Pokud jde o třídění odpadu, patří Češi k nejlepším v Evropě. Novinku, vak na...

Pokud jde o třídění odpadu, patří Češi k nejlepším v Evropě. Novinku, vak na tříděný odpad, můžete vyprat i v pračce, ocení jej nejen ti, kteří si vozí „domů“ odpad z chat či chalup. | foto: IKEA

IKEA tvrdí: Češi více šetří, přesto vyhazují jídlo a plýtvají vodou

  • 240
Strýček Skrblík by měl radost. Češi se snaží nejen více šetřit, ale chtějí i žít mnohem ohleduplněji k životnímu prostředí. Více než 70 procent českých domácností se zajímá o snižování spotřeby energie a vody a množství odpadu.

Více než 90 procent z těchto domácností se o šetření aktivně zajímá a polovina domácností si snižování spotřeby energie a vody dala jako novoroční předsevzetí. Pro 31 % Čechů je hlavní motivací snížení výdajů domácnosti, 65 % pak myslí jak na úsporu financí, tak i na ohleduplnost k životnímu prostředí.

Někteří si však příliš nevědí rady, jak na to, a tak bezmála 60 % procent z nich dokonce vyhazuje nespotřebované jídlo alespoň jednou měsíčně. Pokud by se však počítalo množství, vyznívá konečný výsledek ještě mnohem hůř. Třetina zakoupených potravin totiž končí v popelnicích!

To vyplynulo z průzkumu zaměřeného na život v českých domácnostech a jejich přístup k šetrnému životnímu stylu, který realizovala společnost IKEA Česká republika ve spolupráci s výzkumnou agenturou Simply 5.

LED zdroje šetří spotřebu elektrické energie.

Jak rychle snížit výdaje

„Stále více Čechů chce žít doma úsporněji a šetřit životní prostředí, což je jedním z nejsilnějších současných trendů v bydlení. Řada z nich však neví, jaká řešení zvolit, nebo se jim zdá, že jsou to jen maličkosti,“ říká Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj ve společnosti IKEA ČR.

Mezi způsoby, jak snížit výdaje, patří například výměna žárovek. „Výsledky průzkumu ukázaly, že 39 % Čechů stále používá neúsporné běžné žárovky a deset procent respondentů dokonce používá výhradně tyto žárovky. Přitom výměnou jedné z nich za úsporné žárovky s LED technologií lze při běžném používání ročně ušetřit i více než 300 korun,“ zmiňuje jeden z příkladů Víšek.

Mnozí lidé však mají k LED zdrojům nedůvěru, jsou přesvědčeni, že nevydrží a brzy prasknou, vyčítají jim vysokou cenu. Jenže nové výrobky už nabízejí mnohem vyšší kvalitu než ty, které se objevily na trhu před několika lety. IKEA se proto rozhodla, že od září 2015 už nebude nabízet jiné světelné zdroje, dokonce skončí i s takzvanými úsporkami.

Podle průzkumu celkem 53 % z dotazovaných používá plynové sporáky, dalších 12 % českých domácností energeticky náročné elektrické sporáky a jen 8 % respondentů moderní indukční varné desky. Ty jsou přitom až o 40 % úspornější a vodu přivedou k varu o 60 % rychleji než desky sklokeramické, které v České republice používá 25 % domácností.

Plastové dózy usnadňují ukládání.

Na plynu vaří více než polovina domácností v Česku.

Průzkum také odhalil, že téměř 80 % českých domácností občas myje nádobí pod tekoucí vodou a téměř třetina (31 procent) nádobí myje převážně tímto způsobem. Třeba po velkém rodinném obědě tak spotřebují až 120 litrů vody, zatímco myčka by si klidně vystačila s deseti litry.

Třídit umíme

Nejčastějším způsobem šetrného chování Čechů v domácnostech je třídění odpadu. Více než 90 % dotazovaných v průzkumu uvedlo, že doma třídí odpad.

Celkem 62 % domácností používá na třídění plastové či papírové tašky. „Necelých deset procent domácností používá chytrá řešení v podobě moderních systémů a košů, která jim usnadňují třídění,“ prozrazuje Víšek.

Další z hlavních témat současnosti je plýtvání jídlem. Bezmála 60 % českých domácností vyhazuje nevyužité potraviny minimálně jednou měsíčně, pětina dokonce jednou týdně.

Nejšetrnější jsou senioři, nejméně pak lidé ve věku mezi 20 až 40 lety. A překvapivě i rodiny s dětmi. Přesto se něco mění i zde, pozitivní trend představuje i to, že 83 % Čechů už věnuje pozornost správnému skladování potravin v chladničce.

Plastové koše na tříděný odpad si získaly rychle oblibu.

U baterií se běžně používají perlátory omezující spotřebu vody.

Další zajímavá zjištění průzkumu:

  • ·Pětina (20 %) českých domácností vyhazovala během Vánoc nespotřebované jídlo.
  • Zájem o snížení spotřeby vody, energie i produkovaného odpadu mají všechny generace, muži i ženy a rodiny i jednotlivci (vždy nad 90 % respondentů).
  • 27 % Čechů alespoň občas zachytává studenou vodu, než začne z kohoutku téct teplá, a dále ji využívá například na zalévání rostlin.
  • Pouze 21 % českých domácností pěstuje bylinky v bytě nebo na balkoně. Není to běžné tak jako pěstování rostlin na zahradě.
  • Téměř v polovině domácností (49 %) si Češi odložili některé z vánočních dárkových papírů na příští rok.
  • Více než 40 % domácností používá výhradně nebo většinou baterie, které nelze nabíjet.

Poznámka: Průzkum byl realizován ve spolupráci společnosti IKEA Česká republika a agentury Simply5 na reprezentativním vzorku 500 domácností České republiky v srpnu 2014 a v lednu 2015.