Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak ušetřit za teplo

  14:15aktualizováno  14:15
Letošní chladné dny přišly velmi brzy. Na horách dokonce už sněžilo. Takže i otužilí byli donuceni začít s topením dřív, než očekávali. Mnozí však platí mnohem víc, než by museli. Protože si pro sebe zvolili nevhodný typ vytápění.

Topení patří stále mezi nejvysší položky rodinného rozpočtu. Proto je nutné si velmi dobře rozmyslet, čím topit. "Nejlevnějším vytápěním bývá to, jehož zdroj najdete snadno v lokalitě, kde bydlíte," radí Lubomír Klobušník ze sdružení Harmonie, které se specializuje na ekologický způsob života. Proto třeba nemá cenu pořizovat si v Praze pouze vytápění na dřevo či pelety, na druhé straně je zbytečné hyzdit zahradu u šumavské chalupy propanbutanovou nádrží a platit ne zrovna malé částky.

Záložní zdroj vytápění se vyplatí
"Zvláště na vesnicích je vhodným typem vytápění biomasa. Ať už jde o kusové dřevo, pelety či štěpky," říká Roman Šubrt z budějovického Energy Centra, které se zabývá bezplatným poradenstvím úspor energie. "Biomasa je zdrojem energie budoucnosti. Vytápění s ní bude čím dál výhodnější," dodává s přesvědčením Roman Šubrt, "navíc pokud si pořizujete kotel na biomasu jako jediný zdroj tepla v domě, můžete na něj získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Pro soukromé osoby je to až padesát procent."

Ceny kotlu na vytápění peletami nepatří mezi nejnižší, ale uspoříte na provozních nákladech na vytápění. Pořídit je můžete již okolo padesáti tisíc korun, kolem osmdesáti pěti tisíc korun pořídíte kotel s plně vybavenou automatikou - to znamená, že jeho součástí je podavač paliva, který umožňuje provoz kotle bez obsluhy třeba i celý týden. Neboli - dřeva se nemusíte ani prstem dotknout.

Vhodné je také pořídit si ke kotli na dřevo například akumulační nádrže, ve kterých se shromažduje přebytečné teplo na pozdější dobu. "Problémem většiny zdrojů vytápění bývá jejich závislost na zdroji elektrické energie. A je jedno, zda se to týká tepelného čerpadla, elektrického, plynového či kotle na biomasu. Proto doporučuji mít nějaké lokální topidlo - záložní zdroj, který elektřinu nepotřebuje," vysvětluje Roman Šubrt, "dobře vám poslouží například různá krbová kamna, krb nebo kamínka na dřevo, kterými si můžete zatopit alespoň v jedné místnosti, pokud dojde k výpadku elektrické energie."

"Ani teplovzdušné vytápění vás nemusí zachránit, jestliže nefunguje elektřina. Jsou totiž potřeba různé ventilátory, které výkon tohoto zdroje tepla výrazně ovlivňují," dodává nezávislý energetický poradce Lubomír Klobušník.

Nejen tam, kde nemáte moc šancí na to, abyste si mohli pořídit dva různé zdroje vytápění - týká se to hlavně bytu a domu ve městech, kde není místo pro tepelné čerpadlo, instalaci slunečních kolektorů nebo skladování dřeva či pelet - se vyplatí, pokud topíte zemním plynem, použít plynový kondenzační kotel. U něj se uvádí účinnost i více než sto procent.

To proto, že se vypočítává ze spalného tepla plynu. Kondenzační kotel navíc oproti běžným plynovým kotlum využívá k vytápění i takzvané latentní teplo obsazené ve spalinách, které u běžných kotlů odchází do komína. Kondenzační kotel by měl být napojen na nízkoteplotní vytápěcí systém a jeho osazení by mělo být provedeno na základě projektu vytápění.

