Ideální je, pokud si matraci můžete půjčit domů a vyzkoušet ji přes noc.

Ideální je, pokud si matraci můžete půjčit domů a vyzkoušet ji přes noc. | foto: Profimedia.cz

Jak vybrat správnou matraci, aby záda už nikdy nebolela

Rozhodli jste se pro pořízení nové matrace? Vybírejte skutečně pečlivě. A nezapomeňte také na rošt. Jen vhodná matrace v kombinaci s dobrým roštem totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění. Jinými slovy, zajistí nám dobré spaní.
Spíše než v hypermarketech proto raději matrace nakupujte ve specializovaných prodejnách nebo takzvaných studiích zdravého spaní, kde vám odborný personál lépe poradí. A než se definitivně rozhodnete, zajděte do několika, abyste našli skutečně tu pravou pro vás.

Ani tvrdá, ani měkká
V každém případě - matraci je nutné si vyzkoušet, alespoň několik minut na ní poležet v poloze, ve které nejčastěji usínáte a také ve které spíte převážnou část noci.

Ideální je, pokud si matraci můžete půjčit domů a vyzkoušet ji přes noc. Prodejců, kteří by tuto službu nabízeli, je ovšem jen minimum. Pro porovnání se rovněž vyplatí zkusit víc typů.

Matrace by měla mít bodovou elasticitu. "To znamená, že by se měla prohýbat jen v místě, kde se na ni zatlačí," vysvětluje rehabilitační pracovnice Daniela Řeháková.

Když si na ni lehnete, měli byste se cítit dobře. Matrace se musí přizpůsobit tělu. Určitě by tedy nikde neměla tlačit. A páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku.

"Ležíte-li na zádech, bederní oblast by se oproti ostatním částem těla neměla příliš propadat, jinak je matrace moc měkká," vysvětluje Řeháková. Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti. Ortopedi většinou doporučují ty od stupně tři nahoru, tedy spíše tvrdší.

Matrace se 7 zónami

Nejlepší mají 7 zón
Kromě tvrdosti vybíráme matraci také podle počtu zón. "Matrace mají po své délce tři až sedm různě pevných zón," říká Petr Vašíček z firmy Tropico Plus CZ. Tělo totiž zatěžuje každou část matrace jinak.

Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům slábne. "Zóny na matracích jsou tedy rozvrženy podle intenzity zatížení a jsou rozloženy tak, aby splňovaly optimální rozložení zatížení uživatele," popisuje Vašíček.

Matrace jsou k dostání v různých tloušťkách. "Ty souvisí s použitými materiály a s jejich kvalitou," vysvětluje Vašíček. Nelze podle něj proto říci, že dobrá je například vysoká matrace. I když právě toto často můžeme slyšet.
Matrace se rozdělují i podle nosnosti, na niž jsou konstruované. A samozřejmě podle materiálů, z nichž se vyrábí.

Na materiálu záleží
Nejnovějším hitem se staly matrace z viscoelastické polyuretanové, takzvané líné, pěny. "Tento materiál totiž mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele," dává jednoduché zdůvodnění Marek Blažej z firmy Gumotex.

"To znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne, tělu ustupuje, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a skvělému přizpůsobení křivkám lidského těla."

Díky efektu takzvaného pomalého vracení do původní polohy omezuje protitlak, nedochází k narušení krevního oběhu a navíc je eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí zad.

Další možností jsou studené pěny, někdy označované také jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružný, elastický. Jak napovídá již název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu.

Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů.

Novinkou jsou bio pěny. "Ty se vyznačují vysokým obsahem přírodních olejů, mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí," doplňuje Petr Vašíček.

 
Latexová matrace

Latex v novém
Stále oblíbené jsou i matrace latexové. Vyráběny jsou ze směsí syntetického a přírodního latexu - kaučuku. Čím větší podíl přírodní latex v matraci zaujímá, tím je výrobek kvalitnější a také dražší.

