Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rámus kolem nás může i zabíjet. Tipy a rady na boj proti hluku

  1:00aktualizováno  15:31
Vibrace a hluk nás obklopují na každém kroku. To, že jsme si na ně většinou zvykli a nevnímáme je neznamená, že nebudeme muset řešit důsledky, které nám mohou způsobit.

Některé koníčky vyžadují speciální úpravy stěn. Zdroj: www.mujdum.cz

Hluk je pro nás „hmatatelnější“ než vibrace, protože snáze najdeme zdroj jeho původu. Na rozdíl od vibrací, které vnímáme jaksi celkově, hluk slyšíme konkrétním smyslem – sluchem. Navíc se mu můžeme bránit účinněji než vibracím.

Při ochraně budov proti vnějšímu hluku, zejména od dopravy, je důležité, aby byla uplatněna systémová urbanistická opatření. Jsou to různé „zvukolamy“, od ochranných zdí a valů přes terénní vlny, zvýšené ploty až po vysazování zeleně a parkové úpravy.

Bytelná ochranná zeď z těžkých betonových prefabrikátů chrání před „městským“ hlukem Zdroj: www.mujdum.cz

Nejlepší obrana

Dalším průnikům venkovního hluku do obytného prostoru se můžeme bránit sami, například volbou materiálů již při stavbě domu. Největší ochranou proti pronikajícímu hluku zvenčí by měla být vlastní stavební konstrukce domu: zdi, okna, střecha, dveře, ale i samotná prostorová dispozice domu či bytu.

Řada moderních stavebních materiálů má zvýšené zvukově-izolační vlastnosti zdiva, které pomáhají účinně snižovat vnější hluk bez nutnosti zvětšovat tloušťku stěn.

U novostaveb i rekonstrukcí mohou sehrát výraznou roli dnešní moderní kontaktní zateplovací fasádní systémy. Jako izolant se v nich používají desky z polystyrenu či minerální plsti, které nejenom zateplují, ale mají i výrazný protihlukový efekt. Tloušťku izolačních desek můžete volit i s ohledem na potřebu potlačení pronikajícího hluku obvodovou konstrukcí domu.

Šíření hluku a vibrací není přímočarou záležitostí. Vida, co dokáže úder kladívkem... Zdroj: www.mujdum.cz

Pokud se řeší fasáda z tohoto pohledu, nesmí se zapomínat na výplně otvorů. Je nutné přizpůsobit materiál a zasklení dveří a oken zvýšeným požadavkům na ochranu proti hluku. V současné době převažuje trend zvyšování prosklených ploch domu, a tak volba vícekomorového prosklení a tlustších skel není vůbec od věci.

Velmi účinná jsou v tomto smyslu špaletová okna. Pokud máte stará, měli byste se pokusit je co nejlépe zrekonstruovat. Když okna měníte, pak stojí za to pořídit si venkovní špaletová okna opatřená vakuovým dvojsklem a jednoduché vnitřní okenice. Mají vynikající tepelné i zvukově-izolační vlastnosti. Pomůže také zasklení balkonu či lodžie tvrzeným bezpečnostním sklem.

Špatně vyvážená pračka šíří vibrace po celém domě. Moderní typy lze snadno vyvážit Zdroj: www.mujdum.cz

Úpravy v interiéru

Hladinu hluku pronikajícího do domu i vznikajícího činností uvnitř domu lze snížit i řadou jednoduchých opatření, která zvládnete i vlastními silami. Pro účinné snížení hluku existují i velmi účinné „dodatečné“ stavební systémy.

Například předsazené sádrokartonové stěny dokážou zlepšit stávající zvukový útlum až o 12 dB při pouhých 7,5 cm tloušťky. Podlahový systém, který se pokládá pod nášlapnou vrstvu, dokáže při 18 mm tloušťky (včetně např. dlažby) ubrat 18 dB. Při použití speciálního odlehčeného lepidla lze tuto hranici dokonce ješ­tě zvýšit.

Zdvojené obvodové zdi domu z keramických bloků s vloženou zvukovou izolací, Rw = 62–69 dB Zdroj: www.mujdum.cz

Jednoduché triky

Chceme-li odhlučnit interiér bytu tak, abychom co nejméně obtěžovali své okolí, pak mezi jednoduché, ale velmi účinné fígle patří položení vysokého koberce na podlahu. Čím tlustší a chlupatější, tím lépe. Masa koberce dobře pohlcuje zvuk, jehož vlny se o husté chlupy tříští a ztrácejí energii k dalšímu pronikání.

Okna a dveře se dají zakrýt těžkými, popřípadě několikavrstvými závěsy, stěny lze polepit speciálními tapetami.  Snižovat hluk lze i rozmístěním více kusů nábytku, který svou členitostí rozbíjí zvuk. Všechny hranaté stoly, skříně, skříňky a poličky tak mohou nalézt své nové uplatnění jako rozbíječi zvuku.

