voda - ilustrační foto

voda - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak řešit problémy se studněmi

  • 2
Používáte-li studnu pro domácnost, pak se nacházíte v jedné z modelových situací. Najděte si tu svou a návod, jak postupovat.

Studna vybudovaná před rokem 1955

Příklady:
1) Dům jsem vlastnoručně postavil ve 30. letech, kdy jsem vyhloubil i studnu.
2) Zdědil jsem dům po rodičích.
3) Před několika lety jsem koupil stoletou chalupu, na jejímž pozemku stojí i viditelně historická studna.
Řešení:
Nepotřebujete žádné povolení, odběr podzemní vody ze studní vybudovaných před rokem 1955 se považuje za povolený automaticky i bez dokladů. Stáří studny teď nemusíte nikde dokládat, je ale dobré si nějaký doklad obstarat pro případ, že byste dům buď prodávali, nebo přišla kontrola. Takovým dokladem může být například stará mapa, v níž je studna zakreslená, kupní či darovací smlouva, kde je studna zmíněná, svědecká výpověď například souseda nebo příbuzného, vaše čestné prohlášení, popřípadě znalecký posudek.

Studna vybudovaná po roce 1955 bez povolení k odběru vody

Příklady:
1) Povolení k nakládání s vodami jsem ztratil.
2) Před pár lety jsem koupil dům, v dokumentaci bylo stavební povolení ke studni, ale povolení k nakládání s vodami nikoliv.
Řešení:
Jestliže chcete studnu legalizovat, můžete zažádat vodoprávní úřad, aby se pokusil povolení vyhledat v archivu. Pokud se tam najde, nic nemusíte řešit. Jestliže se povolení k odběru vody v archivu nenajde, musíte si o ně zažádat. Budete muset doložit všechny potřebné dokumenty, někdy může úřad upustit od posudku hydrogeologa.

Studna nejasného stáří

Příklad:
Koupil jsem dům ze 30. let, u kterého je i studna, ta vypadá mladší, ale nedochovaly se k ní žádné dokumenty.
Řešení:
Pokud si nejste jistí, jestli byla studna vybudována před rokem 1955, zkuste se zeptat nějakého pamětníka, například staršího souseda, případně vyhledat nějakou starou mapu, kde by mohla být studna zakreslená. Jestliže najdete důkaz, že je studna starší, nepotřebujete žádné povolení a nemusíte nic řešit. Důkaz ani nemusíte předkládat úřadu, stačí si ho uschovat pro případnou kontrolu či prodej nemovitosti. Pokud důkaz nenajdete, obraťte se na vodoprávní úřad, aby se pokusil vyhledat dokumenty v archivu. Když je najde, vše je v pořádku a nemusíte nic řešit.

Studna, která se nepoužívá

Příklady:
1) Koupil jsem stoletou chalupu, u které byla i nefunkční studna, ale zachoval jsem ji pro okrasu.
2) Nekvalitně vyvrtaná studna ze začátku 90. let se zanesla, nejde vyčistit a já ji teď používám jako podstavec na truhlíky.
Řešení:
Nepotřebujete žádné povolení k odběru podzemní vody. Nemusíte to nahlašovat, pouze při kontrole se nefunkčnost prokáže buď tím, že je zřejmá už na pohled, nebo svědectvím či čestným prohlášením.

Studna vybudovaná po roce 1955 bez dokladů

Příklady:
1) Koupil jsem 50 let starý dům, ale o studni není v dokumentech zmínka.
2) Studnu jsem budoval v 70. letech s řádným povolením, ale doklady jsem ztratil.
3) Před dvaceti lety jsem studnu vykopal načerno.
Řešení:
Pokud nevíte, zda doklady existují, anebo jste je ztratili, jděte na vodoprávní úřad a požádejte, aby vám povolení vyhledali v archivu. Jestliže se doklady nenajdou, vodoprávní úřad může zjišťovat (například za pomoci svědectví souseda), zda jste studnu nevybudovali načerno. Pokud to neprokáže, nehrozí vám pokuta, ale budete muset doplnit doklady. Obstaráte si hydrogeologický posudek a zjednodušenou dokumentaci, takzvaný pasport stavby, pak zažádáte o povolení k odběru vody. Jestliže je studna vykopaná načerno a vy to úřadu přiznáte, ten musí ze zákona zahájit řízení o odstranění studny a hrozí vám pokuta až 50 tisíc korun. Pokud však studna vyhovuje podmínkám povolení a doložíte potřebné doklady, úřad vám pokutu pravděpodobně odpustí a studnu dodatečně povolí. Jestliže nelegální studnu nepřiznáte, ale úřad na ni při kontrole přijde a její nelegální stavbu vám prokáže, hrozí vám pokuta až 50 tisíc korun nebo i odstranění studny.