"Pokud vsak dům třeba při rekonstrukci dobře zateplíte, můžete na základě projektu vytápění většinou kondenzační kotel propojit na stávající otopný systém," radí Lubomír Klobušník. Kondenzační kotel dnes můžete pořídit už asi od čtyřiceti pěti tisíc korun.

Alternativní zdroje energie
U novostaveb a větších rekonstrukcí si můžete také pořídit vytápění, které využívá takzvané alternativní zdroje. To jsou například tepelná čerpadla či solární kolektory. "Jejich pořízení má však smysl a největší efekt tehdy, když má novostavba či rekonstruovaný dum dobře udělanou tepelnou izolaci.

Je vhodné přemýšlet na dlouhou dobu dopředu. Vývoj požadavku na tepelné izolace ukazuje, ze během několika málo desetiletí se budou stavět domy z konstrukcí o součinitelech prostupu U = 0,25 W/m2K a méně. Tato písmenka a čísla vypadají nesrozumitelně, ale spočítat by vám je měl každý projektant podle tabulek, které uvádějí izolační hodnoty jednotlivých materiálu," vysvětluje Roman Šubrt, "bohužel mnoho současných domu nesplňuje ani podstatně nižší nároky, které požadují naše současné normy.

A špatně tepelně izolovaný rodinný dům vytápěný tepelným čerpadlem je na tom po finanční stránce mnohem hůř než dobře izolovaný dům s elektrickými přímotopy. Tím však neprosazuji přímotopy, jen se snažím upozornit na to, že tepelné čerpadlo není všelék."

Provoz tepelných čerpadel patří mezi levnější zdroje tepla ve srovnání s elektrickým vytápěním. Nevýhodou bývá jen větší částka na jejich pořízení. "Můžete ale využít různé dotace. Například na ohřev teplé vody a případně i přitápění solárními kolektory se poskytovala dotace až do výše padesáti procent z pořizovací ceny. U tepelných čerpadel je to třicet procent z pořizovací ceny," říká Lubomír Klobušník.

Investice do systému solárních kolektorů se zásobníkem na teplou užitkovou vodu může být u rodinného domu až dvě stě tisíc korun. V našich podmínkách ho můžete použít spíše jen na ohřev teplé vody a na přitápění. Návratnost investic záleží na tom, s jakým zdrojem energie ohřev vody slunečními kolektory porovnáváte. Průměrně to bývá kolem pěti až dvanácti let.

U tepelných čerpadel se počáteční investice může pohybovat asi od sta tisíc korun, avšak připočítejte ještě pořízení například hlubinného vrtu, ze kterého bude čerpadlo získávat energii pro vás dum, položení rozvodu trubek do plošných výkopu a podobně. Celkové investice na rodinný dum se pohybují okolo tri sta padesáti tisíc korun, ale může to být pochopitelně více.

Ale ani tepelná čerpadla nepokryjí celou potřebu energie na vytápění, protože by se musely dimenzovat na maximální výkon v nejtužší zimě. Proto se obvykle tepelné čerpadlo navrhuje na takový výkon, aby zvládlo vytápění po většinu topného období a na vytápění ve velkých mrazech slouží ještě takzvaný bivalentní zdroj energie - nejčastěji elektrický kotel. "Ten bývá součástí tepelného čerpadla," říká Roman Šubrt.

Elektrický kotel jako zdroj další energie je výhodný i proto, že tepelné čerpadlo potřebuje ke svému provozu elektrickou energii (a to průměrně ročně ve výši jedné třetiny té elektřiny, která by byla spotřebována v případe, že by se topilo elektřinou), takže platíte paušálně po celý rok určitou částku elektrárnám. Jako druhý zdroj tepelné energie můžete zvolit i kotel na zemní plyn. "Pak je vsak nutné počítat s tím, že kromě paušálu, který platíte za elektřinu pro tepelné čerpadlo, platíte i měsíční paušál za plyn, a to sto padesát čtyři korun," říká Lubomír Klobušník.

