Jak uskladnit dary zahrady

Ideálním místem pro dlouhodobé uskladnění ovoce je, jak jinak, tmavý chladný sklep. Jablkům či zelenině nejvíce vyhovuje teplota tři až pět stupňů, hruškám jen jeden až dva stupně Celsia. Ideální sklepení má málokdo - teploty by však neměly přesáhnout deset stupňů Celsia. Samozřejmě nesmějí klesnout pod bod mrazu.
(Zvýšit teplotu o jeden stupeň dovede i rozsvícená žárovka či svíčka).

Pokud nemáte sklep ani obrovskou lednici, můžete ovoce uskladnit také venku, v bednách chráněných proti mrazu polystyrenem. Proti promrznutí pomůže i zapuštění do země. Každý kus ovoce lze navíc zabalit do měkkého papíru či suché rašeliny.

Kde je úrodě dobře
Sklep by měl být mírně, ale dobře větraný a přiměřeně vlhký. Ovoci nejvíce vyhovuje relativní vzdušná vlhkost okolo 80 procent, zelenině stačí 50 procent. Příliš suchý vzduch lze zvlhčit pomocí odpařovacích nádob s vodou či různých mokrých materiálů.

Příliš vlhké prostory vysušíte například pomocí suchého vápna, které vzdušnou vlhkost účinně pohlcuje. Velmi důležitá je i čistota skladovacího prostoru. Jednou z nejúčinnějších a zdravotně nezávadných dezinfekcí je vápno s příměsí tříprocentní modré skalice, kterým se místnosti vybílí. Rovněž lísky a police, ve kterých budou plody odpočívat, lze vydezinfikovat slabším roztokem modré skalice nebo hypermanganu.

Plody je nutné pravidelně kontrolovat a okamžitě odstraňovat napadené kusy. Ovoce také snadno absorbuje pachy z okolí a samo vylučuje do vzduchu řadu látek - proto mu neprospívá sousedství s uskladněnou zeleninou.

Co dokáže doba sklizně
Trvanlivost uskladněného ovoce závisí i na době sklizně. U letních druhů se doba skladovatelnosti sníží, jestliže jsou již na hranici přezrálosti. Naopak zimní druhy jablek a hrušek bývá vhodné sklízet co nejpozději, protože se tak jejich trvanlivost zvýší. Pro podzimní odrůdy nastává nejvhodnější doba v okamžiku, kdy jim začínají hnědnout jádra.

Doba té pravé zralosti se pozná i tak, že lze plody od stromu oddělit lehce i se stopkou, jen mírným pootočením či nadzvednutím. Stopka by měla v každém případě zůstat na ovoci, protože se tím zvýší jeho trvanlivost. (Výjimkou jsou pouze meruňky a broskve, které se trhají bez stopky.) Rankou po odtržené stopce mohou totiž do plodu snadno proniknout mikroorganismy, které mají na svědomí jeho hnití. Ze stejného důvodu je důležité, aby plody nebyly při česání poškozeny.

Autorka je spolupracovnicí redakce

uskladněné ovoce