Jak z panelákového bytu 3 + 1 udělat 4 + kk a ještě mít pocit prostoru

  • 39
Rodiče, čtyřletá Kačenka a sedmdesátiletá babička. Pro takto sestavenou rodinu není jednoduché se vměstnat do malého panelákového bytu 3 + 1. Navíc většina zařízení pamatuje stěhování před třiceti roky. Nejvyšší čas na změnu!

Může se hodit

Uvažujete o koupi bytu? Vybírejte z široké nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Tolerantní rodina myslí v první řadě na ty "slabé": proto mají Kačenka a babička každá vlastní pokoj. Společně všichni užívají kuchyň a obývací pokoj, mezi nimiž zmizela větší část příčky. Manželé Luděk a Naďa musí každý večer rozložit pohovku, aby se mohli vyspat.

Pro Karolínu Reslerovou a Petra Záluského, designéry televizní show Jak se staví sen (Prima family v neděli 21. dubna v 18:00), znamenala tato přestavba nejdříve totální bourání a poté stavbu nejen kuchyně a obýváku na ploše 31 m2, ale také ložnice pro rodiče, to vše v japonském stylu i barevnosti.

Původní kuchyň a obývací pokoj

Původní kuchyni bude letos 30 let.

Panelstory

Byt v domě z roku 1983 i jeho vybavení už něco pamatují. Kuchyňská linka sice dostala zelený nátěr, ale třicet let užívání své stopy zanechalo. Nábytek v obývacím pokoji má babička, sedmdesátiletá maminka Luďka, také už několik desítek let. Mladí si pouze dokoupili rozkládací pohovku a stolek.

Jenže zatímco nábytek lze relativně snadno vyměnit, kvalitu bydlení určuje především dispozice. Tu bylo nutné změnit. Proto nechali autoři proměny nejprve odstranit zbytky původní příčky mezi kuchyní a obývákem.

To si samozřejmě vyžádalo vyrovnání podlahy, pak přišla protihluková podložka a na ni luxusní dřevěná podlaha od firmy Quick-Step dokončená kartáčováním a katrováním. To znamená, že hlubší zářezy vznikají pomocí dřevoobráběcího nástroje (rámové pily neboli katru) a narušují kolmo strukturu dřeva. Povrch je pak nejen na dotyk, ale i opticky hrubší, působí někdy až rustikálním vzhledem. Podlaha byla dokončena olejovou úpravou.

Nová kuchyň má pracovní desku s dekorem betonu.

Ložnici představuje velké pódium vyrobené na míru.

Skleněné dveře posuvné po zdi propouštějí dostatek světla.

Do prostoru původní kuchyně a obývacího pokoje se vešla kuchyň, jídelna a obývací pokoj, ale také ložnice s plnohodnotným spaním pro dva. "Předtím bylo zbytečně mnoho místa věnováno komunikačním zónám," vysvětluje zázrak "nafouknutí" místnosti Karolína Reslerová.

Prostor neoddělily klasické sádrokartonové příčky, ale velká "vlna" z ohýbacího sádrokartonu, který přešel ve stropní podhled. Použitý materiál je tenčí než běžné desky, proto lze s jeho pomocí vytvářet i hodně netradiční tvary. V podhledu jsou pak nataženy nové elektroinstalace a zabudovaná světla.

Kuchyňskou část od ložnice zase oddělila příčka z polykarbonátu se zatavenými větvičkami, podsvícená páskem s LED zdroji. Do kuchyně tak jde denní světlo.

Byt na malé ploše

Zkušení architekti Karolína Reslerová a Petr Záluský se snažili prostor co nejvíce opticky zvětšit, přece jen 31 m2 , které měli k dispozici, nejsou žádná velká plocha. Využili proto hojně bílou barvu, v případě kuchyňských dvířek v lesku (z nich "vyrobili" i zavěšený příborník na zdi). Bílý je i stůl a židle.

Po přestavbě bude pohovka sloužit jen pro odpočinek, předtím nahrazovala i postel. "Vlna" byla vyrobená ze speciálního sádrokartonu.

Barevnost omezili vedle bílé jen na hnědou. Některými použitými prvky se snažili přiblížit japonskému stylu, proto zvolili například dekoraci v podobě kreseb tuší či odstíny japonského čaje matcha. I ložnici pojali v minimalistickém duchu, vysoké pódium vyrobené na míru je však maximálně pohodlné, zejména v porovnání s předchozí variantou, kdy museli majitelé každý večer rozkládat pohovku.

Náklady

  • kuchyně bez montáže             32 413 Kč
  • stavení a ostatní práce         107 565 Kč
  • podlaha                                  76 077 Kč
  • spotřebiče                            100 035 Kč
  • nábytek                                  43 263 Kč
  • svítidla                                   19 215 Kč
  • dekorace a doplňky               32 384 Kč

celkem                                    411 952 Kč

Reakce celé rodiny, vnučkou a babičkou počínaje a rodiči konče, byla jednoznačně pozitivní.

Pro paní Naďu to byl ten nejlepší dárek k narozeninám, které v den předání slavila. Dokonce i čtyřletá dcera byla nadšená z myčky, slovy obdivu nešetřila ani babička, po třicet let staré kuchyňské lince se jí opravdu nestýskalo. Rodina má teď důstojné místo jak ke stolování, tak dostatečně velký prostor na vaření.