Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak určíte cenu vašeho domu

  1:00aktualizováno  1:00
Tržní cenu, za niž chcete nemovitost prodat, vám může pomoci určit buď realitní agent za provizi, nebo odhadce, rovněž za pár tisíc korun, nebo si můžete poradit sami.
U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek

U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek

Pokud hodláte prodat svůj dům či byt, musíte v první řadě vědět, za kolik můžete nemovitost zájemcům nabídnout. Je však vůbec reálné, abyste cenu odhadli sami? Není to tak jednoduché.

"Laik může těžko odhadnout cenu tak přesně jako seriózní realitní kancelář,“ tvrdí Ivo Gavlas ze stejnojmenné realitní a aukční kanceláře.

Rozhodující je totiž, kolik je kupující za vaši nemovitost ochoten zaplatit, tedy její tržní cena. A tu nelze přesně vypočítat, ale pouze odhadovat na základě znalosti trhu a výsledků pomocných výpočtů.

Porovnávejte s okolím
Pokud se přesto rozhodnete, že to zkusíte sami, musíte se dobře připravit. Jak na to? Odborníci doporučují především porovnat ceny nemovitostí ve vaší čtvrti.

Existuje mnoho faktorů, které cenu, za niž se dá nemovitost prodat, ovlivňují. Jedním z nejdůležitějších je lokalita.

Například za byty či domy v Praze si jejich majitel může říci až několikanásobně více než za podobné nemovitosti v malé obci ve středních Čechách, v níž je jeden malý obchůdek a autobus tam jezdí dvakrát denně.

Zjistěte si také, zda někdo ve vašem okolí neprodává podobnou nemovitost. A podívejte se na aktuální nabídky (ne starší než čtrnáct dní) na internetových realitních serverech.

"Prodávající si sice může udělat hrubý odhad hladiny ceny na základě zkušeností známých nebo kamarádů a informací z internetu, ale pozor, právě internet může být zavádějící,“ upozorňuje Gavlas.

Objevují se tam totiž ceny nabídkové, nikoliv ceny, za které se skutečně nemovitost prodá. "Navíc je internet doslova zaplaven spoustou bytů, které nikdy nebyly nikde v nabídce,“ dodává Gavlas.

Podívat se můžete i na cenové mapy: například veřejně přístupná je mapa pražského magistrátu. Zkusit můžete i Institut regionálních informací, který na svých stránkách zveřejňuje průměrnou cenovou hladinu v jednotlivých oblastech.

Nebo si pozvěte znalce, tomu sice také zaplatíte (většinou do pěti tisíc korun), ale jeho odhad bude sedět. Zeptat se můžete i v bance, která nabízí hypotéky, nebo u finančních poradců, i tam mají odborníci cenové mapy a možná vám dokonce "dodají" i kupce

Co je na mém domě lepší než na sousedově?
Pokud se vám v okolí podaří sehnat někoho, kdo nedávno prodal nebo koupil dům a prozradí vám za kolik, je na vás, abyste si udělali podrobné srovnání.

Co má můj dům lepší než sousedův a naopak? Třeba mám větší pozemek, ale zase bydlím blízko továrny. Důležitá je i velikost domu, jeho stav, to znamená, zda jde o novostavbu, nebo o dům po či před rekonstrukcí.

"Velice žádané jsou takzvané prvorepublikové domy. Naopak ty, jež vyžadují nákladnou rekonstrukci a nejsou okamžitě obytné, jsou vyhledávány méně," říká Kateřina Šauerová z Maxima Reality.

U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek. Čím větší, tím lepší, za ideál se považuje podle odborníků parcela kolem dvou tisíc metrů čtverečních.

Větší je zájem o mírně svažité pozemky s orientací na jih či jihozápad. Cenu mohou zvýšit, i když nijak výrazně, další stavby, jako je garáž, zahradní altán či bazén.

Kdy jde cena dolů
Existuje i řada faktorů, které naopak cenu domu snižují. Nachází se dům v zátopové oblasti? Leží pozemek v ochranném pásmu plynového vedení? Je přímo na vaší zahradě sloup elektrického vedení? Pak budete muset něco slevit.

"Stejně špatně se bude prodávat dům třeba s narušenou statikou nebo s výskytem radonu. Odstranění závad totiž může být velmi nákladné,“ říká soudní znalec v oboru nemovitostí Petr Kašpar.

Na hodnotě domu nepřidá ani lokální vytápění na dřevo, staré elektrorozvody, kontaminovaná studna či stará a děravá odpadní jímka.

Poměrně zásadně mohou cenu domu směrem dolů ovlivnit i věcná břemena - například dožití určité osoby v domě nebo průchod přes pozemek pro souseda.

Dokud roste poptávka, zvyšují se ceny
Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Rodinný dům ve svahu je otevřený světlu i díky terasám a spoustě skla

Téměř všechny pokoje mají možnost přímého nebo bočního výstupu na terasy domu,...

Majitelé s bydlením v rodinném domě již měli zkušenost, ale starý dům jim už z mnoha důvodů nevyhovoval. A tak hledali...Najdete na iDNES.cz