Studna vybudovaná po roce 1955 má povolení, ale není v něm uvedeno, že voda je určena k zásobování domácnosti

Příklad:
Stavěl jsem dům v roce 1992, a když jsem kopal studnu, povolení k odběru vody jsem si nechal vystavit k účelu podnikání, dnes však už nepodnikám a studnu užívám jen pro domácnost.
Řešení:
Povolení přestane platit 1. ledna 2008. Abyste se tomu vyhnuli, můžete si do 1. července 2007 zažádat o prodloužení. Aby se na vás tato povinnost nevztahovala, muselo by být v žádosti uvedeno, že jde o odběr pro domácnost.

Povolená studna využívaná k podnikání i pro domácnost

Příklad:
Mám ve svém rodinném domě autoopravnu, v níž využívám vodu ze studny.
Řešení:
Pokud jste povolení k nakládání s vodami získali do 1. ledna 2002, přestane platit 1. ledna 2008. Vyhnete se tomu, pokud si do 1. července zažádáte o jeho prodloužení. O prodloužení nemusejí žádat pouze ti, kdo vodu ze studny čerpají výhradně pro potřeby domácnosti.

Studna využívaná pro domácnost i k podnikání, povolená po 1. lednu 2002

Příklad:
Stavěl jsem dům v roce 2003, nechal jsem si u něj vyvrtat studnu a mám u domu kamenickou dílnu, v níž využívám vodu ze studny.

Řešení:
Vaše povolení bylo vydáno podle nového vodního zákona, takže bude platit i po 1. lednu 2008. Nemusíte tedy žádat o prodloužení.

Jaké doklady potřebujete
K žádosti o povolení k odběru vody musí domácnosti přiložit tyto doklady:

* mapa v měřítku 1:50 000 (popřípadě 1:25 000, 1:10 000), ve které je schematicky zakreslené místo, kde chcete zřídit studnu;
* kopie katastrální mapy s vyznačením místa pro studnu;
* vyjádření osoby s odbornou způsobilostí, tedy posudek hydrogeologa, pokud vodoprávní úřad nerozhodne, že není třeba;
* kopie stavebního povolení a kolaudačního rozhodnutí, pokud je vydal jiný vodoprávní úřad než ten, na němž žádáte o povolení k odběru vody;
* rozhodnutí, stanoviska, vyjádření, souhlasy, posouzení, popřípadě jiná opatření orgánů státní správy, pokud to vyžadují zvláštní právní předpisy – například vyjádření úřadu pro ochranu přírody, pokud je vaše studna v ochranném pásmu chráněné oblasti;
* plná moc žadatele, pokud žádost podává jeho zástupce
Čestné prohlášení

Doklad, kterým chcete dokázat:
* že studnu nepoužíváte
* že byla studna vybudována před rokem 1955 V obou případech nepotřebujete povolení k čerpání vody.

Čestné prohlášení by mělo obsahovat:
* Nadpis „Čestné prohlášení“
* Věc, které se prohlášení týká, tedy například větu: „Čestně prohlašuji, že studnu... nepoužívám.“ nebo věta: „Čestně prohlašuji, že studna... byla vybudována před rokem 1955.“
* U domovní studny vaše jméno a příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu, popřípadě kontaktní adresu
* U živnostníků navíc druh podnikání, identifikační číslo a adresu místa podnikání
* U právnických osob název, identifikační číslo a adresu sídla, případně jinou adresu pro doručování
* Název úřadu, jemuž je prohlášení určeno, tedy název vodoprávního úřadu
* Datum a váš podpis