Žalostnou kuchyň a obývák v paneláku spojili v moderní prostor

  • 149
Velká hypotéka na byt, dvě malé děti. Není divu, že Kateřině a Lukášovi už na nové zařízení a větší úpravy starého panelákového bytu nezbylo. Šancí na proměnu kuchyně a obýváku byla jen účast v televizní show.

Čtyřčlenná rodina si do koupeného panelákového 3 + 1 převezla starší vybavení z původního bytu. Takzvaná investorská linka byla už v děsivém stavu, ale na novou kvůli vysoké hypotéce prostě nezbývalo.

Katce, která se stejně jako její manžel o dva malé syny pečlivě stará, vadilo i to, že se jim při vaření v oddělené místnosti nemůže dostatečně věnovat. "Život se odvíjí od dětí, proto bych chtěla, abychom měli v bytě velký stůl, u něhož se budeme setkávat u všech činností," vysvětlovala svou představu Kateřina.

Marek Poddaný a Ondřej Borovec, designéři televizního pořadu Jak se staví sen (Prima, 2. dubna v 18:00), se proto pokusili přání sympatické rodině splnit. Základem jejich proměny se stalo spojení kuchyně a obýváku.

Původní kuchyně byla úzká a tmavá, chyběla v ní i dostatečně velká pracovní plocha.

Tři hlavní problémy

Jako vždy bylo nutné definovat tři hlavní problémy bytu. Na první místo se "probojovala" nevhodně postavená příčka, která vytvářela z kuchyně úzkou a tmavou nudli. Na druhé místo zařadili designéři nefunkční jídelní část, protože stůl skončil místo v jídelně uprostřed obýváku. Právě jeho nešťastné umístění v dalším pokoji představovalo třetí problém.

Po zbourání příčky (staré paneláky jsou pro demoliční akce tohoto typu ideální, stačí pár ran kladivem a příčky ze siporexu nebo překližky se rozpadají) bylo nutné ještě vyměnit původní klasické dvojkřídlé dveře za posuvné do pouzdra (Eclisse).

Zdaleka nešlo jen o estetickou záležitost, ale také o úsporu místa a bezpečnostní efekt: dva čiperní kluci teď mohou volně pobíhat, aniž hrozí jejich srážka s prosklenými dveřmi. Dveřní křídlo lze snadno zasunout do pouzdra, aby nepřekáželo.

Mohutnou pohovku nahradila menší a rozkládací.

Kuchyni spojovaly s obývákem dvoukřídlé dveře.

Kuchyně v barvě bordó

Autoři proměny zvolili červenou barvu, výraznou bordó, kterou si Kateřina přála. Rovnou kuchyňskou linku nahradila nová ve tvaru L. Podstatně se tak zvětšila pracovní plocha.

Přibyla i myčka. Keramický obklad suplují skleněné desky, které se snadno udržují. Velký jídelní stůl, který si Katka tak přála, stojí uprostřed celého prostoru. Tmavé provedení s dýhou wengé doplnily bílé plastové židle, ale s čalouněným sedákem. PVC s dekorem dřeva celý prostor barevně sjednotilo a zároveň opticky zvětšilo

Ve výrazné, ale příjemné červené je i nová pohovka, kterou podle návrhů designérů vyrobila firma Polstrin Design. Bylo možné si vybrat i tuhost sedáku. Sedačku lze totiž rozložit tak, aby se celá rodina mohla uvelebit na jednom místě a číst dětem třeba pohádky. Rodiče chlapců dávají výchově dětí přednost před televizí, proto ji klidně v obýváku oželeli.

Spojením kuchyně a obýváku vznikl jeden velký obytný prostor.

Náklady

Stavební a jiné práce   84 502 Kč
Kuchyňská linka           39 870 Kč
Spotřebiče                    74 040 Kč
Dveře a pouzdro           28 076 Kč
Nábytek                         83 122 Kč
Doplňky                         19 750 Kč

Celkem:                       329 360 Kč