Jak to řeší architekt

- Každá kuchyně by měla být výsledkem dlouhého a pečlivého zvažování. Právě tato místnost patří při zařizování k nejsložitějším, člověk se zde snadno dopustí chyb. A ty stojí nejen hodně peněz, ale mohou také zbytečně komplikovat práci a dokonce i bezpečnost.

Většina prodejců má proto architekta, který zná nejlépe sortiment, jenž nabízí. Někde je tato služba zdarma, ale zpravidla se její cena - obvykle kolem 1500 korun - odečítá od konečné částky za kuchyň. Tento přístup chrání firmy před chytráky, kteří by si nechali navrhnout kuchyň, a pak si ji koupili u jiného prodejce.
Než se půjdete poradit s architektem, zvažte si pečlivě, co od kuchyně chcete, jak opravdu žijete a jak často vaříte. Zvažte, zda sporák v ceně kolem sto tisíc vybavený elektronikou a s manuálem stejně velikým jako mají nejsložitější počítačové systémy, skutečně využijete. Možná bude pro vás lepší "chytrá" mikrovlnná trouba, jež dokonce pozná, co jste do ní vložili, a vestavné espresso na dva a půl litru vody od Miele, byť vás přijde na 50 tisíc. Kávu si totiž většina lidí vaří několikrát denně.
Pokud máte spojenou kuchyňskou a obývací část, počítejte s tím, že se u kuchyňského nábytku doporučuje použít na čelní dvířka shodnou nebo obdobnou dřevinu, z jaké je vyroben nábytek v obývací části. Bílé provedení, které je jinak stále nejoblíbenější barvou u kupovaných kuchyní, je v případě přímého spojení s obývacím pokojem nevhodné.

K představě je potřeba i plánek
Mnozí lidé přicházejí do prodejen s plánkem. Ten by měl obsahovat přesné rozměry místnosti, velikost a umístění oken a dveří (včetně rámů, výšky parapetu a směru otevírání dveří), rozměry a umístění topidel, zakreslený rozvod vody, elektřiny, plynu, výpusti a vývody, umístění komínu apod.
Představu byste měli mít také o spotřebičích. Jestliže toužíte po spojení obývacího pokoje a kuchyně, nevšímejte si jen ceny a designu, ale nezapomeňte také na hlučnost a výkon jednotlivých přístrojů. Žádného muže asi nepotěší, když se mu do nejnapínavějšího okamžiku fotbalového utkání či zpráv v televizi začne mísit hlasité "pobrukování" myčky, nebo když se zapřísáhlý nepřítel česneku bude muset ke kávovému aroma smířit s vůní topinek, jež si dopřejí ostatní členovbé rodiny.

Na návštěvě v jednom bytě
Tvrdí se, že kvalitu kuchyně určuje dispoziční řešení, každý architekt jej však může pojímat po svém. To dokazují i různá řešení obytné kuchyně s obývacím pokojem, které měly naznačit i řešení obývací části. To je totiž věc, kterou opomíjejí i mnohá kuchyňská studia, jejichž reklamy přitom najdete ve všech specializovaných časopisech o bydlení. Ti, kteří podobný přístup zažili, radí zcela jednoznačně: Pokud se vás při řešení kuchyně architekt nezeptá, jak vypadá - nebo jak počítáte, že vypadat bude - další část pokoje neboli obývací pokoj, rychle se otočte a jděte jinam.

Bydlení pro dva
Architekt Jaroslav Marek z kuchyňského studia Interiéry Sedlák navrhl kuchyň pro mladé bezdětné manžele (případně s jedním malým dítětem). První varianta za 183 265 korun (nábytek včetně doplňků) využívá skřínek, na jejichž výrobu byla použita lakovaná MDF deska v kombinci s dřevinou, bukem nebo olší. Druhá verze je levnější, protože nábytek je z lamina (kombinace imitace dřeva a pastelového provedení).
Za spotřebiče - sporák, myčka, odsavač, lednice - by rodina zaplatila od 76 050 korun (Zanussi) a výš, pokud by se rozhodla třeba pro značku Miele, Electrolux, AEG apod.
"Konstrukčně je kuchyň řešena tak, aby plně vyhovovala současným nárokům na moderní bydlení. Spojuje tak nenásilně odpočinkovou část bytu a kuchyň. Kombinace barev a dřeviny musí být uklidňující, proto jsem volil jemné pastelové odstíny (žlutá, světle zelená, okrová apod.) s dřevinou. Pokud chcete dosáhnout toho, aby interiér měl klidnější výraz, je nejvhodnější olše, techničtější verzi představuje buk. Prvky, jež oddělují pracovní část kuchyně od obývacího pokoje, zejména skleněná vitrina, přechod obou částí příjemně zjemňují. Zástěnu za varnou částí, kterou tvoří volně stavitelné police ze skla a dřeviny, si uživatel může volně měnit podle vlastní fantazie a potřeb."

Architektka Lenka Třasáková z pražské firmy KLOU CZ použila pro vybavení kuchyňská části nábytek od italské firmy Antares, a to typ Brio. Cena sestavy včetně nerezové digestoře Cappa Nox (cena přibližně 42 000 korun), ale bez spotřebičů, je 228 808 korun. Atypický stůl se třemi židlemi pak stojí 34 500 korun.
Na obklad a dlažbu použila Lenka Třasáková stejnou značku - Cerim (2,8 m2 obkladu v krémové barvě, 0,5 m2 vzor žlutá kostka a 24 kusů dlaždic vzor žlutá linka) za 4 940 korun, k tomu dlažbu v karamelové barvě 7,4 m2 za 4433 korun. Osvětlení od fimy Lumina - závěsná lampa Maxi Elle stojí 13 170 korun. Konečná cena kuchyně, včetně montáže a položení podlahy či obkladů tak přijde na 285 851 korun.
V obývací části použila Lenka Třasáková sestavu Polo s televizním stolkem od firmy Battistella za 81 065 korun, sedací soupravu Salotti "Kico" (dvoupohovka za 39 396, trojpohovka 43 678  korun), konferenční stolek Miniforms (110 x 60 x 40 centimetrů) za 17 397 korun. Stojací lampa Ayla terra přijde na 12 963 korun, plovoucí podlaha Fiboloc, která představuje takzvaný zámkový systém bez lepení - 30,5 m2 - stojí 18 895 korun. Za zařízení obývací části zaplatíte celkem 213 895 korun.

Jak to řeší architekt.