Obytné boxy mají dřevěnou konstrukci, zvenku jsou obložené titanzinkovým plechem a zevnitř sádrokartonem

Obytné boxy mají dřevěnou konstrukci, zvenku jsou obložené titanzinkovým plechem a zevnitř sádrokartonem | foto: Ester Havlová

Jak se bydlí v kontejneru na střeše pražského činžáku

  • 21
Z ulice je to úplně obyčejný cihlový dům, jakých je v Praze na Letné spousta. Při pohledu ze dvora je ale jasné, že je jiný. Místo půdy má plechové kontejnery. V nich vznikly na původním podkroví dva půdní byty.

Architekt Petr Hájek a jeho manželka koupili půdní prostor na pražské Letné v roce 2004, chtěli se odstěhovat z podnájmu do svého.

"Tenkrát jsme půdu sehnali za výhodnou cenu, dnes by stála třikrát tolik," počítá architekt. "Byla v katastrofálním technickém stavu. Majitelé bytů v domě neměli dost peněz na opravu, a tak půdu prodávali jako stavební pozemek."

Architekt k ní i tak přistoupil. Místo aby do ní vložil klasickou půdní vestavbu, postavil na ní prakticky nový rodinný dům.

"Střecha měla směrem do dvora nízký sklon, plocha se dala těžko využít, a tak jsme do původních krovů vložili několik různě velkých kontejnerů. Jsou v nich obytné místnosti, sociální a technické zázemí. Zbylou část bývalého podkroví jsme využili pro ložnice a šatny," popisuje Hájek.

Seskládání kontejnerů trvalo dva roky, tedy zhruba stejně dlouho, jako by se stavěl nový rodinný dům. Obytné boxy mají dřevěnou konstrukci, zvenku jsou obložené titanzinkovým plechem a zevnitř sádrokartonem.

Původní části krovů nechal architekt bez jakýchkoli povrchových úprav, nové prvky jsou natřené barvou. Koupelna a toaleta žlutou, dětský pokoj a ložnice modrou, hlavní obytný prostor šedou, šatna tmavě červenou.

Čtěte vE STŘEDU V MF DNES

Návštěvu v kontejnerovém bytě na pražské Letné najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 21. dubna.

.