Jak vybrat nejvhodnější pračku

  • 25
Vybrat si pračku není přece žádný problém, řekne si řada z nás. Nemusí mít pravdu. Pokrok jde nebývale rychle vpřed, tudíž je praní sice jednodušší, ale není vždy snadné se při nákupu pračky vyznat ve všech programech a dalších funkcích. Co bylo ještě před rokem novinkou, může být dnes běžnou součástí pračky.

Každý, kdo se chystá si v nejbližší době obstarat pračku, by si měl v klidu rozmyslet, co od ní očekává: rychlost, jakou dokáže prádlo vyprat, kolik prádla zvládne najednou, spotřebu energie či vody...

Nejnovější modely se snaží praní maximálně ulehčit, ale i ušetřit peníze.

Nejlepší je třída A+
Pračky jsou rozděleny na základě účinnosti praní, energetické třídy a účinnosti odstředění. Ve všech těchto třech kategoriích jsou označeny třídami A až E, přičemž A je nejlepší.

To znamená, že pračka s účinností ve třídě A dosahuje nejlepších pracích výsledků. To samé platí u odstředění - „áčko“ krátí dobu potřebnou pro sušení prádla.

U energetické třídy písmeno A znamená největší úsporu energie. V obchodech se však můžeme setkat i s energetickou třídou A+. „Ta sice ještě nebyla legislativně ustanovena, někteří výrobci ji však již používají,“ říká Juraj Krivosik ze Střediska pro efektivní využívání energie.

Rychlost otáček
Čím rychleji se buben pračky otáčí, tím rychleji se z prádla odstřeďuje voda. To je důležité zejména pro ty uživatele, kteří často perou, protože vyšší rychlost otáček znamená kratší dobu, po kterou se prádlo následně suší.

„Většina modelů praček umožňuje rychlost otáček regulovat,“ říká Jana Choroušová ze společnosti Datart, která se zabývá mimo jiné i prodejem domácích spotřebičů.

„Regulace je dobrá například pro praní oblečení z jemných tkanin, jako je bavlna nebo hedvábí, které je lepší ždímat při nižších otáčkách,“ dodává.

Vyplatí se větší buben
Čím větší je objem bubnu pračky, tím více prádla budete moci vyprat najednou. Pračky s větší kapacitou, jako je šest, sedm, sedm a půl či osm kilo (uvedené hmotnosti platí pro suché prádlo), jsou užitečné pro praní objemnějších položek, například povlečení nebo osušek.

Ale současně je dobré mít na paměti, že pokud budete prát v pračce s větším bubnem menší množství prádla, nebude prádlo tak zmačkané a bude se lépe žehlit. Je však třeba počítat s větší spotřebou energie.

Vrchní versus přední plnění
Na trhu se vyskytují dvě varianty plnění: vrchní a přední. Jaký je v nich rozdíl? „Co se týče vybavení a programů, odlišnosti jsou takřka zanedbatelné,“ říká Dušan Strapoň z firmy Datart. „Rozdíly jsou spíše v umístění do prostoru a v kapacitě,“ dodává.

Pračka s horním plněním je při kapacitě pěti kilogramů prádla užší, proto se výborně hodí do malých panelových koupelen. Její nevýhodou je však právě to, že se otevírá seshora.

Zaprvé nemůže sloužit jako odkládací prostor a za druhé se těsně nad ni nedá nainstalovat žádná polička. Pračka s předním plněním ve standardní hloubce 60 centimetrů je vhodná pro větší rodiny.

Vyrábí se i v provedení s hloubkou kolem 45 centimetrů, která se také bez potíží vejde do malých prostor. Avšak nevýhodou je menší kapacita prádla.

Pokud někdo zatouží i po sušičce, avšak je prostorově omezen, může zvolit variantu pračky a sušičky v jednom. Tento model je totiž stejně velký jako běžná pračka.

Rozhoduje i cena
Ceny praček jsou velmi rozdílné - záleží na vybavení a funkčnosti, ale také na cenové politice jednotlivých firem. V současné době je možné koupit nejlacinější pračku už od 5000 korun, supermodel HighEnd od firmy Miele však stojí téměř 70 000 korun.

Co se týče designu, ten cenu v podstatě nijak neovlivňuje, neboť už léta vypadají pračky až na malé detaily pořád stejně. A to i co se týče barvy. I když někteří výrobci přicházejí na trh s barevnými variacemi, ze strany zákazníků je téměř výlučný zájem o bílou.

Funkce praček:

Pračky nabízejí řadu programů a dalších funkcí, které umožní co nejefektivnější využití. Na některé je dobré se při výběru zvlášť soustředit.

  • Programy ekonomického praní - šetří vodu i elektřinu
  • Ruční praní - program pro jemné praní, který umožní prát prádlo označené štítkem „hand wash only“ (pouze ruční praní)
  • Odložené odstřeďování - vhodné, když je třeba část prádla vyjmout před závěrečným ždímáním
  • Časové předvolby - možnost posunout začátek praní až o čtyřiadvacet hodin
  • Regulace tvorby pěny - zabrání tomu, aby při velké dávce prášku vznikalo v pračce moc pěny, která by snížila účinnost praní
  • Fuzzy Logic - snímač tlaku určuje pomocí „fuzzy“ technologie potřebnou hladinu vody v pračce, napustí pak jen nezbytně nutné množství vody
  • Aqua control nebo Water stop - chrání sousedy i vás před vytopením
  • Systém kontroly stability - zaručuje nehybnost pračky během odstřeďování
  • Direct spray nebo Jetsystém - namáčení prádla na principu sprchy, což zaručí lepší namočení při nižší spotřebě vody
  • Malá náplň - ideální program pro praní malého množství prádla
  • Program pro hedvábí - ochrana jemných tkanin praním při nižší teplotě

Snažte se vyhnout tomu, abyste zapínali pračku, v níž bude třeba jen polovina prádla.