je také to, že kopie klíčů certifikovaných zámkových vložek lze ve většině případů vyrobit pouze v autorizovaných střediscích.

Někteří výrobci navíc k vybraným typům vložek vydávají bezpečnostní karty, které dosvědčují, že předkladatel je opravdu majitelem daného typu cylindrické zámkové vložky, a je proto oprávněn požadovat výrobu duplikátu klíče. Ochrana klíče proti neoprávněné výrobě je tedy na srovnatelné úrovni jako ochrana vašeho bankovního konta.

Jak vybrat správnou zámkovou vložku

Na základě výše zmíněné normy se pak cylindrické zámkové vložky dělí do čtyř bezpečnostních tříd, přičemž čtyři stupně bezpečnosti reprezentují jednotlivé úrovně zabezpečení, např. proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, zlomení nebo hrubému násilí.

1. bezpečnostní třída cylindrické vložky: základní ochrana
2. bezpečnostní třída cylindrické vložky: dostatečná ochrana
3. bezpečnostní třída cylindrické vložky: vysoká ochrana
4. bezpečnostní třída cylindrické vložky: velmi vysoká ochrana

Co musíte vědět, abyste určili správnou velikost cylindrické vložky?
Pro určení přesného rozměru cylindrické zámkové vložky musíte nejprve znát především tloušťku dveří, která se měří na každou stranu od otvoru pro upevňovací šroub.

Dále je nutno zohlednit, tj. připočítat k tloušťce dveří, také použitou rozetu nebo kování - cylindrické vložky je mohou přesahovat maximálně o 3 mm; ideální však je, když s kováním či rozetou lícují.

Pokud jste si koupili dveře se skrytým falcem, musíte ještě při výběru zámkové vložky zohlednit posunutou osovou polohu středu zadlabacího zámku. Údaj o rozměrech cylindrické vložky, které jsou odstupňovány po 5 mm, většinou najdete na obalu výrobku.

Vlastní velikost zámkové vložky pak zjistíme tím způsobem, že si nejprve změříme vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnější strany dveří a následně vzdálenost mezi upevňovacím šroubem vložky a vnější stranou kování z vnitřní strany dveří. Sečtením obou rozměrů získáme požadovanou velikost vložky.

Jak vybrat správnou zámkovou vložku

Provedení cylindrické vložky
Poté, co jsme zjistili, jaký má mít cylindrická vložka rozměr, bychom se měli ještě zamyslet nad jejím provedením.

Pro domovní dveře je ideálním řešením oboustranná cylindrická vložka, která umožňuje odemknutí i v případě, že jste si zabouchli dveře a nechali z vnitřní strany klíč v zámku.

Další možností jsou buď klasické oboustranné vložky, nebo pouze jednostranné. Speciálním typem oboustranných zámkových vložek je provedení, které má na jedné straně olivu (resp. knoflík).

Povrchová úprava cylindrické zámkové vložky

V neposlední řadě hraje při výběru cylindrické zámkové vložky roli také estetické hledisko. Za příplatek si zákazník může vybrat z takových barevných odstínů, jako je antická mosaz, černá, antická bronz, nikl chrom či lesklá mosaz.

Je tedy opravdu z čeho vybírat a i ten nejnáročnější zákazník (soukromá osoba, architekt, investor atp.) se nemusí obávat, že by zámková vložka barevně neladila s kováním, rozetou nebo dveřmi.