Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak určíte cenu vašeho domu

  1:00aktualizováno  1:00
Tržní cenu, za niž chcete nemovitost prodat, vám může pomoci určit buď realitní agent za provizi, nebo odhadce, rovněž za pár tisíc korun, nebo si můžete poradit sami.
U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek

U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek

Pokud hodláte prodat svůj dům či byt, musíte v první řadě vědět, za kolik můžete nemovitost zájemcům nabídnout. Je však vůbec reálné, abyste cenu odhadli sami? Není to tak jednoduché.

"Laik může těžko odhadnout cenu tak přesně jako seriózní realitní kancelář,“ tvrdí Ivo Gavlas ze stejnojmenné realitní a aukční kanceláře.

Rozhodující je totiž, kolik je kupující za vaši nemovitost ochoten zaplatit, tedy její tržní cena. A tu nelze přesně vypočítat, ale pouze odhadovat na základě znalosti trhu a výsledků pomocných výpočtů.

Porovnávejte s okolím
Pokud se přesto rozhodnete, že to zkusíte sami, musíte se dobře připravit. Jak na to? Odborníci doporučují především porovnat ceny nemovitostí ve vaší čtvrti.

Existuje mnoho faktorů, které cenu, za niž se dá nemovitost prodat, ovlivňují. Jedním z nejdůležitějších je lokalita.

Například za byty či domy v Praze si jejich majitel může říci až několikanásobně více než za podobné nemovitosti v malé obci ve středních Čechách, v níž je jeden malý obchůdek a autobus tam jezdí dvakrát denně.

Zjistěte si také, zda někdo ve vašem okolí neprodává podobnou nemovitost. A podívejte se na aktuální nabídky (ne starší než čtrnáct dní) na internetových realitních serverech.

"Prodávající si sice může udělat hrubý odhad hladiny ceny na základě zkušeností známých nebo kamarádů a informací z internetu, ale pozor, právě internet může být zavádějící,“ upozorňuje Gavlas.

Objevují se tam totiž ceny nabídkové, nikoliv ceny, za které se skutečně nemovitost prodá. "Navíc je internet doslova zaplaven spoustou bytů, které nikdy nebyly nikde v nabídce,“ dodává Gavlas.

Podívat se můžete i na cenové mapy: například veřejně přístupná je mapa pražského magistrátu. Zkusit můžete i Institut regionálních informací, který na svých stránkách zveřejňuje průměrnou cenovou hladinu v jednotlivých oblastech.

Nebo si pozvěte znalce, tomu sice také zaplatíte (většinou do pěti tisíc korun), ale jeho odhad bude sedět. Zeptat se můžete i v bance, která nabízí hypotéky, nebo u finančních poradců, i tam mají odborníci cenové mapy a možná vám dokonce "dodají" i kupce

Co je na mém domě lepší než na sousedově?
Pokud se vám v okolí podaří sehnat někoho, kdo nedávno prodal nebo koupil dům a prozradí vám za kolik, je na vás, abyste si udělali podrobné srovnání.

Co má můj dům lepší než sousedův a naopak? Třeba mám větší pozemek, ale zase bydlím blízko továrny. Důležitá je i velikost domu, jeho stav, to znamená, zda jde o novostavbu, nebo o dům po či před rekonstrukcí.

"Velice žádané jsou takzvané prvorepublikové domy. Naopak ty, jež vyžadují nákladnou rekonstrukci a nejsou okamžitě obytné, jsou vyhledávány méně," říká Kateřina Šauerová z Maxima Reality.

U rodinných domů zvyšuje cenu také pozemek. Čím větší, tím lepší, za ideál se považuje podle odborníků parcela kolem dvou tisíc metrů čtverečních.

Větší je zájem o mírně svažité pozemky s orientací na jih či jihozápad. Cenu mohou zvýšit, i když nijak výrazně, další stavby, jako je garáž, zahradní altán či bazén.

Kdy jde cena dolů
Existuje i řada faktorů, které naopak cenu domu snižují. Nachází se dům v zátopové oblasti? Leží pozemek v ochranném pásmu plynového vedení? Je přímo na vaší zahradě sloup elektrického vedení? Pak budete muset něco slevit.

"Stejně špatně se bude prodávat dům třeba s narušenou statikou nebo s výskytem radonu. Odstranění závad totiž může být velmi nákladné,“ říká soudní znalec v oboru nemovitostí Petr Kašpar.

Na hodnotě domu nepřidá ani lokální vytápění na dřevo, staré elektrorozvody, kontaminovaná studna či stará a děravá odpadní jímka.

Poměrně zásadně mohou cenu domu směrem dolů ovlivnit i věcná břemena - například dožití určité osoby v domě nebo průchod přes pozemek pro souseda.

Dokud roste poptávka, zvyšují se ceny
Autoři:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Stačí si koupit byt v Miami a dostanete zdarma automobil Aston Martin

Vizualizace: budova ve tvaru plachty vyroste až do výšky 250 metrů, stane se...

Při koupi bytu automobil Aston Martin zdarma? Proč ne. Takový benefit mohou nyní získat zájemci o bydlení v mrakodrapu...

Najdete na iDNES.cz