Ostatní alternativní zdroje energie se na vytápění rodinných domu nevyplatí.

 


Srovnání spotřeb a cen energií na vytápění

Palivo - Energie

Měrná jednotka

Cena paliva (Kč/m.j.)

Roční účinnost (%)

ČR

Cena za 1 kWh v korunách
Rakousko

SRN

Výhřevnost paliva

Dřevo

kg

0,99

65

0,381

1,18

1,07-1,64

4,00 kWh/kg

Dřevěné brikety

kg

3,70

75

0,910

1,84

nezjištěno

5,42 kWh/kg

Hnědé uhlí

kg

1,70

65

0,523

nezjištěno

1,82

5,00 kWh/kg

Černé uhlí

kg

3,30

67

0,579

2,50

1,58

8,50 kWh/kg

Brikety - HU

kg

2,50

67

0,583

nezjištěno

1,65

6,40 kWh/kg

Koks

kg

4,55

70

0,855

nezjištěno

1,52

7,60 kWh/kg

Extra lehký topný olej

kg

12,82*

80

1,375

1,33

1,15

11,38 kWh/kg

Zemní plyn

m3

6,40**

80

0,889**

1,78

1,38

9,28 kWh/m3

Propan - butan

kg

20,60***

80

2,011***

2,79

nezjištěno

12,80 kWh/kg

Elektřina - akumulační vytápění

kWh

0,92**

98

0,938**

2,66

2,18

1 kWh/kWh

Elektřina - přímotopné vytápění

kWh

1,10**

99

1,111**

4,77

4,52

1 kWh/kWh

Tepelné čerpadlo

kWh

1,00**

300

0,333**

nezjištěno

1,49

1 kWh/kWh

Centrální zásobování teplem

GJ

320,14)

95

1,212

1,23****

1,44

277,78 kWh/GJPoznámka: *cena po vrácení spotřební daně, **k ceně je nutné připočítat stálé měsíční platy dle velikosti jističů u elektřiny (orientačně 198,- až 1254,-Kč/měsíc) a dle velikosti odběru u plynoměru (orientačně 154,-Kč/měsíc), ***k ceně je nutné připočítat stálé náklady na pravidelné revize tlakové nádoby, ****k ceně je nutné připočítat stálý roční poplatek ve výši 902 Kč za každou kW požadovaného příkonu (současné novostavby RD se pohybují okolo 12 kW, tedy 12 x 902,-Kč)
Zdroj: Energy Centre České Budějovice


Roční náklady na vytápění průměrného rodinného domku*


palivo

náklady (Kč)

Hnědé uhlí

17 500

Pelety

30 300

Černé uhlí

19 300

Zemní plyn

29 600

Koks

28 500

Elektřina (akumulační)

31 300

Elektřina (přímotop)

37 000

Propan

67 000


Poznámka:
*) Počítá se s roční spotřebou 120 GJ (1GJ = 277,78 kWh). Jde o platby bez stálých poplatků a investičních nákladů. Vhodný způsob vytápění je možné bezplatně konzultovat s odborníky sdružení Energy Centre České Budějovice,
e-mail: office@eccb.cz, tel. 387 312 580 Zdroj: Energy Centre České Budějovice


Chcete vědět, kolik protopíte ve vašem domě?

Stačí si zadat internetovou adresu www.eccb.cz (Energy Cetre) a kliknout na "ceny energií".

Po vyplnění údajů se vám v tabulce okamžitě přepočítají hodnoty pro různé typy energií - a vy se můžete rozhodnout, která bude pro vás cenově nejvýhodnější.Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...

Byt pro mladou dívku, dvě kočky a robota si vyžádal odolné materiály

Kuchyň s obývacím pokojem propojuje jednolitý dřevěný dekor podlahy. Prostor...

Každodenní dojíždění za prací do Prahy bylo únavné. Také platit nájemné v době, kdy měsíční splátky hypotéky nebyly o...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Najdete na iDNES.cz