Jak se připravit na kompletní renovaci? Pečlivě!

Ihned po opadnutí vody jsme se nejprve snažili zjistit rozsah škod v našem domku.
Ihned po opadnutí vody jsme se nejprve snažili zjistit rozsah škod v našem domku. Nejhorší byl pocit bezmoci, nevěděli jsme, kde začít. Ve třech místnostech v přízemí byly parkety, které se vlhkostí vzduly do oblouku o výšce jednoho metru. Až hasiči nás upozornili na jejich nebezpečnost, neboť takto poškozené parkety mohou vystřelovat a člověka i zabít. Pomohli nám je tedy odstranit a my jsme je uložili do větrané kolny pro využití na zátop. Za pomoci lidí z Bechyně jsme pak vystěhovali nábytek z celého přízemí. Dýhované kusy nemělo cenu schovávat, protože se dýha vyboulila a začala praskat. Omítky jsou nyní již ve všech místnostech osekány minimálně do výše, kam sahala voda. V jedné z místností ze smíšeného zdiva (cihla + kámen) jsou omítky odstraněny až po strop. Díky dobrovolníkům z charitativní organizace Adra jsme věděli, jak správně postupovat. Kameny, ze kterých byl před 200 lety původní domek postaven, jsou spojovány hliněnou maltou. Ta nasáknutím vody povoluje, a proto bylo nutné spáry vyčistit. To byla jedna z nejhorších prací, neboť se muselo postupovat centimetr po centimetru.

Dalším velkým problémem byla elektřina

Mezitím byla odbornou firmou provedena revize elektroinstalace. K jejímu narušení mohlo dojít ze dvou příčin - vlivem záplavové vody (zejména se to týká elektroinstalací a odpadů), nebo osekáváním omítek (týká se všech instalací). Po odstranění všeho toho nepořádku a odstranění mokrých omítek jsme mohli začít sušit. Vysoušení má dvě fáze. Základní vysušení trvá jeden až šest týdnů po osekání zdiva a dosušení až pět let. Toto dosušení však probíhá již v regenerovaném objektu. Ihned po zvládnutí těchto základních prací jsme zašli na stavební odbor bechyňského městského úřadu zjistit potřebné informace pro další postup. I když od počátku máte na rekonstrukci architekta či projektanta nebo z vlastních zkušeností víte, jaká povolení pro rekonstrukci potřebujete, rozhodně v tomto případě dvojnásob platí pravidlo dvakrát řež, jednou měř. Stavební odbory se samozřejmě řídí zákonem, ale v rámci postupu s postiženými povodněmi mají poměrně volnou ruku. Jejich přístup je individuální, a proto se rozhodně vyplatí se na případné úlevy, výjimky a jiné výhody zeptat. Vedoucí stavebního odboru v Bechyni paní Marie Lexová říká, že "po konzultaci stavební úřad stanoví ke konkrétní stavbě, která vyjádření a doklady jsou potřebná".

Zčásti je nutná demolice

V našem domku se po opadnutí vody objevily uvnitř i na fasádě trhliny. Ty byly podle statika způsobeny rozdílným sedáním základů jednak pod původním domkem z konce 19. století, jednak pod novější přístavbou. Nevěděli jsme, co praskliny udělají přes zimu, zda bude stačit vše opravit, či bude nutné přístavbu zbourat a postavit znovu. Rozhodli jsme se proto počkat do jara. Z toho důvodu nemělo ani smysl předkládat ke schválení projekt a žádat o stavební povolení.

Stavební povolení: ano, či ne?

Protože jsme však již nemínili ztrácet čas a chtěli jsme začít alespoň s nějakými přípravnými pracemi, na stavebním odboru nám obratem vyřídili tzv. ohlášky. V případě některých rekonstrukcí však po konzultaci s příslušným stavebním odborem můžete zjistit, že nepotřebujete ani toto ohlášení, ani stavební povolení. Udržovacími pracemi, které nevyžadují ohlášení stavebnímu úřadu, jsou zejména oprava fasády a vnitřních omítek, obkladů stěn, podlah a dlažeb, výměna a oprava střešní krytiny, oprava povrchu plochých střech, komínových těles, oprava vnitřních instalací, oprava, výměny a nátěr oplechování střech, žlabů a odpadních dešťových svodů, oprava oken a dveří a jejich nátěr, výměna dveří a oken a oprava oplocení, nemění-li se jimi vzhled stavby, oprava ústředního vytápění, větracího a klimatizačního zařízení a výtahů, budou-li je provádět oprávněné osoby, výměna zařizovacích předmětů (například kuchyňských linek, van) a jiného běžného vybavení.

***


Část domu (od okna vpravo) bude stržena a postavena znovu

Detail trhliny v podlaze