Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si doma udělat tělocvičnu

Fitness centra jsou dnes sice už i v menších městech, ale ne každý člověk má zájem nebo čas do veřejných tělocvičen chodit. Kdo vyšetří ve svém rodinném domě volnou místnost nebo má na chalupě třeba nevyužitou stodolu či bývalý chlév, může zvolit jiné řešení - domácí fitness centrum.

Mít doma vlastní tělocvičnu zatím není pro většinu lidí samozřejmostí. Při modernizaci domů nebo výstavbě nových už se ale o ní začíná uvažovat. A to nejen jako o projevu novodobého přepychu. Cena totiž nemusí být astronomická.

Začít můžete jedním strojem a tělocvičnu vybavovat postupně. Domácí fitness je reakce na skutečnost, že život je plný neustálého napětí, shonu a spěchu a že moderní domov by měl poskytovat soukromí s možností relaxovat a zbavit se stresu prostřednictvím zdravé fyzické aktivity, jak to propaguje světový trend wellness.

Před zařizováním domácí tělocvičny by mělo být jasné, kolik lidí ji bude využívat a k jakému typu cvičení, protože od toho se bude odvíjet skladba vybavení a doplňků. Vyplatí se nenechávat výběr zařízení pouze na architektech či stavbařích, odborně poradí i specializovaní prodejci posilovacích zařízení.

Fitness se „šije“ na míru
„Pořízení domácího fitness centra se neobejde bez přípravy, zejména vyjasnění si některých základních otázek,“ radí Roman Klvaňa, odborník na domácí i veřejná fitness centra.

Domácí posilovny je možné navrhnout několika způsoby: s důrazem na kladková zařízení; na volné činky a závaží; na zařízení určená pro trénink srdce a cévní soustavy; a pro udržení celkové kondice. Zrovna tak je možné využít různých kombinací.

Kdo bude cvičit
Při výběru zařízení je podle poradenského centra DOMAFIT FITNESS důležité také pohlaví, věk, vyspělost a cíl uživatelů. Pokud budou domácí fitness využívat ženy, bude skladba vybavení jiná než u uživatelů obojího pohlaví nebo převážně mužských.

Stejně tak, když cílem využívání domácího fitness bude budování svalové hmoty a tvarování těla nebo posilování srdeční soustavy.

„Zvláštní zřetel by se měl brát na možnosti dětí,“ připomíná ortoped Jiří Půlpán. „Při výběru zařízení je nutné informovat se u lékaře, do jaké míry je cvičení pro dítě žádoucí a které cviky jsou nebezpečné pro jeho neukončený růst.“

Co nesmí v posilovně chybět
Ke zvýšení tělesné kondice slouží vytrvalostní aerobní stroje, především rotoped (stacionární kolo) nebo crossový trenažér. Některé typy crossových trenažérů lze složit, takže po sklopení zabírají méně místa než rotopedy.

Jsou neodmyslitelnou součástí domácí posilovny hlavně pro ženy, protože cvičení na trenažéru velmi efektivně tvaruje svalové partie, především zadní části dolních končetin. U kvalitních rotopedů by neměly chybět digitální displeje s integrovaným snímačem tepové frekvence. Kola s opěrou zad udrží záda ve správné poloze.

V zahraničí jsou oblíbené zejména běžící pásy. Výhoda kvalitního pásu oproti klasickému běhání spočívá v tom, že odpružená deska pod pásem šetří klouby a vazy a umožňuje běhat do kopce i z kopce a volit si vlastní tratě. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Posilování je v módě
Základním zařízením pro krásu a kondici je multifunkční posilovací stroj. Umožňuje procvičování hlavních svalových partií pomocí různých kladek s možností změny závaží.

Jeho prostorová náročnost je malá a je zcela nehlučný. Stroj je možné doplnit volnými činkami k regulaci závaží a sadou jednoručních činek o váze 1 až 10 kilogramů.

Důležitými doplňky jsou i polohovatelná lavička k rozcvičení, protahování, strečinku nebo posilování břišního svalstva, žebřina či boxovací pytel.

V zrcadlech na stěnách je možné kontrolovat správnost pohybu a odreagovat se při cvičeních s velkým množstvím opakování. V domácí tělocvičně může být i video, neboť existují různé aerobní fitness programy na videokazetách.

Po cvičení je ideální navštívit saunu, ale osvědčila se i infračervená prohřívací kabina. Moderně vybavené domy do relaxačního programu ve stylu wellness zahrnují i hydromasážní vany, sprchové kouty s masážními tryskami či masážní bazénky.

Kvalita za vyšší cenu
Na trhu je množství firem, které se předhánějí v prodeji fitness zařízení za nejnižší ceny. Mívají však nezřídka nízkou životnost a menší účinnost. Kvalitní zařízení jsou biomechanicky ověřená, s prvotřídním designem, ale také s vyšší cenou.

Levné rotopedy, odborníky označované jako „nefunkční“, stojí okolo 3000 korun, solidní kolem 10 000 korun, nároční uživatelé zaplatí 18 000 až 25 000, někdy i více. Kvalitní posilovací stroje s dobře řešenou biomechanikou zatěžování svalů stojí od 35 000 do 55 000 korun.

Výhody a nevýhody domácí tělocvičny
Mezi největší výhody patří úspora peněz za vstupné i času při cestování a nezávislost na otvírací době veřejných tělocvičen. Pro cvičení mají lidé doma vlastně neomezenou dobu, záleží jen na nich.

Rovněž nemusí brát ohled na ostatní cvičící a čekat, až se uvolní posilovací stroje. Pocit soukromí navíc zvyšuje účinnost relaxace. Cvičit může najednou celá rodina.

Nevýhodou domácí tělocvičny jsou bezpochyby vyšší pořizovací náklady, i když jednorázové. Pokud cvičí člověk sám, přichází navíc o možnost odborného dohledu. Také výběr cviků je omezen možnostmi strojů v domácí tělocvičně.

Jak na domácí tělocvičnu

1. Velikost místnosti

Místnost by neměla být menší než 3x4 metry, vysoká 2,4 až 2,8 metru. Vzdálenost mezi stroji má být alespoň půl metru.

2. Přístup do tělocvičny

Při vstupu do místnosti je důležitá šířka dveří, jimiž musí projít zařízení. Nelze se spoléhat na jeho rozebíratelnost, je vhodné si předem zjistit přesné rozměry.

3. Materiál na podlahy

Podlahy jsou vhodné tvrdé hygienické a nárazuvzdorné, které neabsorbují vlhkost. Novinkou je speciální krytina Pavigym v různých barvách, která se na podlaze sestaví jako puzzle.

4. Boční stěny a stropy

Při upevňování boxovacího pytle nebo žebřin je důležitá hrubost, pevnost a druh stěn. Například na sádrokartonovou příčku nejde spolehlivě připevnit žádné zařízení.

5. Vlhkost a prašnost

Je-li fitness umístěno u bazénu nebo sauny, je třeba zohlednit vlhkost. Ta může mít nepříznivý vliv na životnost i funkčnost hlavně elektroniky na kardio strojích. Podobně je to s prašností.

6. Osvětlení místnosti

Ideální je přirozené světlo vcházející do interiéru dostatečně velkým oknem. Umělé osvětlení je nejlepší celoplošné, bodová světla by mohla rušit a znepříjemňovat cvičení.

Domácí tělocvična

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Prodej rodinného domu, 68 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Skalkou
Prodej rodinného domu, 68 m2, Klášterec n/O, ul. Pod Skalkou

Pod Skalkou, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
3 075 450 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...