"Silnou stránkou latexových matrací je takzvaná bodová elasticita - k deformaci materiálu dochází pouze na místech, na která je vyvíjena síla, okolní prostor zůstává bez deformací," popisuje Marek Blažej.

Matrace se tak dobře přizpůsobuje ležícímu tělu. Tyto ortopedické vlastnosti latexových matrací ale budou fungovat pouze v kombinaci s vhodným lamelovým roštem.

K výrobě matrací se ale dnes používají ještě další vylepšené "verze" tohoto materiálu. Prvním z nich je viscoelastická pěnová pryž.

"Jedná se o komfortní viscolatex s tvarovou pamětí. Podobně jako jeho 'dědeček' latex ustupuje tlaku těla v nejvíce namáhaných bodech, poskytuje optimální uvolnění svalům, přičemž však plně respektuje anatomii každého jedince," vysvětluje Blažej.

Spojuje tak v sobě výhody materiálů s efektem pomalého vracení do původní polohy a latexu - je prodyšný, pružný a přizpůsobivý. Zároveň si však zachovává svou tvarovou stálost a dlouhou trvanlivost.

Dalším materiálem stavícím na základních kamenech latexu je vícehustotní pěnová pryž. Jádro matrace v tomto případě obsahuje dva latexy se dvěma odlišnými hustotami.

Dodává tedy tělu nejen pevnou podporu, kterou zajišťuje spodní vrstva s vyšší hustotou, ale i měkkost, jež matraci naopak dodá horní vrstva s nižší hustotou.

Zároveň se materiál vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi a díky své poddajnosti a výrazné elasticitě dokonale kopíruje křivky lidského těla.

 
Taštičková matrace

Což takhle dát si sendvič
Dobré vlastnosti jednotlivých materiálů využívají takzvané sendvičové matrace. Skládají se z několika vrstev z odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti.

"Většinou se k výrobě sendvičových matrací používá polyuretanová pěna neboli PUR pěna, a to studená nebo líná pěna, a kokosové vlákno spojené latexem, čímž vzniká takzvaná kokosovláknitá deska," říká Blažej.

Sendvičové matrace vynikají především svou tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc získaly svou oblibu i díky zajímavé kombinaci materiálů, umožňující zvolit si tvrdší či měkčí stranu matrace, a možnosti vybrat si z různých cenových variant.

Pružiny nezavrhujte
A pak jsou zde ještě pružinové a taštičkové matrace. Oba tyto typy výrobků jsou tvořeny pružinami. Rozdíl je ale v tom, že u těch taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků - "taštiček", které umožňují individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost.

Navíc je možno tento typ matrace takzvaně zónovat, tedy do jednotlivých částí matrace vložit taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin. Oba typy se pyšní výbornou prodyšností - díky tomu jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií.

Klasické pružinové matrace se ale přesto hodí spíš jen pro příležitostné spaní. Pro každodenní použití je určitě lepší taštičková varianta.

Trendy v ložnici

Kombinace může být
Pod oba typy se ale shodně hodí pevné laťové rošty. Mezery mezi latěmi ale nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat.

Vhodné jsou rovněž pod pěnové matrace s vyšším jádrem. Pod ostatní matrace bude lepší zvolit rošt lamelový. (O roštech se více dozvíte za týden, v úterý 5. srpna, na bydleni.idnes.cz.)

Že vůbec nemáte postel, a matraci tudíž budete mít položenou na zemi? Nevadí, tedy za určitých podmínek. "Matrace zůstane funkční, pokud bude její výška minimálně 15 centimetrů a bude mít provzdušňovací otvory," říká Petr Vašíček.

Ani myšlenka dvou matrací na sobě není scestná. "Jedná se o takzvaný americký způsob spaní," vysvětluje Vašíček. "Je založený na dvou matracích na sobě. Jejich funkčnost není ovlivněna, protože jsou konstrukčně uzpůsobené." Pokud si položíte jen "nějaké" dvě matrace na sebe, nefunguje to.
,