Jak skončí pražská panelová sídliště

Každý třetí Pražan bydlí na jednom ze čtyřiapadesáti sídlišť v metropoli. Jaká však je budoucnost panelových kolonií, jejichž údržba byla dlouho zanedbávána? Pražská sídliště čekají velké stavební proměny. Ale zatím jen na papíře. Konkrétních plánů je málo.

Město má vypracovanou podrobnou analýzu regenerace panelových sídlišť, ale na plošnější řešení chybějí peníze.

Městské části to řeší své odprodejem bytů. Odpovědnost za zanedbané domy padá na obyvatele, kteří mnohdy ani nevědí, jaké investice je v budoucnu čekají, a celá situace se jen zhoršuje.

Životnost panelových domů se totiž chýlí ke konci. U některých domů postavených v šedesátých letech se tehdy počítalo, že vydrží jenom třicet až padesát let. To znamená, že nyní jsou na hranici životnosti.

"O tom, že jsou panelové domy ve špatném stavu, není pochyb, i když statici jsou optimisté," řekla Magda Filipová z magistrátního útvaru rozvoje, která spolupracovala na analýze regenerace sídlišť.

"O vadách konstrukčních materiálů jsou celé knihy," dodala. Některé banky už dokonce neposkytují na koupi bytu v paneláku hypotéky. „Jejich hodnota bude klesat, už je nepovažujeme za vhodnou zástavu,“ vysvětlila mluvčí HVB Bank Petra Kopecká.

Jak oživit sídliště:
Rozhovor se starostou Davidem Vodrážkou

Přitom na sídlištích bydlí 40% Pražanů, takže jejich stav nelze ignorovat. "Já to tak nevidím, jejich životnost může být velmi dlouhá. Problémem ale mohou být obvodové pláště nebo lodžie, které jsou vystavené vlivům počasí," řekl rektor ČVUT Jiří Witzany.

Odborníci se shodují: hlavním problémem je nedostatek peněz. Loni metropole získala od státu čtyřiašedesát milionů korun, za něž opravila dva tisíce sto bytů. "Aby se sídliště opravila a dostavěla celoplošně, na to nebudou peníze nikdy," upozornila Filipová. A nejde jen o domy, ale i o jejich okolí.

Například největší pražské sídliště Jižní Město nebylo nikdy dostavěno. Už na začátku chyběly peníze. Do domů stavěných podél dráhy jeřábu nahustili maximální počty bytů a vedle jen to nejzákladnější: škola, zdravotní středisko, obchod. A třeba plochy u stanic metra zůstaly dodnes nezastavěné.

Stejně jako další sídlištní lokality má i Jižní Město velké problémy s nevyjasněnými majetkovými vztahy k pozemkům.

"Aby se dohodli vlastníci pozemků, investor, a aby to ještě zapadalo do koncepce rozvoje města, to je někdy dost složité," nastínila Jitka Boušková, garant projektu budoucnosti Jižního Města. To se podle ní týká stavby centrálního parku i třeba projektu Bulvár, který měl doplnit, co chybí - obchody, služby.

Jediná lokalita, která se v současné době připravuje, je u stanice metra Chodov. "A to jen díky tomu, že jakýsi osvícený starosta ve dvacátých letech tyhle pozemky vykoupil, takže jsou obce," dodala.

Lidé, kteří by měli zájem se seznámit s podrobnou analýzou stavu "svého" sídliště, mají podle Marie Plívové z útvaru rozvoje magistrátu možnost ve čtvrtém patře Staroměstské radnice v sále architektů.

Některé problémy panelových sídlišť:

1. Nízká životnost

2. Střechou zatéká

3. Objevují se trhliny

4. Špatná tepelná izolace

5. I po zateplení se v budoucnu mohou objevit poruchy

6. Netěsní okna

7. Do lodžií

8. Nevyhovují umakartová jádra

9. Nevyhovující výtahy (podle parametrů EU)


Části panelových domů dosloužily. Městské části byty raději odprodávají nájemníkům.