Jak při stavbě ušetřit? Myslete včas na přípojky!

  • 3
Naši ne tak vzdálení předkové pro vodu si chodili k potoku, svítili svíčkou, topili otevřeným ohništěm… Dnes však pouhá „střecha nad hlavou“ nestačí. Aby dům začal být plně funkční, potřebujete kromě zdí, stropů a dalších konstrukcí ještě zdravotně technické instalace – vodovod, kanalizaci, plynovod a elektrickou instalaci.

Aby mohl nový dům být dokonale vybaven vodou, odpady, topením či elektřinou, je nutné mít se na co připojit - to znamená na pozemek přivedené venkovní přípojky.

Jestliže máte možnost napojit se na obecní vodovod, kanalizaci či plyn, máte vyhráno. Pokud ne, pak vám nezbývá nic jiného než vykopat studnu, pořídit si jímku na vyvážení nebo čistírnu odpadních vod a topit něčím jiným než plynem.
 
U všech variant se však nevyhnete výkopovým pracím. Ideální stav nastává, když se v dané obci vodovod, kanalizace či plyn teprve zavádí - potom bývá napojení nejsnazší a nejlevnější.

Výkopové práce a samotné přivedení přípojky na hranici pozemku totiž hradí obec. Na vás potom zbývá zajistit si přípojky na vašem pozemku až k domu.

Připojení na vodovod či plyn tehdy, když se v obci zavádí, přijde asi na pět až deset tisíc korun – částka se liší podle obcí a druhu přípojky. Připojíte-li se dodatečně, pak se vám to může prodražit i dvakrát až třikrát.
 
Pokud se na přípojky napojujete dodatečně, pak už si celé napojení hradíte sami. Jestliže si nechcete posílit svalstvo a nerozhodnete se vše vykopat sami, pak počítejte, že metr výkopů vás může přijít u specializované firmy i na tři sta až tisíc korun.

A pokud se přípojce do cesty postaví ještě asfaltová silnice či zpevněný chodník, výkopy se ještě prodraží. Musíte totiž vše, co rozkopete, uvést do původního stavu.

Nezapomeňte, že na to budete potřebovat i povolení od správce komunikace. Ale ručnímu kopání se také vždy nevyhnete. Jestliže totiž vaše nová přípojka křižuje nějaké jiné sítě, pak se v jejich blízkosti doporučuje „jemná ruční práce“ - překopnutí kabelu či jiného vedení vám přidá spoustu starostí a ubere peníze.

Bez vody není život
Pokud jste rozhodli postavit si rodinný domek na pozemku, který nemůžete napojit na obecní vodovod, pak vám nezbývá nic jiného, než si nechat vykopat studnu.

Při jejím kopání záleží na mnoha faktorech, mezi jinými na geologických podmínkách, vydatnosti pramene a kvalitě spodní vody. Investice do nové studny se tak může pohybovat řádově v desítkách tisíc korun, výjimkou ale není ani sto tisícová částka.
 
Bohužel ani ta nejhlubší studna vám ale čistou pitnou vodu nezaručí. Než se pustíte do samotného kopání studny nebo - ještě lépe - než koupíte pozemek bez možnosti napojení na vodovod či bez stávající studny, navštivte sousedy v okolí a zjistěte si, jakou mají vodu.

Případně odeberte vzorek a nechte si udělat rozbor. Podle odborníků by se totiž kvalita vody v okolí několika desítek metrů neměla lišit. Pokud chcete co nejpřesnější rozbor, zajděte na hygienickou stanici nebo případně do firmy, která se zabývá rozbory vody, vyzvedněte si sterilizovanou láhev a do ní přímo odeberte vzorek.

Vykopání studny podléhá stavebnímu povolení, takže si budete muset zažádat na příslušném stavebním úřadě, kde vám i řeknou, co vše k tomu potřebujete. Studnu byste si neměli kopat sami, práci raději přenechejte odborníkům. Její výkop může být zvláště v písčitých půdách velmi nebezpečný, při nedostatečném zajištění může dojít i k závalu.

Studnu můžete mít kopanou nebo vrtanou. Kopaná studna je mělčí, bývá hluboká maximálně kolem patnácti metrů a je možné, že se její kvalita a hladina bude měnit v závislosti na množství srážek a látek, které mohou znečistit půdu.

Metr kopané studny přijde asi na pět tisíc korun, záleží však na firmě a půdních podmínkách. Metr vrtané studny je levnější – bývá to kolem osmi set až patnácti tisíc korun. Musíte jít ale do podstatně větší hloubky a může se stát, že voda bude obsahovat hodně kovů a minerálů.

Další informace k tématu získáte v Living č. 1/2005