 

Hluk, vibrace a paragrafy

Za vibrace se označuje pohyb pružného tělesa nebo prostředí, jehož jednotlivé body kmitají kolem rovnovážné polohy. Vibrace a rázy vnímá člověk pomocí soustavy, která ovlivňuje celkovou psychosomatickou citlivost. Je to komplexní fyziologický a psychologický vjem zprostředkovaný relativně velkým počtem různých receptorů.

Hluk definujeme jako zvuky, které jsou pro člověka nežádoucí, nepříjemné, rušivé, nebo i škodlivé. Má negativní zdravotní, psychické, společenské i ekonomické důsledky. Za hluk považujeme někdy i běžný hovor, hudební produkci apod., většinou podle vztahu osoby k vnímanému zvuku.

Účinky hluku na člověka

Hluk působí na člověka v podstatě dvojím způsobem: přímým působením na sluchový orgán a vyvoláváním odvozených efektů fyziologických a psychologických. Příkladem může být zvuk komára v ložnici, který svým účinkem mnohdy překoná hluk startujícího letadla.

Ale ani nezvykle nízká hladina akustického tlaku člověku nesvědčí. Až hladina okolo 30 dB bývá považována za příjemné ticho. Působí-li hluk dlouhodobě na organismus, pozorujeme již během prvních minut posun sluchového prahu. Organismus se adaptuje a hluk vnímá v menší hlasitosti. Tento adaptační děj rychle nastupuje a brzo odeznívá.

Druhým stupněm je sluchová únava. Svého vrcholu dosahuje po sedmi až 10 minutách. Je spojena navíc se změněným rozlišováním frekvenčních změn, hlasitosti a změn maskování. Odeznívá pomaleji, hodiny, někdy i den.

Od hladin 65 dB výše se začínají nepříznivě projevovat účinky hluku zejména změnami vegetativních reakcí. Při trvalém pobytu v prostředí, kde hladiny akustického tlaku přesahují 85 dB, vznikají trvalé poruchy sluchu. Současně se ve větší míře projevují účinky na vegetativní systém a celou nervovou soustavu. Bolest ve sluchovém orgánu je obvykle spojena s hladinou 130 dB. K protržení bubínku dochází při 160 dB.

Zahraniční studie připouštějí vzestup rizika infarktu myokardu u populace žijící v hladinách dopravního hluku nad 60 dB(A). V SRN spočítali, že při postižení 10 % bytů zvukovými hladinami nad 65 dB(A) a při prokázaném vzestupu relativního rizika na hodnotu 1,2 je hluk zodpovědný za nejméně 2 % infarktů postihujících německou populaci.

Hluk a paragrafy

Požadavky na ochranu proti vibracím jsou obsáhle definovány a rozpracovány v Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., v Nařízení vlády č. 190//2002 Sb. a ve Vyhlášce č. 137/1998 Sb., podle § 25.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 2/2011

Autor:


Nejčtenější

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Pavlína Janků, Posezení. Lavoru i kanystru buď věčná chvála!
Úlovky ze smeťáku či sběrného dvora lze proměnit na designové kousky

Poničené a staré věci nemusí skončit v kamnech nebo ve sběrných dvorech. To dokazuje už pátým rokem soutěž Balakryl Recy věci, kde o vítězi rozhoduje...  celý článek

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Hudson Yards bude mít 16 věží a výškou překoná i Empire State Building.
Už roste. Největší projekt americké historie navždy změní Manhattan

Když se ve 30. letech 20. století v New Yorku stavělo Rockefellerovo centrum, mluvilo se o něm jako o městě ve městě. Ani později se ve Velkém jablku neobjevil...  celý článek

Dominantní prvek na čelní štítové stěně obývací části představuje rohový krb.
Rodinný dům udivuje nadčasovým řešením i velkorysým prostorem

Navrhnout interiér rodinného domu s plochou 190 metrů čtverečních ve vesnici nedaleko Frýdku-Místku byl pro architektku Lucii Videckou více než příjemný. Třeba...  celý článek

Další z rubriky

Exteriér bunkru připraveného pro prohlídku případných zájemců
Trump s Kimem se trumfují, Američané se bojí a staví si bunkry

Zatímco v Česku jsou připomínkou přípravy na válku a také socialistické propagandy, na ostrově Guam se bunkry dostávají do centra pozornosti místních. S...  celý článek

Cena veřejnosti v kategorii Návrhy dřevěných staveb: Rekreačně ubytovací areál...
Prohlédněte si nejlepší návrhy staveb ze dřeva od mladých tvůrců

Stavby ze dřeva jsou stále atraktivnější, a to nejen pro uživatele, ale i pro jejich autory. To ukázala i studentská soutěž Stavby s vůní dřeva. Do již pátého...  celý článek

Teplý vlněný koberec je zde spíše kvůli optickému pocitu tepla, v domě je...
Do důchodu si pořídili nový dům a interiér ve světlých barvách

Ve finském městě Mikkeli se v rámci veletrhu bydlení prezentoval i moderní srub, který si postavil manželský pár ve středním věku. Plně totiž odpovídal tématu...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.