Kompaktní tepelné čerpadlo Stiebel Eltron WPC, země/voda, od 182 000 Kč bez DPH...

Kompaktní tepelné čerpadlo Stiebel Eltron WPC, země/voda, od 182 000 Kč bez DPH (Stiebel Eltron) | foto: Archiv

Nejčastější případy, kdy se skutečně vyplatí změna kotle

  • 7
Výměna vytápění nemusí znamenat jen odvézt starý kotel a namontovat nový. Musí se promyslet celkové řešení energií v domě. Třeba tepelné čerpadlo a přímotopy zajišťují více levnější elektřiny i pro ostatní spotřebiče. Na ekologické zdroje jsou zase dotace.

U výměny vytápění jsou často nutné i stavební zásahy. Někdy se musí stavět, či vložkovat komín a upravovat kotelna. Zvlášť hodně se změní zateplením domu. S pomocí energetických poradců jsme vytipovali nejčastější případy, kdy lidé uvažují o výměně vytápění. Odborníci radí, co je nejvhodnější zvolit.

Náhrada kotle na tuhá paliva

Když kotel na tuhá paliva dosluhuje nebo je starý a málo účinný, možností je víc. "Kotle na uhlí kvůli vysokým emisím nedoporučuji. Případně lze zateplit dům a pořídit menší kotel na dřevo s akumulační nádrží," radí Václav Šváb, energetický poradce ze sdružení ENVIC. Druhou možností je plynový kotel. Přinese to vyšší komfort a automatický provoz, ale musíte zajistit a zaplatit plynovou přípojku.

Vyplatí se současně uvažovat o zateplení. Když potřebuje výměnu i otopná soustava, můžete zvolit nízkoteplotní radiátory nebo podlahové vytápění a nízkoteplotní či kondenzační plynový kotel.

Kondenzační kotel navíc potřebuje trubku na odvod kondenzátu do odpadu. Třetí varianta je tepelné čerpadlo. Nemusíte platit přípojku plynu a získáte nízký tarif elektřiny pro domácnost. Ale potřebujete nízkoteplotní soustavu, takže byste měli zateplit dům. Čím lépe to uděláte, tím nižší budete potřebovat výkon čerpadla a případně menší zemní kolektor nebo vrt. To znamená finanční úsporu.

Drahé vytápění elektřinou

Levná elektřina

Vytápíte elektřinou, což je drahé, ale nemáte komín ani přípojku plynu. V 90. letech stát dotoval přímotopy, aby lidi odvedl od uhlí k tehdy levné elektřině. "Cena elektřiny však vzrostla, jen za posledních pět let o 15 procent," počítá Zdeněk Krejčí, energetický poradce z Energy Centre České Budějovice.

Drahý je i provoz elektrokotlů a akumulačních kamen. Řešením je zateplit dům natolik, že ceny elektřiny díky nízké spotřebě nebudou vadit. Protože jste zvyklí na komfort ovládání, můžete sáhnout po tepelném čerpadle, ideálně vzduch-voda. Možností je i kotel na pelety, či na plyn, ale potřebujete komín, u plynu navíc přípojku.

Nákladné vytápění plynem

Později zase stát podporoval plynofikaci, ale pak plyn zdražil. Na venkově se nabízí přejít na dřevo, někdy ho však bývá málo a zdražuje. Podle Zdeňka Krejčího se lidé zvyklí na pohodlí plynu k němu z dřeva často vracejí zpátky. Na přechod z plynu ani nejsou dotace. Náklady se však dají snížit i jinak.

Lidé často nastavují termostat tak, aby teplota co nejméně kolísala kolem požadované výše. Kvůli tomu se kotel často vypíná a zapíná, čímž dochází ke ztrátám tepla a snížení účinnosti.

"Stačí nastavit co největší rozpětí mezi spodní a horní hranicí teploty, aby se prodloužily intervaly, kdy kotel běží, nebo je vypnutý. Dobré je spojit kotel s akumulační nádrží. V tom případě pak sepne jednou, nebo dvakrát denně a úspora muže být i přes 20 procent," dává tipy Zdeněk Krejčí.